zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2019 OŚWIATA I KULTURA
Kocham Ojczyznę

Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”. (Kard. Stefan Wyszyński)


Wiele się mówi o współczesnym patriotyzmie. Czy bycie patriotą jest niemodne? Czy teraz, kiedy nikt nie wymaga od nas, abyśmy walczyli z bronią w ręku patriotyzm jest potrzebny? Przecież jesteśmy obywatelami Europy, obywatelami świata. „Ibi Patria, ubi bene” („Tam Ojczyzna, gdzie dobrze”) powiedział starożytny polityk i filozof Cyceron. Czy rzeczywiście?

Pierwsze skojarzenia, które pojawią się w naszej głowie, gdy słyszymy słowo "patriotyzm" to miłość do ojczyzny. To niezwykle szerokie pojęcie. Nie wiąże się ono jednak tylko z czczeniem i rozpamiętywaniem przeszłości historycznej. To każdy dzień naszego życia. Każdy dobry uczynek, dobre słowo, poczucie odpowiedzialności za innych, za otaczający nas świat. To świadectwo jakie dajemy o sobie.

Nasza szkoła podejmuje szereg działań związanych z kształtowaniem postaw patriotycznych, poczucia dumy i tożsamości narodowej.

17 września br., w 80. rocznicę najazdu Sowietów na Polskę, nasi uczniowie z klasy VII i VIII zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Mieli tam okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Poznali tragiczne losy polskich Żydów, m.in. Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy dali schronienie ośmioosobowej rodzinie Żydów, za co zostali brutalnie zamordowani wraz z sześciorgiem małych dzieci i siódmym nienarodzonym.

Delegacja naszej szkoły uczestniczyła również w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na grobie Pani Rozalii Sochy, mieszkanki wsi, która za pomoc i ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej została rozstrzelana przez Niemców w 1942 roku. Warto tu wspomnieć, że w Woli Rafałowskiej i okolicznych miejscowościach było wielu ludzi, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich, udzielali pomocy Żydom. Nazwisko Pani Rozalii Sochy odnaleźć można także na murze przy wejściu do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie znajdują się nazwiska osób ratujących Polaków pochodzenia żydowskiego. Społeczność szkolna zobowiązała się do sprawowania szczególnej opieki nad tą mogiłą.

Włączyliśmy się aktywnie w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

W liście zapraszającym do udziału w akcji Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski pisał: "Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań". Jakże istotne to słowa. Warto tu bowiem przytoczyć słowa wybitnego Polaka, człowieka, który dla wielu jest symbolem odzyskania niepodległości, Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział: "Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".

Podejmując tę inicjatywę chcieliśmy pokazać, że pamiętamy, że jesteśmy wdzięczni tym, którzy dołożyli wszelkich starań, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce, że darzymy ich ogromnym szacunkiem i chcemy czerpać przykład z ich postaw.

Kulminacja aktywności zaplanowana została na 25 października br. W tym czasie uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili cmentarz parafialny, by tam zapalić znicze i zmówić modlitwę przy grobach osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności.

Jedną z mogił, przy której się zatrzymali, był grób Pani Rozalii Sochy. Jej postawa skłoniła do głębszego zastanowienia się nad istotą naszego człowieczeństwa, odwagi i ofiarności.

Ponadto uczniowie uporządkowali bezimienne i opuszczone groby. Modlitwa i zapalenie zniczy na grobach mieszkańców wsi były okazją do poznania historii Małej Ojczyzny.

Klasy odwiedzające miejscowy cmentarz nie zapomniały także o wielkim Polaku, patriocie, Stefanie Kardynale Wyszyńskim, zapalając symboliczne światełka pod pomnikiem Patrona szkoły.

Innym działaniem podjętym w ramach inicjatywy "Szkoła Pamięta" było włączenie się w XIV edycję akcji organizowanej przez TVP Rzeszów "Światełko Pamięci dla Łyczakowa". Zbiórkę białych i czerwonych zniczy zorganizowało Szkolne Koło Caritas. Zbiórka taka przeprowadzana była w naszej szkole już po raz kolejny. Zebrane znicze przekazane zostały za wschodnią granicę i tam, 1 listopada, zapłonęły na polskich grobach na Cmentarzu Orląt Lwowskich, Cmentarzu Łyczakowskim oraz na innych małych cmentarzach w miejscowościach obwodu lwowskiego.

Zwieńczeniem działań było radosne świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

8 listopada społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, by razem przeżywać tę doniosłą chwilę. O godz. 11.11, w obecności sztandaru szkoły, odśpiewane zostały 4 zwrotki hymnu narodowego. Tym samym włączyliśmy się w akację "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to było kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej", w której wzięło udział ponad 20 tys. polskich szkół, przedszkoli, placówek oświatowych w kraju i za granicą.

Kolejnym punktem naszego świętowania był program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. V-VII. Wraz z młodymi artystami przebyliśmy trudną, a jednocześnie piękną drogę Polski od jej narodzin, przez upadek do rozkwitu wolności i suwerenności. Spektakl skłaniał do refleksji: czym dla nas jest ojczyzna, co to znaczy być patriotą. To była piękna lekcja szacunku wobec tradycji, historii i miłości do Ojczyzny.

Pantomima "Polsko, nie jesteś już niewolnicą..." została również zaprezentowana mieszkańcom wsi 11 listopada podczas Ogniska Patriotycznego w ramach współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju Wsi "Nasza Wola". W wieczorny mrok popłynęły dźwięki melodii pieśni patriotycznych znanych każdemu Polakowi. Sugestywnie zaprezentowane fragmenty z dziejów Polski sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza. Jak się okazuje, czasami słowa są zbyteczne, by oddać to, co ważne.

Szczególnym momentem naszego szkolnego niepodległościowego spotkania było odczytanie listu nadesłanego na ręce Pani Dyrektor Haliny Drążek od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, za udział szkoły w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Piękna Nasza Polska Cała, upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed nami kolejne ważne wydarzenie. Już 7 czerwca 2020 r. Patron naszej szkoły, niezłomny świadek wiary, Sługa Boży Stefan Kard. Wyszyński zostanie beatyfikowany. Informacja o tym wydarzeniu napełniła nasze serca ogromną radością.

Podjęliśmy szereg działań, dzięki którym włączymy się w dzieło beatyfikacji. Po raz kolejny pochylimy się nad postacią tego Wielkiego Polaka. Jego naukę, postawę wobec wiary, ojczyzny, drugiego człowieka przekazywać będziemy innym - podczas spotkań, konkursów, występów artystycznych. Jako zwieńczenie naszych działań zaplanowaliśmy uczestniczenie w uroczystościach beatyfikacyjnych w Warszawie na placu Piłsudskiego.

Na koniec wróćmy jeszcze raz do atmosfery tamtych dni, gdy Polska odradzała się po ponad stu latach niepodległości. Czy mamy w sobie tamtą radość? Radość, która wynikała z faktu, iż po latach niewoli Polska znów wróciła na mapy świata, że spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków o wolnej, niezależnej Ojczyźnie.

Zatrzymajmy się na chwilę. Rozejrzyjmy dookoła. Spójrzmy na piękno otaczającej nas przyrody. Spójrzmy w oczy spotkanych ludzi. Odnajdźmy w sobie dziecięcą radość i zachwyt. Nie wstydźmy się uczuć. Polska to nasza Ojczyzna. Warto zrobić wszystko, aby następne pokolenia mogły cieszyć się jej pięknem i rozkwitem, bo przecież Polak - to brzmi dumnie.

 

Agata Litwin – Ślemp
SP im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 24 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART