zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2019 OŚWIATA I KULTURA
Pierogowe ucztowanie

Sercem każdego domu jest kuchnia, a w niej najważniejszy mebel to stół. To właśnie przy nim je się posiłki, odbywają się narady rodzinne, podejmuje kluczowe decyzje, rozstrzyga się spory, toczy się codzienne domowe życie. Skoro mały stolik kuchenny ma taka moc sprawczą, to jaką może mieć duży stół ustawiony na stadionie sportowym pod gołym niebem?

Naszym zdaniem tak samo łączy ludzi, którzy zjadając z tego stołu smakołyki poznają się, rozmawiają, czasem spotykają po latach, wymieniają doświadczeniami, a w tym przypadku też przepisami na te smakołyki i nawiązują to co najcenniejsze, relacje.

Tak pomyślany stół pojawił się w na stadionie Galicja w Chmielniku 14 września w niedzielę. Jesienne słońce sprzyjało temu międzypokoleniowemu, integracyjnemu spotkaniu mieszkańców gminy. Ale nie tylko mieszkańcy byli gośćmi tego wydarzenia, bo wieść o tym że odbędzie się Pierogowa Uczta zatoczyła szerszy krąg i zwabiła do Chmielnika smakoszy pierogów z innych miejscowości.

Jak sam tytuł imprezy wskazuje na stole królowały pierogi. Każdy mógł znaleźć te przez siebie ulubione lub spróbować całkiem nowego smaku, bo Ci którzy przygotowywali pierogowe menu prześcigiwali się w pomysłach aby ich pierogi były najbardziej zaskakujące. Największym powodzeniem cieszyły się pierogi ruskie czyli z ziemniakami i serem, ale można było także skosztować pierogów z kapustą i serem, z serem i pokrzywą, z kapustą i grzybami, z ziemniakami i miętą, z kaszą gryczaną i serem, z mięsem i cieciorką, z kaszą gryczaną pieczarkami i boczkiem, przednówkowe z ziemniakami oraz na słodko ze śliwkami. Dominowały pierogi gotowane, ale do degustacji w ofercie były także pieczone. Pierogowe menu wzbogacał żurek, chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami, ciasto z dyni, domowe konfitury, ciasta w różnych konfiguracjach oraz ciasteczka. Nad przygotowaniem tych smakołyków pracowały wytrwale panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Błędowej Tyczyńskiej, Borówek, Chmielnika, Zabratówki, członkowie rady sołeckiej z Woli Rafałowskiej i radni Gminy Chmielnik. To ich ręce ulepiły ponad 4000 pierogów, które zniknęły ze stołu w ekspresowym tempie, co pokazuje jakim popytem się cieszą.

Pierogi były przyjemnością dla podniebienia, natomiast estetycznych doznań dostarczały występy na scenie, na której prezentował się dziecięcy zespół ludowy ZPIT Chmielnickie Kłosy, zespoły śpiewacze Górzanie i Pogórzanki oraz nasi goście kapela podwórkowa Wysoczanie z Wysokiej. Równolegle do degustacji i występów rozstrzygały się konkursy na „Pierogowe Fantazje”, czyli najlepsze pierogi wykonane tego dnia oraz konkurs pt. „Młody Mistrz Pieroga”, czyli pierogi przygotowane przez osoby w wieku 18-30 lat.

Swoje miejsce w pierogowym szaleństwie znalazły również dzieci, które na 5 stolnicach wałkowały ciasto, wykrawały kółeczka i lepiły pod gołym niebem swoje pierwsze pierogi. W tym działaniu wspierały ich animatorki, ale też bacie i rodzice.

Przez cały dzień smakosze uzbierali trochę kalorii, ale wieczorową porą na zakończenie tego wydarzenia zespół Szybki Numer stworzył doskonałą atmosferę taneczną aby je stracić.

Zamysł Pierogowej Uczty był taki, aby odczarować trochę pierogi, które dla laików wydają się daniem pracochłonnym i trudnym w przygotowaniu. Dzieci podczas warsztatów lepienia pierogów obaliły ten mit, pokazując dorosłym, że jest całkiem proste, a poza tym smaczne
i niedrogie. Wartością dodaną może być ich wspólne przygotowywanie.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia i wytrwale lepili pierogi oraz inne niesamowitości. Bez Waszej pomocy nie było by tego „pysznego” popołudnia.

Dziękujemy także uczestnikom konkursów, występującym na scenie i strażakom oraz wszystkim licznie przybyłym gościom, którzy spotkali się przy pierogowym stole.

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


PIEROGOWE UCZTOWANIE w fotografii

 

   


  


poprzednia strona do góry

drukuj


Niedziela, 24 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART