zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 OŚWIATA I KULTURA
Spotkanie z morską przygodą

W piątek - 15 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku, uczciliśmy jednego z patronów roku 2017 - Josepha Conrada-Korzeniowskiego, w 160. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji zostało zorganizowane Popołudnie z Morską Przygodą Josepha Conrada dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości.

Joseph Conrad-Korzeniowski znalazł sie w panteonie postaci roku, obok m.in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Jak podkreśla uchwała: "Był on pisarzem uniwersalnym, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu. Już ponad 100 lat temu nakreślił wizję Europy bez granic, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między europejskimi narodami. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstały pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada zawiera uniwersalne wartości etyczne."

Trzeba przyznać, że jego powieści jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent" są to powieści psychologiczne, gdzie autor podkreślał ważne dla niego zasady życia, jak przestrzeganie zasad moralnych, słuchanie głosu sumienia, ale też respektowanie prawa. Conradowski bohater to zwykle „człowiek morza” (pisarz był oficerem w angielskiej marynarce handlowej), miał kierować się bezwzględnym honorem, odpowiedzialnością i szacunkiem wobec drugiego człowieka. Nie zawsze mu się to udawało, ale zawsze miał szansę na zmazanie win.

W ramach szkolnego kółka teatralnego powstał scenariusz przedstawienia, które miało być kombinacją elementów życiorysu pisarza i jego twórczości, a zwłaszcza jej charakterystycznych akcentów, jak marynistyczne tło oraz kodeks etyczny autora. Zależało nam również na tym, aby spektakl nie był zbyt poważny, a wręcz przeciwnie, miał podobać sie młodemu widzowi, miał przyciągać jego uwagę, bo w końcu wystawiany był m.in. dla ... i przez uczniów podstawówki.

Efekt? Rzecz dzieje się na morzu – na pirackim statku, do niewoli zadziornych piratek dostaje się Joseph Conrad z marynarzami i spotyka tam Lorda Jima (tytułowego bohatera jednej z powieści). Jest to okazja, aby pokazać również, polskie korzenie pisarza oraz zaangażowanie jego rodziny w sprawę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przywołany pokrótce dramatyczny dylemat Lorda Jima, był pretekstem do pouczenia widzów o życiowych wyborach i postawach moralnych. Wszystko to zostało zaprezentowane w radosnej atmosferze, którą stworzyły tańczące piratki oraz chórek śpiewający szanty.

Młodzi aktorzy, w większości debiutanci w kółku teatralnym, bardzo przeżywali swój występ, ale odbiór, zarówno uczniów naszej szkoły, jak i rodziców i zaproszonych gości, był bardzo pozytywny. Gratulacji i wszelkich dowodów uznania nie było końca.

Dziękuję za to uznanie i wsparcie podczas realizacji tego teatralnego projektu.

 


Monika Wójcik
SP 3 w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 28 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART