zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2008
URZĄD GMINY INFORMUJE
ŻYCIA OSP
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
Z ŻYCIA SOŁECTW
OCHRONA ŚRODOWISKA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2008 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia

życzymy Wam Drodzy Czytelnicy, aby ta Święta Noc zajaśniała
blaskiem prawdziwej świętości Jezusa i aby opromieniała
ona Wasze życie codzienne.

Dzielmy się nawzajem chlebem, miłością i życzliwością.

Niech Bóg obdarzy nas pokojem, zdrowiem i zadowoleniem.

W Nowym Roku życzymy Wam mniej trosk,

więcej szczęścia i nieustannej Opatrzności Bożej.


Kierownik i Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku

 


Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Chmielniku w czterech językach
Wsparcie dla szkoły
Na dobry początek – dobry koniec roku
Edukacja Rozwojowa i Globalna w Szkole w Błędowej
Dziękujemy
Ostatnie wydarzenia w szkole w Błędowej Tyczyńskiej
Powiedz mi, co czujesz, a powiem Ci…
„Nie ma jak w szkole – ciepło, życzliwie, bezpiecznie.”
Każdy człowiek ma prawo …
Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego
Uczniowie z Chmielnika na uroczystości odsłonięcia pomnika „Wedety” w Rzeszowie
Witaj Święty Mikołaju
Chór Gaudete
Boże Narodzenie
Nowości w Bibliotece
Edukacja Rozwojowa i Globalna w Szkole w Błędowej


 

Edukacja Globalna w Polsce jest oddolną, niesterowaną i niesterowalną inicjatywą, w której może wziąć udział każdy człowiek, każda grupa nieformalna, każda szkoła, każda organizacja i instytucja, która chce w tym czasie przygotować i przeprowadzić działania z zakresu edukacji rozwojowej. Celem jest podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów rozwoju na świecie, ułatwianie zrozumienia globalnych współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Skłania nas do krytycznej refleksji nad odpowiedzialnością za rozwój międzynarodowy oraz pobudza osobiste zaangażowanie i świadome działanie na rzecz walki z ubóstwem na świecie.

W naszej szkole zajęliśmy się zmianami klimatycznymi na świecie - przejawami, przyczynami, konsekwencjami i sposobami przeciwdziałania. Przeprowadziliśmy akcję: Tydzień Edukacji Globalnej od 17 do 21 listopada 2008 , w ramach której odbyły się apele, prezentacje multimedialne, konkursy wiedzy i plastyczne – PIĘKNY JEST KRAJOBRAZ OJCZYZNY NASZEJ. Przygotowaliśmy słowniki ekologiczne w dwóch językach, życzenia dla świata oraz uczestniczyliśmy w warsztatach – Jak zmniejszyć emisję CO2 .

Wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat materiałów wtórnych i recyklingu. Przez cały tydzień zbieraliśmy makulaturę, dzięki której pozyskujemy papier toaletowy i higieniczne ręczniki. Wszyscy z wielką radością i żywym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w spotkaniu z Prezesem Koła Łowieckiego „Wilk-Husów” Włodzimierzem Zwierzykiem, który przygotował bardzo ciekawą prezentację o konieczności życia w zgodzie z naturą i ochronie zwierząt leśnych. Rozdał ciekawe materiały oraz zachęcił nas do współpracy i uczestniczenia w akcjach oraz konkursach (skutecznie, bo do dwóch zgłosiliśmy już nasz udział). Wszyscy, biorący udział w Tygodniu Edukacji Globalnej, zostali nagrodzeni.

Spodobały nam się wspólne działania, współpraca między szkołami i instytucjami. Rozpoczynamy długofalowe zadania związane z troską o środowiskowo, to najbliższe i to dalsze globalne, na które przecież mamy wpływ.

Cieszymy się, że takie akcje ogólnoświatowe mówiące o problemach globalnych spotykają się u nas, w takim małym środowisku, z takim zainteresowaniem i zrozumieniem wśród uczniów, ale także wśród dorosłych: nauczycieli, rodziców, mieszkańców. Wzrasta świadomość związana z wiedzą o zagrożeniach i ochronie środowiska naturalnego.

Uczymy się wzajemnie – od siebie i dla siebie i to najważniejsze!

Zofia Banaszewska,
Jacek Kozłowski


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART