zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2008
URZĄD GMINY INFORMUJE
ŻYCIA OSP
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
Z ŻYCIA SOŁECTW
OCHRONA ŚRODOWISKA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2008 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia

życzymy Wam Drodzy Czytelnicy, aby ta Święta Noc zajaśniała
blaskiem prawdziwej świętości Jezusa i aby opromieniała
ona Wasze życie codzienne.

Dzielmy się nawzajem chlebem, miłością i życzliwością.

Niech Bóg obdarzy nas pokojem, zdrowiem i zadowoleniem.

W Nowym Roku życzymy Wam mniej trosk,

więcej szczęścia i nieustannej Opatrzności Bożej.


Kierownik i Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku

 


Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Chmielniku w czterech językach
Wsparcie dla szkoły
Na dobry początek – dobry koniec roku
Edukacja Rozwojowa i Globalna w Szkole w Błędowej
Dziękujemy
Ostatnie wydarzenia w szkole w Błędowej Tyczyńskiej
Powiedz mi, co czujesz, a powiem Ci…
„Nie ma jak w szkole – ciepło, życzliwie, bezpiecznie.”
Każdy człowiek ma prawo …
Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego
Uczniowie z Chmielnika na uroczystości odsłonięcia pomnika „Wedety” w Rzeszowie
Witaj Święty Mikołaju
Chór Gaudete
Boże Narodzenie
Nowości w Bibliotece
Edukacja Rozwojowa i Globalna w Szkole w Błędowej


 

Edukacja Globalna w Polsce jest oddolną, niesterowaną i niesterowalną inicjatywą, w której może wziąć udział każdy człowiek, każda grupa nieformalna, każda szkoła, każda organizacja i instytucja, która chce w tym czasie przygotować i przeprowadzić działania z zakresu edukacji rozwojowej. Celem jest podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów rozwoju na świecie, ułatwianie zrozumienia globalnych współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Skłania nas do krytycznej refleksji nad odpowiedzialnością za rozwój międzynarodowy oraz pobudza osobiste zaangażowanie i świadome działanie na rzecz walki z ubóstwem na świecie.

W naszej szkole zajęliśmy się zmianami klimatycznymi na świecie - przejawami, przyczynami, konsekwencjami i sposobami przeciwdziałania. Przeprowadziliśmy akcję: Tydzień Edukacji Globalnej od 17 do 21 listopada 2008 , w ramach której odbyły się apele, prezentacje multimedialne, konkursy wiedzy i plastyczne – PIĘKNY JEST KRAJOBRAZ OJCZYZNY NASZEJ. Przygotowaliśmy słowniki ekologiczne w dwóch językach, życzenia dla świata oraz uczestniczyliśmy w warsztatach – Jak zmniejszyć emisję CO2 .

Wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat materiałów wtórnych i recyklingu. Przez cały tydzień zbieraliśmy makulaturę, dzięki której pozyskujemy papier toaletowy i higieniczne ręczniki. Wszyscy z wielką radością i żywym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w spotkaniu z Prezesem Koła Łowieckiego „Wilk-Husów” Włodzimierzem Zwierzykiem, który przygotował bardzo ciekawą prezentację o konieczności życia w zgodzie z naturą i ochronie zwierząt leśnych. Rozdał ciekawe materiały oraz zachęcił nas do współpracy i uczestniczenia w akcjach oraz konkursach (skutecznie, bo do dwóch zgłosiliśmy już nasz udział). Wszyscy, biorący udział w Tygodniu Edukacji Globalnej, zostali nagrodzeni.

Spodobały nam się wspólne działania, współpraca między szkołami i instytucjami. Rozpoczynamy długofalowe zadania związane z troską o środowiskowo, to najbliższe i to dalsze globalne, na które przecież mamy wpływ.

Cieszymy się, że takie akcje ogólnoświatowe mówiące o problemach globalnych spotykają się u nas, w takim małym środowisku, z takim zainteresowaniem i zrozumieniem wśród uczniów, ale także wśród dorosłych: nauczycieli, rodziców, mieszkańców. Wzrasta świadomość związana z wiedzą o zagrożeniach i ochronie środowiska naturalnego.

Uczymy się wzajemnie – od siebie i dla siebie i to najważniejsze!

Zofia Banaszewska,
Jacek Kozłowski


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART