zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2018 OŚWIATA I KULTURA
Święto Niepodległości 1918 – 2018

 
  

Znaczące jubileusze mają to do siebie, że budzą duże emocje, jednoczą wiele osób w przygotowaniach do ich obchodów i pozwalają przeżyć wspólnie coś wyjątkowego co się długo pamięta.

W Gminie Chmielnik przygotowania do tego wielkiego dnia trwały przez cały rok. W szkołach odbywały się uroczyste akademie, ogłaszano konkursy, powstawały wystawy. Instytucje i organizacje pozarządowe realizowały inicjatywy i projekty mające podkreślać doniosłość tego jubileuszu dla Polski, młodzież przygotowywała koncerty. Odbył się również pierwszy w naszej gminie Bal Niepodległościowy. I w końcu nadszedł ten wyczekiwany, doniosły dzień. Poczty sztandarowe, mieszkańcy gminy i zaproszeni goście zebrali się przed odrestaurowanym pomnikiem Najświętszego Serca Jezusowego w Chmielniku, który upamiętnia bohaterstwo żołnierzy I wojny światowej i wojny z bolszewikami. Kustosz i proboszcz chmielnickiego Sanktuarium ks. Mariusz Cymbała dokonał poświęcenia pomnika, a przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Chmielnik Krzysztof Grad i Sekretarz Gminy Magdalena Wdowik-Reczek oraz Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Drążek złożyli kwiaty. Następnie zebrani udali się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej gdzie odprawiona została uroczysta Msza Św., podczas której homilię wygłosił ksiądz kustosz. Po uroczystej Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się pieszo w korowodzie prowadzonym przez poczty sztandarowe, w kierunku budynku Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego. Tutaj dokonano odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz złożono kwiaty.

Dalsza część obchodów jubileuszu odbywała się w sali widowiskowej CPDK. Rozpoczynało je uroczyste wspólne odśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Następnie słowo do zebranych skierował Wójt Gminy Chmielnik i Przewodnicząca Rady Gminy. Po tym punkcie programu dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. M.M Kolbego w Chmielniku, dostarczyli zgromadzonym wzruszeń prezentując za pomocą pantominy drogę Polski do niepodległości. Mogliśmy także wysłuchać piosenek patriotycznych i wierszy w ich wykonaniu. Grupy przedszkolne zaprezentowały dwa tańce narodowe: poloneza i krakowiaka oraz zaśpiewały. Artystycznie w „Tańcu z flagą” zaprezentowały się również uczennice ze Szkoły Podstawowej im kard. S. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej. Kolejnym punktem w programie było wręczenie nagród laureatom w konkursie „Od Serca dla Niepodległej”, którego dokonała Przewodnicząca Rady Gminy.

Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które przez lata były dla naszych rodaków nośnikiem polskości. Ten punkt programu przygotowała Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich z Zabratówki.

Na zakończenie wszyscy zebrani mogli skosztować pysznej grochówki przygotowanej w warunkach kuchni polowej przez radnego Adama Ziobro i zaprzyjaźnionych kucharzy panów: Krzysztofa i Piotra.

Kulminacją wieczoru był pokaz fajerwerków.

Gminne obchody Święta Niepodległości zainaugurowali radni Gminy Chmielnik w 2016 roku. Jednakże celebracja 100. rocznicy przyczyniła się do tego, że liczba osób zaangażowanych w uczynienie tego dnia niezwykłym urosła i dzięki temu to było wyjątkowe świętowanie.

 


 Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART