zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 OŚWIATA I KULTURA
Wyrazić siebie

 


Tak naprawdę, nie mielibyśmy z czego czerpać, gdyby nie wieloletnie tradycje i zwyczaje naszych przodków, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Paulo Coelho zauważa, że „Tradycja służy zachowaniu porządku świata. Jeśli ją złamiemy, świat się skończy.”

O co tutaj chodzi? Młodzież i folk. Czy to w ogóle ma sens? Jakie są punkty wspólne i od czego się zaczęło? Śpiew, taniec i barwne stroje. Wszystkie te rzeczy są bardzo piękne, jednak nie mogą istnieć samodzielnie. Potrzebują, by odkrywać je wciąż na nowo. By tchnąć w nie ducha świeżości a jednocześnie zachować ich prawdziwie niepowtarzalny charakter.

“foLkOVE – odkryj muzykę ludową na nowo!” to kolejne przedsięwzięcie, które zmierza ku końcowi. Nagranie teledysku i wokalu, jak również stworzenie akompaniamentu, okazało się nie lada wyzwaniem dla członków grupy SKM. Był to niezwykle twórczo spędzony czas. W skansenie w Markowej można było się poczuć niczym na planie holywoodzkich hitów.

Kamera! Akcja! Udało się! Jesteśmy mieszkańcami starej wioski. Ubrani w tradycyjne, odświętne stroje wzbudzamy zainteresowanie. Oby tak dalej! Jakie ujęcie będzie najlepsze? Za to odpowiada Marysia, która jest operatorem kamery. Materiał gotowy? Teraz trzeba go tylko złożyć w całość. Kolejne zadania czekają, więc nie zwalniamy tempa.

Po przodkach odziedziczyliśmy przecież nie tylko folklor. Powinniśmy być im dozgonnie wdzięczni za to, że mieszkamy w wolnej Polsce. Warto na to zwrócić uwagę. Dzieci zaproszone na wieczorek patriotyczny mogą potwierdzić. Spotkanie, które zostało przez młodzież zorganizowane dla dzieci, dało ogrom pozytywnej energii. Wybrzmiały patriotyczne melodie radujące serce Polaków, a przepiękne biało-czerwone kotyliony dumnie zdobiły pierś. Nic dziwnego, że chcemy się wspólnym dobrem jakim jest Polska cieszyć i chwalić. To zaszczyt, ale również wielka odpowiedzialność być dobrym człowiekiem, Polakiem wiernym ideałom przodków i kultywatorem rodzimych obyczajów.

Folkove – poznaj muzykę ludowa na nowo” to projekt realizowany przez nieformalną grupę młodzieżową Strefa Kultury Młodzieżowej przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku w ramach Programu Działaj Lokalnie X" 2017. Jest to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie - Fundacją Generator Inspiracji, dzięki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorządów: Gminy Błażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dubiecko, Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.

Patryk Nazimek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART