zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gmina Nr 1/2008
Tradycje Wielkanocne i wiosenne
Święconka
Konkurs na najpiękniejsza Palmę wielkanocną, kartę i pisankę
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHRONA ŚRODOWISKA
KRONIKA SPORTOWA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2008 OŚWIATA I KULTURA
Czucie i wiara

,,Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko”
(A. Mickiewicz ,,Romantyczność”)

Czucie i wiara

,,Od szóstej klepki” do ,,Czarnej polewki”, czyli
Wiosna 2008 z Małgorzatą Musierowicz –
z wiarą i optymizmem spojrzyj w przyszłość!!!

 

Przed nami wiosna, przedwiośnie już mamy, a zimy tak naprawdę nie było. Wiosna, którą przywitamy w szkole, będzie wiosną już poświąteczną, zapowiadającą zmianę czasu na letni, a zarazem wiosną, która rozkwita w naszych sercach miłością ,,nowych czasów” zapowiedzianych wydarzeniami Wielkiej Nocy.

W ubiegłym roku szkolnym, wiosnę powitaliśmy w terminie ,,astronomicznym” i było to spotkanie z twórczością Kornela Makuszyńskiego (,,Korneliada”), w bieżącym natomiast odbędzie się ono tuż po świętach wielkanocnych.

Przygotowujemy się do ,,tej” wiosny już od początku drugiego półrocza, a tak na dobrą sprawę to począwszy od Dnia Babci i Dnia Dziadka, kiedy to serca ich wnuków szeroko otworzyły się i objęły ,,solenizantów” szczerymi i gorącymi uczuciami. Uczuciami właśnie, bo o nich zwłaszcza będzie mowa w tym tekście. Uczucia w wychowywaniu zwłaszcza młodego człowieka odgrywają istotną, nie do końca moim zdaniem zauważaną, rolę.

Okazją (jak się okazało) do prawdziwej "eksplozji” uczuć stały się walentynki. Sądzę, że to ,,święto zakochanych” także w szkole jest dobrą okazją do poważnej rozmowy o uczuciach i ich roli w życiu człowieka. Tę okazję stwarza też corocznie "Dzień Kobiet”. Chociaż napiętnowany ideologicznie ("przeżytek minionej epoki”) broni się przedmiotem – przepraszam, podmiotem odniesienia. Niezależnie od pokrętnej etymologii słowa KOBIETA, obecnie realne znaczenie tego wyrazu nie budzi wątpliwości, zaś emocjonalna jego otoczka pozwala przynajmniej w części zrozumieć wizerunek KOBIETY ukształtowany w świadomości mojego ("dojrzałego”) pokolenia przez polskich romantyków (i europejskich również).

Kobieta w twórczości rodzimych romantyków (którzy o ironio większość swego życia spędzili na emigracji) jawi się jako osoba niezwykle w ich życiu ważna, którą się uwielbia, podziwia, darzy miłością (oczywiście romantyczną), ale która może także zranić, zadrwić z uczucia… Nie można jednak o niej zapomnieć, o czym świadczą liryki miłosne Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i wielu innych twórców.

 

zdjęcie

 

Nieprzypadkowo więc na szkolnej akademii z okazji Dnia Kobiet pojawiły się wiersze m.in. Adama Mickiewicza "Romantyczność” i "Niepewność”. Drugim powodem było zainaugurowanie tego dnia spotkań z twórczością polskiego wieszcza narodowego (tzw. Poranki Mickiewiczowskie), które zaplanowaliśmy na ten rok kalendarzowy w związku z przypadającą w grudniu br. 210 rocznicą urodzin twórcy "Pana Tadeusza” i "Ody do młodości”.

Twórczość Małgorzaty Musierowicz stwarza dobrą okazję do rozmowy o uczuciach i o roli poezji Mickiewicza w życiu młodego człowieka. W ostatniej powieści ,,Czarna polewka” to Mickiewiczowska poezja, jak i miejsca związane z powstawaniem epopei narodowej stanowią tło wydarzeń, którym towarzyszą ważne życiowe decyzje jakie podejmują młodzi bohaterowie.

Także inne powieści z cyklu ,,Jeżycjada” są dobrą okazją do przyjrzenia się, jak rodzina dorasta do radzenia sobie z problemami uczuciowymi. Jej książki pokazują, na jakich systemach wartości może opierać się rodzina i na ile sprawdzają się one w życiu bohaterów.

Rozmowa z uczniami o tym, czym są uczucia i jak wiele znaczą także dla młodego człowieka, w sposób naturalny wynikają z każdej powieści z cyklu "Jeżycjada”, aczkolwiek w naszym wiosennym konkursie koncentrujemy się głównie na dwóch: "Kwiat kalafiora” i "Opium w rosole”.

 

zdjęcie

 

Na ile "Wiosna 2008” z Małgorzatą Musierowicz spełni nasze oczekiwania, napisze w następnym tekście, a ten zakończę słowami wiersza "Człowiek emocji’, który ukazał się w tomiku "Poezji wybranych” Karola Wojtyły.

 

CZŁOWIEK EMOCJI

Ty się nie męczysz miłością, która cię wciąż zalewa.
Oto plama entuzjazmu, plama powabna i płytka.
Gdy wyschnie – czy czujesz pustkę?

Między sercem a sercem jest przerwa,
W którą wchodzi się bardzo powoli
- wówczas wzrok się oswaja z barwą, a ucho z rytmem.

Więc kochaj idąc w głąb i docierając do woli,
By nie czuć ucieczki serca i myśli męczącej kontroli!

A. Pieczonka


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 15 Pażdziernika 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART