zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1-2-3/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
012345

Wieść Gminna 1-2-3/2020 OŚWIATA I KULTURA
Koło Wędkarskie Nr 8 "Zabratówka"

 

Wiadomość, że PZW Rzeszów i Koło Nr 20” Łańcut” likwiduje łowisko „Tarnawka” było szokiem dla kolegów wędkarzy. Zaczęły się rozmowy i komentarze podczas jesiennego wędkowania. Zrodził się pomysł aby ratować piękne łowisko. Powstał komitet założycielski, który miał na celu zbieranie podpisów kolegów wędkujących na łowisku „Tarnawka”. Po zebraniu ponad 50 podpisów rozpoczęto rozmowy z Zarządem PZW w Rzeszowie, celem założenia nowego koła. Ustalono, że 19 stycznia 2019 roku odbędzie się walne zebranie, na którym zostaną powołane władze koła. Na zebraniu tym obecny był przedstawiciel Okręgu PZW Rzeszów.

Rozpoczęła się walka o ratowanie zdewastowanych zbiorników. Prace porządkowe rozpoczęto z nadejściem przedwiośnia. Grupa aktywnych wędkarzy z koła przez wiele dni prowadziła wycinkę drzew i krzewów na wałach wokół stawów, umożliwiając tym samym rozpoczęcie dalszych prac ziemnych.

Władze okręgu PZW doceniły nasz wysiłek, dzięki czemu otrzymaliśmy pomoc finansową na dalsze prace remontowe. Z uwagi na uszkodzenia, które spowodowały zamieszkujące tam bobry, zwróciliśmy się również o pomoc do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Za uzyskane skromne fundusze zostały wynajęte koparki, dzieki którym poszerzono i wyrównano wały na zbiornikach 3, 4 i 5 oraz naprawiono szkody wyrządzone przez bobry.

Posiano trawę, ustawiono ławki i stoliki. Rozwieszono tablice informacyjne oraz tablice zachęcające do dbania o czystość. Systematycznie przez cały sezon koszono trawę i dbano o porządek w otoczeniu wszystkich 5 zbiorników wodnych. Stawy nabrały atrakcyjnego wyglądu, zaczęły tętnić życiem. Powoli stawały sie terenem rekreacyjnym dla całych rodzin, przybywających coraz tłumniej.

30 marca 2019 r. zorganizowano pierwsze zawody koła, w których wzięło udział 20 wędkarzy. Następną imprezę zorganizowano 1 czerwca dla najmłodszych wędkarzy z Koła nr 8 oraz dzieci i młodzieży z gminy Chmielnik. Stawiło się 52 zawodników, a wśród nich najmłodszy, który miał 5 lat. Gdy splątały się linki, zabrakło robaków, zepsuł się kołowrotek, na pomoc śpieszyli starsi wędkarze z koła. Serdeczne podziękowania składam sponsorom zawodów: Panu Krzysztofowi Gradowi Wójtowi Gminy Chmielnik, Panu Henrykowi Szydełko i firmie Szik, FHU "DAMERS" oraz Sołectwu Zabratówka.

Odbyły się także zawody: w czerwcu - nocne, w sierpniu – „o Puchar Prezesa”, w październiku - zakończenie sezonu.

Mimo zakończenia sezonu wędkarskiego zbiorniki wymagają ciągłego monitorowania. Bobry są aktywne całą zimę, kopiąc tunele w wałach, powodują ich przeciekanie, a to wymaga uszczelnienia.

W grudniu 2019 r. Zarząd koła zwrócił się do Wójta Gminy Chmielnik z prośbą o użyczenie na działalność statutową lokalu. Po konsultacjach zdecydowano, że członkowie koła własnymi siłami, wyremontują pomieszczenie w suterenach Domu Ludowego w Zabratówce. Urząd Gminy i sołectwo Zabratówka zaoferowało wsparcie finansowe na zakup materiałów. Prace remontowe zakończone zostały w połowie stycznia.

Więcej informacji o Kole nr 8 "Zabratówka" można znaleźć na stronie internetowej kw8.chmielnik.net.pl

Zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych wędkarstwem do nas.(artykuł edytowany, informacje i zdjęcia pobrane ze strony http://kw8.chmielnik.net.pl/)

Popołudnie 26 czerwca 2020 r. mieszkańcy gminy Chmielnik zapiszą długo w swej pamięci. Miliony litrów wody przetoczyły się jak Wisła dolinami wsi Zabratówka, Błędowa Tyczyńska, Chmielnik, zalewając domy i zabierając ludziom dobytek.

Nasze koło również odczuło siłę żywiołu. Przez wszystkie stawy przelała się fala powodziowa, której szerokość ograniczały stoki porośnięte lasem. Koledzy z koła mimo nieprzejezdnych dróg próbowali z różnych stron dotrzeć do stawów i ocenić ich stan. Zobaczyli tylko z oddali potężną falę powodziową, zakrywającą całą dolinę.

Po paru godzinach, gdy woda opadła, okazało się, że nasze stawy przetrwały ale zniszczenia są duże. Powódź zabrała ryby, nadwyrężyła wały wyremontowane w ubiegły roku, zniszczyła stoły i ławki znajdujące się na groblach. Niesione przez wodę drzewa i gałęzie zablokowały mnichy i groble.


Nasza praca w zeszłym roku przy zabezpieczaniu stawów przyczyniła się do tego, że pomimo wielkich zniszczeń stawy nadal istnieją i nie są na chwile obecna zagrożeniem dla miejscowości Zabratówka.

Całkowicie została zniszczona rybakówka, którą po miesiącach ciężkiej pracy kilku kolegów, w lutym oddaliśmy do użytku. Pomieszczenia zostały zalane po sufity.

W sobotę 27 czerwca przyjechało kilku kolegów – oszołomieni stratami bierzemy się do pracy. Trzeba zabezpieczyć przecieki na stawach nr 1 i 2, woda wypływa świeżo wykopanymi przez bobry dziurami. Udrażniamy mnichy, by obniżyć poziom wody w stawach.

Niedziela 28 czerwca. – strażacy z OSP Zabratówka wypompowują wodę z zalanych pomieszczeń rybakówki. Przybyło wojsko z WOT oraz koledzy z koła i wspólnie wynosimy wiadrami naniesiony muł (jest go ok. 15 cm na całej powierzchni). Oceniamy zniszczenia. Nasza piękna rybakówka, z której byliśmy dumni, która kosztowała trzy miesiące pracy dużej grupy ludzi nie istnieje. Połamane meble, spadające sufity, odpadające lampy, pourywane firanki na oknach, dziury w ścianach.

Środa 1 lipca – na stawach zebrali się Prezesi PZW Okręg Rzeszów, przedstawiciele Nadleśnictwa Kańczuga oraz Gminy Chmielnik. Ustalono wstępny plan naprawy stawów Łowiska Tarnawka. Okręg PZW Rzeszów zobowiązuje się przekazać na początek 10 tys. zł na zabezpieczenie wałów. Otrzymaliśmy również obietnicę ponownego zarybienia naszych zbiorników

Zwracamy się do wszystkich kolegów wędkarzy z naszego koła i kół sąsiednich oraz sympatyków wędkarstwa o pomoc w pracach podczas remontu zbiorników. Będziemy wdzięczni za każdą okazaną formę wsparcia.


Marek Małkiewicz - Prezes Koła Nr 8 "Zabratówka"


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 1 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART