zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2008
URZĄD GMINY INFORMUJE
ŻYCIA OSP
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
Z ŻYCIA SOŁECTW
OCHRONA ŚRODOWISKA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2008 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia

życzymy Wam Drodzy Czytelnicy, aby ta Święta Noc zajaśniała
blaskiem prawdziwej świętości Jezusa i aby opromieniała
ona Wasze życie codzienne.

Dzielmy się nawzajem chlebem, miłością i życzliwością.

Niech Bóg obdarzy nas pokojem, zdrowiem i zadowoleniem.

W Nowym Roku życzymy Wam mniej trosk,

więcej szczęścia i nieustannej Opatrzności Bożej.


Kierownik i Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku

 


Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Chmielniku w czterech językach
Wsparcie dla szkoły
Na dobry początek – dobry koniec roku
Edukacja Rozwojowa i Globalna w Szkole w Błędowej
Dziękujemy
Ostatnie wydarzenia w szkole w Błędowej Tyczyńskiej
Powiedz mi, co czujesz, a powiem Ci…
„Nie ma jak w szkole – ciepło, życzliwie, bezpiecznie.”
Każdy człowiek ma prawo …
Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego
Uczniowie z Chmielnika na uroczystości odsłonięcia pomnika „Wedety” w Rzeszowie
Witaj Święty Mikołaju
Chór Gaudete
Boże Narodzenie
Nowości w Bibliotece
Każdy człowiek ma prawo …

To już wiedzą uczniowie Gimnazjum w Chmielniku, którzy od 17 do 21 listopada b.r. obchodzili w szkole Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Prawa człowieka dla każdego”. Dokładnie w tym samym czasie, taki tydzień obchodzony jest w wielu szkołach w Polsce, w tym w trzech szkołach naszej gminy. Jest to akcja „Tygodnika Edukacji Globalnej” i ma na celu szerzenie świadomości o problemach dotyczących całego świata jak globalne ocieplenie, nadwyżka śmieci, łamanie praw człowieka zwłaszcza w krajach najuboższych. Szkoły uczestniczące w tym programie opracowują specjalny plan działań w jednym zakresie i realizują go podczas całego tygodnia. W Gimnazjum w Chmielniku skupiliśmy się na prawach człowieka, których część składową stanowią również prawa ucznia i prawa dziecka.

Codziennie, przez cały TEG, uczniowie, przez szkolny radiowęzeł, podawali informacje o poszczególnych prawach człowieka, zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Poza tym chętnie wzięli udział w kampanii organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż „Stop malarii”, przeprowadzając zbiórkę pieniędzy na zakup specjalnych siatek przeciwko komarom. W ten sposób nasi gimnazjaliści, dziś można powiedzieć – wolontariusze, dokonali zakupu 9 takich siatek, ratujących życie dzieciom w Afryce dziesiątkowanym przez malarię. Czyn to niezwykle szlachetny, zważywszy, że jedna taka siatka to jedno uratowane życie. Wielu uczniów podjęło też inicjatywę noszenia w tym tygodniu białych bransoletek na znak solidarności z ofiarami łamania praw człowieka na świecie. Natomiast, korzystając z sieci internetowej w bibliotece szkolnej, uczniowie wysyłali e-kartki do przyjaciół, wspierając tym samym humanitarną akcję PCK. Na zakończenie Tygodnia Edukacji Globalnej odbył się happening. Po szkolnych korytarzach i po drogach Chmielnika przemaszerowała grupa obrońców praw człowieka z transparentami, na których widniały poszczególne prawa. Wszystkim przechodniom rzucały się w oczy hasła: „Każdy człowiek ma prawo do życia”, „Prawo do wolności”, „Każdy rodzaj przemocy łamie prawa człowieka”, itd. Takim żywiołowym akcentem zakończył się tydzień edukacji o prawach człowieka w Gimnazjum w Chmielniku.

Istotne jest to, iż gimnazjaliści nie oczekują podziękowań i oklasków za aktywny udział w tej akcji – oni działali spontanicznie w duchu pozytywnych wartości i to jest postawa, której oczekujemy, organizując podobne działania w naszym Gimnazjum.

 

Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART