zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1-2-3/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
012345

Wieść Gminna 1-2-3/2020 OŚWIATA I KULTURA
Razem możemy więcej!

 

W wyniku fali powodziowej, która przeszła przez Gminę Chmielnik w piątek 26 czerwca br. ucierpiało kilkadziesiąt domów. Wiele rodzin utraciło znaczną część swojego dobytku, lecz mimo ciężkiej sytuacji w błyskawicznym tempie zaczęli porządkować skutki zniszczeń, jakie spowodowała woda. W swoich wysiłkach nie pozostali zdani na samych siebie - do pomocy wkroczyło wojsko, straż, oraz grupa wolontariuszy, która zebrała się na facebookowym wydarzeniu "Pomoc dla powodzian z Gminy Chmielnik".

„Chcemy pokazać, że siła człowieczeństwa jest ponad siłami natury i pomóc osobom, które ucierpiały podczas powodzi. Na ten moment zbieramy informację o tym kto i jakiej konkretnie pomocy potrzebuje, wraz z chętnymi osobami pomagamy w sprzątaniu domostw oraz organizujemy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, aby działać zgodnie z zasadą KONKRETNA POTRZEBA = KONKRETNA POMOC” - tak brzmiał opis akcji na portalu społecznościowym Facebook. Początkowo miała ona zrzeszyć kilka, kilkanaście osób i zagwarantować pomoc kilku najbardziej potrzebującym rodzinom. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło jednak najśmielsze oczekiwania - w ciągu 3 dni od utworzenia zainteresowanych udzieleniem pomocy powodzianom było już blisko 300 osób! Do akcji przyłączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku, która stała się magazynem dla przynoszonych przez ofiarodawców darów, które następnie kompletowane były w pakiety dla potrzebujących rodzin. Od samego początku akcja prowadzona była zgodnie z zasadą KONKRETNA POTRZEBA = KONKRETNA POMOC, co wymagało sporego wysiłku logistycznego oraz zaplecza ludzkiego. Część wolontariuszy zbierała informacje od poszczególnych rodzin dotyczące potrzeb, inni monitorowali przyniesione dary i aktualizowali wirtualną listę potrzeb, jeszcze inni pakowali zgromadzone w magazynie artykuły w pakiety dla konkretnych rodzin oraz dostarczali pod wskazane adresy.

Wraz z kolejnymi dniami akcja nabierała coraz większego rozpędu - powstała szczegółowa Baza Powodzian a także Baza Darczyńców, czyli osób, które zdecydowały się skompletować całą paczkę dla rodziny lub ofiarować konkretne rzeczy. Można śmiało powiedzieć, że początkiem lipca przez Gminę Chmielnik przeszła druga powódź - powódź pomocy i wsparcia, które wylało się z ludzkich serc. Liczby artykułów higienicznych, środków czystości, pościeli i innych niezbędnych dla powodzian rzeczy, które dostarczone zostały do Biblioteki nie sposób był zliczyć! Każdego dnia pojawiały się nowe twarze, nowi darczyńcy, nowe wsparcie. Dodatkowo, zgłosiły się również osoby, które w imieniu firm podarowały potrzebne środki czystości oraz kołdry i poduszki, za które bardzo jeszcze raz dziękujemy w imieniu organizatorów i obdarowanych rodzin.

Dotychczas w całej akcji "Pomoc powodzianom z Gminy Chmielnik" wzięło udział kilkunastu wolontariuszy, kilkudziesięciu a może nawet kilkuset ofiarodawców. W pełni skompletowane pakiety pomocowe przekazane zostały 37 rodzinom. Akcja nadal trwa, choć już w nieco zwolnionym tempie, ponieważ podstawowe potrzeby udało się już zaspokoić. Jeśli jakaś rodzina potrzebuje pomocy a jeszcze jej nie otrzymała - nadal można kontaktować się z organizatorkami wydarzenia, bądź zostawić informacje w Bibliotece w Chmielniku.

Cała akcja była oddolnym zrywem społecznym – została stworzona i poprowadzona z potrzeby serca przez mieszkańców Gminy Chmielnik, okolicznych gmin oraz wielu innych wsi i miast. I choć stanowi ona zapewne jedynie krople w morzu potrzeb rodzin poszkodowanych, a ich walka o powrót do rzeczywistości dopiero się zaczyna, to pozostaje wierzyć, że ten gest od drugiego człowieka choć trochę dał im nadzieję na lepsze jutro. Raz jeszcze wielkie podziękowania w stronę tych, którzy włączyli się w pomoc a poszkodowanym Rodzinom życzymy dużo siły i wytrwałości mając nadzieję, że jak najszybciej uda się zaradzić skutkom powodzi i powrócić do prowadzonego dotychczas życia.


Magdalena Sitarz, Klaudia Rejman
– inicjatorki i organizatorki akcji.


do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 27 Lutego 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART