zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Spotkania strażaków z młodzieżą szkolną pt ,,BĄDŹ BEZPIECZNY”
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Kalwarii Pacławskiej
Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2012 – Błędowa Tyczyńska-Krzywa
Strażacy w szkołach
Spotkania strażaków z młodzieżą szkolną pt ,,BĄDŹ BEZPIECZNY”

W ramach profilaktyki przeciwpożarowej druhowie z Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP w Woli Rafałowskiej na zaproszenie grona pedagogicznego i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chmielniku w dniu 5 czerwca bieżącego roku spotkali się z młodzieżą uczęszczającą do tej szkoły. Tematem spotkania było przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego zachowania w domu, szkole, oraz przedstawienie podstawowych zasad postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zdarzenia, sposób powiadamiania służb ratowniczych o zaistniałym zdarzeniu. Druhowie przedstawili uczniom w formie prezentacji w jaki praktyczny sposób należy zapobiegać powstawaniu niebezpiecznych sytuacji w codziennym życiu. Zostały zaprezentowane także materiały filmowe ze sposobu postępowania w przypadku powstania wypadku drogowego oraz podjętych działań ratowniczych przez straż pożarną i służby medyczne. Później druhowie zaprezentowali praktyczne sposoby udzielania pierwszej pomocy w przypadku powstania różnych urazów u osób poszkodowanych, które wykonali strażacy – ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej JOT OSP. Młodzież zapoznała się również ze sprzętem i wyposażeniem jakim dysponuje JOT OSP w Woli Rafałowskiej.

           

Na kolejne spotkanie z młodzieżą szkolną miejscowi strażacy z JOT OSP Wola Rafałowska udali się tym razem do miejscowej Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej. Tym razem uczniowie i nauczyciele zaprosili strażaków by zaprezentować im wyniki prowadzonego programu edukacyjno-szkoleniowego „MALI RATOWNICY”. Zainteresowanie, wiedza i praktyczne umiejętności w zakresie zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach i zdarzeniach oraz pierwsza pomoc przedmedyczna zaprezentowane przez młodzież szkolną bardzo pozytywnie nas strażaków zaskoczyła. W dalszej części spotkania strażacy ratownicy wspólnie z uczniami prowadzili szereg praktycznych ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Strażacy zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy w symulowanym wypadku z wykorzystaniem dostępnych środków łączności oraz zasad i sposobie informowania odpowiednich służb ratowniczych o zdarzeniu.
Tradycyjnie na koniec spotkania uczniowie mogli się zapoznać z wyposażeniem będącym w dyspozycji OSP. Młodzież interesowało dosłownie wszystko czym zajmuje się straż pożarna.
W związku z niekorzystna pogodą w dniu spotkania tj. 14 czerwca miejscowi strażacy zaprosili uczniów na praktyczny pokaz bojowego sprzętu i wyposażenia OSP, który się odbył 20 czerwca na placu ARENA w Woli Rafałowskiej. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż gasić takie spotkania z młodzieżą szkolną będą kontynuowane w przyszłości.

    

 

Jan Kucaj


do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART