Palmy
W niedzielę poprzedzającą Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przynosimy do kościoła palmy wielkanocne, na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Dawniej palmy wykonywane były przez całe rodziny. Niestety, dzisiaj zwyczaj ten jest rzadko kultywowany. Częściej palmy kupowane są w sklepach.
Z poświęconych palm gospodarze przygotowują w Wielkim Tygodniu krzyżyki, które zanoszą na pola i przybijają nad drzwiami domów i budynków gospodarczych, aby chroniły je przed burzami i gradobiciem. Ze spalonych palm przygotowuje się popiół, który następnie używany jest do posypywania głów, w Środę Popielcową.
Kołatki
Podczas Triduum Paschalnego w kościele zamiast dzwonków ołtarzowych używa się kołatek. Jest to drewniany młoteczek lub kółka na sznurkach, przyczepione do deseczki, o którą uderzają. Jej charakterystyczny stukot podkreśla nastrój smutku i żałoby, jaki towarzyszy obchodom Męki i śmierci Pana Jezusa.
Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek wspominamy Ostatnią Wieczerzę, obchodzimy pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Po jedynej w tym dniu Mszy św. wieczornej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy.
Ten zwyczaj przypomina nam więzienie Pana Jezusa przez starszyznę żydowską przed sądem Piłata.
Wielki Piątek
W tym dniu rozważamy Mękę i śmierć Pana Jezusa. W czasie wieczornych uroczystości całujemy krzyż, oddając cześć Panu Jezusowi, który umarł na nim za nas. Po komunii św. Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Bożego Grobu.
Grób Pański
Pięknie ozdobiony kwiatami w wielkopiątkowy wieczór i przez Wielką Sobotę zachęca wiernych do modlitwy i zadumy nad wielką miłością Boga do człowieka oraz nad tajemnicą śmierci, którą w poranek wielkanocny pokonał Zbawiciel.
Święcenie pokarmów
W Wielką Sobotę gospodynie przygotowują świąteczne potrawy: chleb, mięsa, kiełbasy, chrzan, jajka, ciasta, aby je poświecić. Wymownym symbolem w koszyku ze święconką jest baranek wielkanocny, który może być wykonany z ciasta, cukru, czekolady, a nawet masła.
W niektórych regionach Polski dzieci wracające z kościoła wymieniały się pisankami składając sobie świąteczne życzenia. Niekiedy przed wejściem do domu obchodziły trzykrotnie ze święconką zagrodę, aby gospodarstwo omijały wszelkie nieszczęścia.
Wielka Sobota
Podczas wieczornych uroczystości przeżywamy Wigilię Paschalną. Po tych uroczystościach lub w niedzielę rano w procesji rezurekcyjnej ogłaszana jest radosna wieść o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Rezurekcja
To słowo pochodzące z języka łacińskiego - resurrectio - oznacza zmartwychwstanie. Tak więc rezurekcja to uroczyste nabożeństwo wielkanocne, odprawiane na pamiątkę zmartwychwstania Pana Jezusa. Rozpoczyna sie ono Mszą św. celebrowaną w Wielką Sobotę w nocy lub w Niedzielę Wielkanocną o świcie, połączoną z procesją trzykrotnie okrążającą kościół. Niesiony z Grobu Pańskiego Najświętszy Sakrament przy śpiewie triumfalnych pieśni wielkanocnych i biciu dzwonów przypomina, że Święta Zmartwychwstania Pańskiego napełniają chrześcijan wielką radością i są dla nich najważniejszymi świętami w roku.
A.L.-Ś.