zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 OŚWIATA I KULTURA
Ogólnopolska Konferencja "Etos Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego inspiracją do wychowania młodego pokolenia"

„Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić” ta myśl Stefana Kard. Wyszyńskiego Patrona naszej szkoły przyświeca nam od 17 października 2002 roku. Od tamtej pory wiele wydarzeń związanych z Patronem miało miejsce w życiu społeczności szkolnej.

Ostatnim ważnym wydarzeniem była Ogólnopolska Konferencja „Etos Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego inspiracją do wychowania młodego pokolenia”, która odbyła się 28 października br. w Rzeszowie.

Konferencja skierowana była do szkół noszących imię Wielkich Polaków.

Naszą szkołę reprezentowała Dyrektor Szkoły Halina Drążek i Wiesława Jacek-Zawiło.

Organizatorami Konferencji byli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Instytut Prymasowski w Warszawie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II, a Patronat honorowy sprawowali Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Ordynariusz Rzeszowski Biskup Jan Wątroba.

Konferencja rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele pw. Św. Jadwigi Królowej koncelebrowaną przez Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka.

Ważnym punktem Konferencji był wykład Prymasa Polski, który powiedział m.in., że Miłość to nie tylko uczucie, ale również twórczość człowieka. A człowiek ma od Stwórcy ważne zadanie tj. zadanie tworzenia świata, czynienia go sobie poddanym i tworzenia siebie. Podkreślił, że Wychowanie jest procesem świętym i wspólną sprawą wszystkich ludzi.

Odniósł się również do myśli, że nie trzeba chcieć wielkich sukcesów, ale trzeba mieć wolę wytrwałej pracy i rzetelnego wysiłku.

W panelach dyskusyjnych nt. „Wprowadzanie w świat wartości – w centrum uwagi współczesnej edukacji” wiele cennych informacji przekazała pani Anna Rastawicka, która prowadziła Sekretariat Prymasa Tysiąclecia i opracowywała przemówienia. Zaznaczyła m.in., że dla Prymasa najważniejszą wartością był szacunek dla drugiego człowieka a ten zwycięża, kto miłuje. Uważał, że: „Czyny drobne wykonywać wielkim sercem”.

W panelu „Współczesne dylematy wychowywania do wartości” zaproszeni goście mówili o wartościach, jakie wynieśli z domu rodzinnego i jaki mają one wpływ na ich życie, pracę, relacje z drugim człowiekiem, a w szczególności na relacje z młodymi ludźmi.

Wzruszającym momentem było wystąpienie dyrektora szkoły w Libiążu, który opowiedział i pokazał uczestnikom Konferencji nie publikowane nigdzie zdjęcia Helenki Kmieć – wolontariuszki, która została zamordowana na początku tego roku w Boliwii. Obecna była również jej mama, nauczycielka, która jest nauczycielem w szkole w Libiążu.

Na zakończenie rozdano nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Podkarpackiego Kuratora Oświaty „Nauczyciel wychowujący do wartości”.

Wiesława Jacek-Zawiło


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 2 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART