Edukacja Globalna w Polsce jest oddolną, niesterowaną i niesterowalną inicjatywą, w której może wziąć udział każdy człowiek, każda grupa nieformalna, każda szkoła, każda organizacja i instytucja, która chce w tym czasie przygotować i przeprowadzić działania z zakresu edukacji rozwojowej. Celem jest podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów rozwoju na świecie, ułatwianie zrozumienia globalnych współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Skłania nas do krytycznej refleksji nad odpowiedzialnością za rozwój międzynarodowy oraz pobudza osobiste zaangażowanie i świadome działanie na rzecz walki z ubóstwem na świecie.
W naszej szkole zajęliśmy się zmianami klimatycznymi na świecie - przejawami, przyczynami, konsekwencjami i sposobami przeciwdziałania. Przeprowadziliśmy akcję: Tydzień Edukacji Globalnej od 17 do 21 listopada 2008 , w ramach której odbyły się apele, prezentacje multimedialne, konkursy wiedzy i plastyczne – PIĘKNY JEST KRAJOBRAZ OJCZYZNY NASZEJ. Przygotowaliśmy słowniki ekologiczne w dwóch językach, życzenia dla świata oraz uczestniczyliśmy w warsztatach – Jak zmniejszyć emisję CO2 .
Wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat materiałów wtórnych i recyklingu. Przez cały tydzień zbieraliśmy makulaturę, dzięki której pozyskujemy papier toaletowy i higieniczne ręczniki. Wszyscy z wielką radością i żywym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w spotkaniu z Prezesem Koła Łowieckiego „Wilk-Husów” Włodzimierzem Zwierzykiem, który przygotował bardzo ciekawą prezentację o konieczności życia w zgodzie z naturą i ochronie zwierząt leśnych. Rozdał ciekawe materiały oraz zachęcił nas do współpracy i uczestniczenia w akcjach oraz konkursach (skutecznie, bo do dwóch zgłosiliśmy już nasz udział). Wszyscy, biorący udział w Tygodniu Edukacji Globalnej, zostali nagrodzeni.
Spodobały nam się wspólne działania, współpraca między szkołami i instytucjami. Rozpoczynamy długofalowe zadania związane z troską o środowiskowo, to najbliższe i to dalsze globalne, na które przecież mamy wpływ.
Cieszymy się, że takie akcje ogólnoświatowe mówiące o problemach globalnych spotykają się u nas, w takim małym środowisku, z takim zainteresowaniem i zrozumieniem wśród uczniów, ale także wśród dorosłych: nauczycieli, rodziców, mieszkańców. Wzrasta świadomość związana z wiedzą o zagrożeniach i ochronie środowiska naturalnego.
Uczymy się wzajemnie – od siebie i dla siebie i to najważniejsze!
Zofia Banaszewska,
Jacek Kozłowski