Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” zrealizowało projekty: „Od kłóska do kiczki” dofinansowany z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundację Generator Inspiracji.
Rozwój cywilizacji i postęp techniczny zmienia życie na wsi, tradycyjne narzędzia i sprzęt służące do prac gospodarskich zostają zastąpione nowoczesnymi. Pragnąc ocalić to od zapomnienia i zachować dla przyszłych pokoleń Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” podjęło inicjatywę przypomnienia, pokazania i udokumentowania w postaci filmu oraz zdjęć tradycyjnych prac gospodarskich: żniw, młocki, robienia kiczek. Projekt „Od kłóska do kiczki”, trwał od 10 lipca do 24 listopada 2013 r.
Dotację 5 tyś złotych przeznaczono na zakup potrzebnych materiałów i pomocy do warsztatów, wywołanie zdjęć, pocztówek, zakup projektora oraz na powstanie filmu i druk 20 płyt.
W realizacji projektu z wielkim zaangażowaniem brali udział członkowie Stowarzyszenia, rolnicy, młodzież i dzieci. Wszyscy pracowali społecznie, za udział w projekcie nie otrzymali wynagrodzenia. Na pamiątkę otrzymali płytkę z filmem i grupowe zdjęcie.
Wkład własny finansowy Stowarzyszenia wyniósł 639,98 zł, natomiast wkład własny niefinansowy 4900 zł. Uczestnicy przepracowali społecznie 600 godzin.
Prace odbywały się w dwutygodniowych odstępach.
W lipcu, przy pięknej i upalnej pogodzie wykoszono żyto, wcześniej przygotowanymi i poklepanymi kosami. Złożono je w mendle.
Po dwóch tygodniach zboże do stodoły zwieziono drabiniastym wozem na żelaznych kołach i wymłócono cepami.
Następnym etapem projektu była nauka robienia kiczek i wykonanie strzechy. Zostały wykonane dwa daszki, które znajdują się w Izbie Tradycji.
Odbyły się również warsztaty w Izbie Tradycji dla pań z KGW - Robienia Pająka Świątecznego z bibuły i słomy.
Podsumowanie projektu 11 listopada 2013 r. uświetniły występy dzieci i młodzieży z naszej miejscowości, przygotowane pod czujnym okiem Pani Agnieszki Kołodziej – bibliotekarki z GBP filia Wola Rafałowska.
Główny cel projektu „Od kłóska do kiczki” został zrealizowany. Powstał film „Od kłóska do kiczki - Żniwa w Woli Rafałowskiej” oraz materiał fotograficzny, które będą łącznikiem między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, pozostaną dla następnych pokoleń jako dobro wspólne. Będzie to materiał edukacyjny oraz promocyjny wykorzystywany w naszej Izbie Tradycji i poza nią. Film będziemy wyświetlać przy użyciu projektora multimedialnego zakupionego z projektu. Zdjęcia zaś posłużyły do wykonania wystawy w Izbie Tradycji oraz przenośnej na antyramach, którą zaprezentujemy również w Urzędzie Gminy w Chmielniku. Narrację do filmu opracowali członkowie Stowarzyszenia.
Serdecznie dziękujemy władzą Fundacji Generator Inspiracji oraz pani Edycie Sobieckiej koordynator Ośrodka Działaj Lokalnie za to, że działając na naszym terenie umożliwiają korzystanie z dotacji. Władzą Gminy Chmielnik za udzielenie wsparcia finansowego lokalnym organizacją - regranting, dzięki czemu możemy brać udział w konkursie. Dziękujemy naszym Członkom oraz wolontariuszom, którzy pomogli w realizacji projektu:
-
Państwu Genowefie i Czesławowi Bajdom za udostępnienie zabudowań gospodarczych oraz wozu;
-
Panu Sołtysowi Janowi Kasiak za udział we wszystkich działaniach podczas projektu;
-
Panu Janowi Szydełko i Janowi Litwin, że pokazali nam jak należy młócić;
-
Panom Tadeuszowi i Zbigniewowi Szydełko za przewiezienie koniem zboża;
-
Panu Stanisławowi Nosek, za cierpliwość w nauce robienia kiczek;
-
Państwu Marioli i Grzegorzowi Ślemp oraz Pani Agnieszce Kołodziej, że towarzyszyli nam przy wszystkich pracach z kamerą i aparatem fotograficznym;
-
Pani Justynie Niepokój z Muzeum Etnograficznego w Kolbuszowej za prowadzenie społecznie warsztatów robienia pająka ze słomy.
Zamierzamy kontynuować działania mających na celu podtrzymywanie tradycji i historii naszej małej ojczyzny.
Zapraszamy do naszej galerii „Żniwa w Woli Rafałowskiej”.
Dorota Szajna