zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2013 STOWARZYSZENIA
STOWARZYSZENIA

Niepełnosprawni notatka Gminna
Z naszych wspomnień
"Od kłóska do kiczki”"
"Żywe izby pamięci i tradycji"
Realizacja projektu pt. "Razem na rowerze"
"Od kłóska do kiczki”"

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” zrealizowało projekty: „Od kłóska do kiczki” dofinansowany z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundację Generator Inspiracji.

Rozwój cywilizacji i postęp techniczny zmienia życie na wsi, tradycyjne narzędzia i sprzęt służące do prac gospodarskich zostają zastąpione nowoczesnymi. Pragnąc ocalić to od zapomnienia i zachować dla przyszłych pokoleń Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” podjęło inicjatywę przypomnienia, pokazania i udokumentowania w postaci filmu oraz zdjęć tradycyjnych prac gospodarskich: żniw, młocki, robienia kiczek. Projekt „Od kłóska do kiczki”, trwał od 10 lipca do 24 listopada 2013 r.

Dotację 5 tyś złotych przeznaczono na zakup potrzebnych materiałów i pomocy do warsztatów, wywołanie zdjęć, pocztówek, zakup projektora oraz na powstanie filmu i druk 20 płyt.

W realizacji projektu z wielkim zaangażowaniem brali udział członkowie Stowarzyszenia, rolnicy, młodzież i dzieci. Wszyscy pracowali społecznie, za udział w projekcie nie otrzymali wynagrodzenia. Na pamiątkę otrzymali płytkę z filmem i grupowe zdjęcie.

Wkład własny finansowy Stowarzyszenia wyniósł 639,98 zł, natomiast wkład własny niefinansowy 4900 zł. Uczestnicy przepracowali społecznie 600 godzin.

Prace odbywały się w dwutygodniowych odstępach.

W lipcu, przy pięknej i upalnej pogodzie wykoszono żyto, wcześniej przygotowanymi i poklepanymi kosami. Złożono je w mendle.

Po dwóch tygodniach zboże do stodoły zwieziono drabiniastym wozem na żelaznych kołach i wymłócono cepami.

Następnym etapem projektu była nauka robienia kiczek i wykonanie strzechy. Zostały wykonane dwa daszki, które znajdują się w Izbie Tradycji.

Odbyły się również warsztaty w Izbie Tradycji dla pań z KGW - Robienia Pająka Świątecznego z bibuły i słomy.

Podsumowanie projektu 11 listopada 2013 r. uświetniły występy dzieci i młodzieży z naszej miejscowości, przygotowane pod czujnym okiem Pani Agnieszki Kołodziej – bibliotekarki z GBP filia Wola Rafałowska.

Główny cel projektu „Od kłóska do kiczki” został zrealizowany. Powstał film „Od kłóska do kiczki - Żniwa w Woli Rafałowskiej” oraz materiał fotograficzny, które będą łącznikiem między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, pozostaną dla następnych pokoleń jako dobro wspólne. Będzie to materiał edukacyjny oraz promocyjny wykorzystywany w naszej Izbie Tradycji i poza nią. Film będziemy wyświetlać przy użyciu projektora multimedialnego zakupionego z projektu. Zdjęcia zaś posłużyły do wykonania wystawy w Izbie Tradycji oraz przenośnej na antyramach, którą zaprezentujemy również w Urzędzie Gminy w Chmielniku. Narrację do filmu opracowali członkowie Stowarzyszenia.

Serdecznie dziękujemy władzą Fundacji Generator Inspiracji oraz pani Edycie Sobieckiej koordynator Ośrodka Działaj Lokalnie za to, że działając na naszym terenie umożliwiają korzystanie z dotacji. Władzą Gminy Chmielnik za udzielenie wsparcia finansowego lokalnym organizacją - regranting, dzięki czemu możemy brać udział w konkursie. Dziękujemy naszym Członkom oraz wolontariuszom, którzy pomogli w realizacji projektu:

  • Państwu Genowefie i Czesławowi Bajdom za udostępnienie zabudowań gospodarczych oraz wozu;
  • Panu Sołtysowi Janowi Kasiak za udział we wszystkich działaniach podczas projektu;
  • Panu Janowi Szydełko i Janowi Litwin, że pokazali nam jak należy młócić;
  • Panom Tadeuszowi i Zbigniewowi Szydełko za przewiezienie koniem zboża;
  • Panu Stanisławowi Nosek, za cierpliwość w nauce robienia kiczek;
  • Państwu Marioli i Grzegorzowi Ślemp oraz Pani Agnieszce Kołodziej, że towarzyszyli nam przy wszystkich pracach z kamerą i aparatem fotograficznym;
  • Pani Justynie Niepokój z Muzeum Etnograficznego w Kolbuszowej za prowadzenie społecznie warsztatów robienia pająka ze słomy.

Zamierzamy kontynuować działania mających na celu podtrzymywanie tradycji i historii naszej małej ojczyzny.

Zapraszamy do naszej galerii „Żniwa w Woli Rafałowskiej”.


 

 

 

 

 


Dorota Szajna


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 30 Pażdziernika 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART