zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2009 OŚWIATA I KULTURA
Leśna mogiła

W naszej ojczyźnie jest bardzo wiele samotnych i zaniedbanych mogił. W lesie w Zabratówce znajduje się jedna z nich, która przez 50 lat, do 2005 roku, była bezimienną.

14 stycznia 2003 roku Oddziałowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, poinformowała panią dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabratówce Lucynę Gonek o śledztwie prowadzonym w sprawie zabójstwa Franciszka Korczyka i czterech nieustalonych mężczyzn, w dniu 23 października 1943 roku w Jaworniku Polskim, przez funkcjonariuszy niemieckich. Śledztwo ustaliło, że młodzież szkoły w Zabratówce opiekuje się zbiorową mogiłą, oznakowaną krzyżem i usytuowaną w pobliżu Zabratówki. Jednocześnie IPN prosił o poinformowanie, czy mogiła oznakowana jest w sposób umożliwiający identyfikację osób tam pochowanych. Kolejne pismo urzędowe, otrzymała pani dyrektor z Urzędu Gminy w Jaworniku Polskim. Poproszono ją, aby udzieliła informacji dotyczących prawdopodobnego miejsca pochówku ojca pana Kazimierza Korczyka, zamordowanego w 1943 roku. Urzędowe pisma otrzymywała szkoła staraniami syna jednego z zamordowanych w czasie II wojny światowej. Zapoczątkowały one przyjaźń nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Zabratówce z panem Kazimierzem Korczykiem, mieszkańcem Opola, emerytowanym pracownikiem Poczty Polskiej.

16 kwietnia 2004 roku Kazimierz Korczyk napisał list, w którym poinformował panią dyrektor o decyzji IPN-u w sprawie śmierci Franciszka Korczyka, że leśna mogiła prawdopodobnie jest miejscem spoczynku jego ojca. W liście pan Kazimierz podziękował za wieloletnią opiekę nad mogiłą, za pamięć o tragicznych losach naszych ojców i za przesłane zdjęcia i i informacje o miejscu mogiły. List był wielką niespodzianką dla uczniów, nauczycieli i mieszkańców Zabratówki, ponieważ najstarsi mieszkańcy przekazywali informacje o zabitych mężczyznach w lesie i o ich pochówku na miejscu kaźni. Po wojnie mogiła została ogrodzona drewnianym płotkiem i ustawiono na niej krzyż. W latach 60-tych, za sprawą nieżyjącego już dyrektora szkoły pana Stanisława Nizioła, wykonano nagrobek z napisem „W hołdzie Bezimiennym, pomordowanym przez hitlerowców w 1940 roku”. Uczniowie corocznie odwiedzali mogiłę, składali kwiaty i zapalali znicze. Bezimienna mogiła odnalazła imię jednego z zamordowanych.

W kolejnym liście z 12 października 2004 r., pan Kazimierz Korczyk podziękował za informację i przyjął zaproszenie na spotkanie z młodzieżą Szkoły Podstawowej w Zabratówce. Rok później, 24 października, szkoła miała zaszczyt gościć pana Kazimierza wraz z małżonką. Pan Korczyk opowiedział tragiczną historię swojej rodziny. W liście z 10 listopada pan Kazimierz podziękował za spotkanie z młodzieżą i przyjął kolejne zaproszenie na obchody setnej rocznicy powstania szkoły i nadania jej imienia Orląt Lwowskich. Okazało się, że dwaj jego wujowie walczyli o wolność Lwowa.

Duża odległość dzieląca Opole i Rzeszów, a także wiek i stan zdrowia, nie pozwoliły przyjechać panu Kazimierzowi na grób ojca w 2008 roku, dlatego przysłał znicze i kwiaty oraz bardzo prosił o odwiedzenie mogiły. 28 października nauczyciele i uczniowie spełnili prośbę pana Kazimierza, a na pamiątkę przesłali mu nagrany film z tej wizyty.


Zdzisław Wąsacz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART