zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
URZĄD GMINY INFORMUJE (cd.)
012345

Wieść Gminna 3/2010 OŚWIATA I KULTURA
Wyśpiewaliśmy sukces

„Wyśpiewaliśmy sukces” – tak można sparafrazować tytuł projektu, który realizowany jest w naszej Gminie przez Stowarzyszenie „Pro Regione”, przy udziale środków Urzędu Gminy Chmielnik.


Realizacja tego motta rozpoczęła się już kilka lat temu kiedy to pani dyrygent Justyna Szela-Adamska wystąpiła z propozycją utworzenia w Gminie Chmielnik chórów szkolnych w ramach ogólnopolskiego programu Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska”, które w dalszej kolejności z pasją prowadziła. Były to przede wszystkim Chór Reprezentacyjny Gimnazjum im. Szarych Szeregów i Chór Słowiki przy SP nr 1 w Chmielniku. Idea wspólnego śpiewania rozkwitała przez te lata, a wychowankowie chórów rozwijając swoje wokalne umiejętności przekraczali kolejne etapy swojego życia. Dziś można stwierdzić, że ich czas nie został zmarnowany, a wieloletnie doświadczenie tych osób zaczyna skutkować sukcesami, których zawsze im życzyliśmy.

Przypomnijmy, że w ub. r. połączone Chóry Gimnazjum i SP nr 1 w Chmielniku, pod dyrekcją pani Justyny Szela-Adamskiej, zdobyły pierwszą nagrodę na XIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, a także nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy – Psalm Mikołaja Gomółki „Nieście chwałę mocarze”.

W tym roku natomiast dzieci i młodzież czekało kolejne wyzwanie. 25 września 2010 w Tarnowie odbył się II Ogólnopolski Festiwal Chórów „Sacra Ecclesiae Cantio”, gdzie nasi młodzi chórzyści zaprezentowali się znakomicie. Niewątpliwy wysiłek został dostrzeżony i nagrodzony wyróżnieniem, tym cenniejszym, że towarzyszyły mu słowa prof. Marty Wierzbieniec oraz prof. Jerzego Kurcza: „będziemy bacznie obserwować przyszłość tego chóru. Czekamy na więcej.”

Należy jednak pamiętać, iż sukces ten nie mógłby mieć miejsca bez wsparcia UG Chmielnik oraz dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. J. Bałdy oraz Gimnazjum im Szarych Szeregów w Chmielniku.

W trakcie trwania projektu „Wyśpiewajmy sukces” - warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Chmielnik, które prowadziło Stowarzyszenie „Pro Regione”, przeprowadzonych zostało w sierpniu i wrześniu 76 godzin dydaktycznych zajęć wokalnych dla łącznej grupy 38 dzieci i młodzieży. Byli to chórzyści ze wszystkich szkół gminy, którzy z pasją i zaangażowaniem uczestniczyli w próbach.

Zajęcia te odbywały się 3-5 razy w tygodniu, w Sali Posiedzeń UG oraz Gimnazjum w Chmielniku.

W najbliższych dniach chórzystów czeka zasłużony odpoczynek. Jednak z pewnością to nie koniec. Już teraz Stowarzyszenie „Pro Regione” poszukuje nowych możliwości wyjazdów. Typowane są następne konkursy oraz uzgadniane koncerty. Nie jest to praca, która ma przynieść organizatorom korzyści – to misja, która pozwoli na wyrwanie dzieci z szarej codzienności. Poprzez kształcenie wokalne dzieci doskonale rozwijają inne swoje umiejętności i kompetencje, czego dowiodły przeprowadzone na Węgrzech badania, w ramach opracowanego tam systemu kształcenia Zoltana Kodalya. Podróże natomiast, jak wszyscy doskonale wiemy, kształcą, poszerzają horyzonty, a także umożliwiają spotkania oraz dzielenie swych pasji z innymi. Jest to doskonały sposób na ciekawe dzieciństwo i młodość, co w konsekwencji pomoże im w dalszym życiu.

Naszą ambicją jest stworzenie zespołu wokalnego, w którym będą mogły uczestniczyć dzieci z całej Gminy Chmielnik i który będzie znany nie tylko lokalnie, lecz odnosił będzie sukcesy zarówno w kraju jak i zagranicą. Pozwoli to na promocję naszej małej Ojczyzny, z której pochodzimy, a dzieciom da nowe wspaniałe możliwości. Pragniemy by to dzieci stanowiły sedno tych dążeń, gdyż ich przyszłość warta jest wszelkich inwestycji.

Dlatego zachęcajmy dzieci do tego typu artystycznej aktywności. Wspierajmy je w tym postanowieniu, by ich praca przynosiła coraz to nowe wyzwania, a w dalszej perspektywie efekty. Nie bądźmy obojętni na ich wysiłek i szanujmy to mimo wszelkich przeciwności, a stanowić to będzie dla nas dumę i radość. Nie ma nic piękniejszego od uśmiechu dziecka, a naszym zadaniem jest jego wywoływanie.

Maciej Szela

Stowarzyszenie „Pro Regione”


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART