zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2019 OŚWIATA I KULTURA
Świat oczami podróżników

Wielu ludzi odbywa dalekie podróże nie tylko po to, aby wypocząć w luksusowych hotelach czy zmienić klimat, ale także po to, aby "obłaskawić" świat - poznać go i pokochać w jego różnorodności. O tym przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku podczas spotkań z niezwykłymi podróżnikami.

W ostatnim czasie miały miejsce dwa takie spotkania, podczas których oczami obieżyświatów spojrzeliśmy na dwa odległe kontynenty - Amerykę Południową i Afrykę.

Prezentacje te zawierały przede wszystkim sporo ciekawostek dotyczących danego regionu, zamieszkujących go ludzi i zwierząt, a także pokaz rekwizytów przywiezionych z wypraw.

12 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z podróżnikiem, snującym egzotyczne opowieści o Amazonii. Gość zwrócił uwagę słuchaczy na sytuację społeczną tego regionu. Opowiedział o ciężko pracujących tubylcach, którzy na zatrudnienie, np. przy załadunku statków towarowych, czekają czasem bardzo długo, choć zarobione pieniądze nie wystarczają na utrzymanie, stąd wielu z nich jest bezdomnych. Podczas prezentacji podróżnik zaciekawił wszystkich opowiadaniem o ekstremalnej wyprawie do dżungli, z dala od wysoko rozwiniętej cywilizacji, wśród często niebezpiecznych dla człowieka tropikalnych roślin i zwierząt. Wyświetlił slajdy prezentujące: podróż czółnem po Amazonce, życie w lesie tropikalnym i porę deszczową, pracę rybaków oraz domy na wodzie. Uświadomił słuchaczom, jak tajemniczym, ale też cennym dla świata miejscem jest Amazonia.

Kolejna wyprawa, tym razem do Tanzanii, miała miejsce 06.12.2019 r., za sprawą młodej podróżniczki wolontariuszki - pani Aleksandry Ludwin, która odwiedziła naszą szkołę w ramach działań Polskiej Akcji Humanitarnej. Zaprezentowane zdjęcia i filmy obnażyły prawdę o niezwykłości tamtejszej kultury, ale także o trudnych realiach codziennego życia, jak: bieda, niedożywienie, utrudniony dostęp do edukacji, a tym samym brak perspektyw na lepszą przyszłość. Dzięki relacji pani Oli uczniowie nie tylko poznali jedno oblicze Tanzanii, ale także zrozumieli ważną misję organizacji niosących pomoc dla potrzebujących krajów Afryki.

Zapewne spojrzenie na świat oczami innych ludzi to nie to samo, co spojrzenie na świat własnymi oczami. Czasem jednak warto skorzystać z innej perspektywy, aby wyzbyć się stereotypów, dostrzec to co najważniejsze i docenić to się ma.

 

Monika Wójcik
SP3 w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 4 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART