Już po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Chmielniku bierze udział w Partnerskim Wielostronnym Projekcie Szkół Comenius. Ten obecny, zatytułowany: „Namalujmy tęczę kolorami tradycji” trwa od września 2012 do czerwca 2014 roku. Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest nauczycielka j. angielskiego w szkole – pani Joanna Biskup.
W projekcie uczestniczą szkoły z pięciu państw: Turcji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii i Polski. Uczniowie mają okazję nauczyć się wiele o krajach partnerskich, jak również poćwiczyć i rozwinąć swoje umiejętności językowe z zakresu języka angielskiego. Zostały nawiązane kontakty naszych uczniów z kolegami ze szkół partnerskich, dzieci piszą do siebie maile i rozmawiają przez skype. Wymieniamy się informacjami o naszych krajach oraz zdjęciami z ważnych wydarzeń, prezentacjami, które dzieci przygotowują z różnych okazji. Posługujemy się logo, które było naszą propozycją w konkursie i zostało wybrane jako najlepsze. W lutym 2013r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze przedstawicieli wszystkich krajów i mieliśmy okazję pojechać do Hiszpanii. Ustalone zostały terminy kolejnych wyjazdów, jak również plan kolejnych działań związanych z realizacją projektu, takich jak słownik podstawowych słów w 5 językach, zorganizowanie Dnia Europejskiego, przygotowanie prezentacji oraz plakatu o swoim kraju.
Kolejnym ważnym wydarzeniem była wizyta naszych partnerów w Polsce. W dniach od 7 do 12 czerwca gościliśmy reprezentacje z Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii i Turcji. Na tę okazję zostało przygotowanych mnóstwo atrakcji, aby nasi goście poznali trochę historii, tradycji jak i gościnności polskiej.
Zaplanowano wycieczkę do Krakowa, Wieliczki, Łańcuta, Kolbuszowej i Rzeszowa. Dzieci przygotowały nasze tańce narodowe, zostały uszyte specjalne stroje. Goście mieli możliwość spróbować, a także przyrządzić własnoręcznie przysmak kuchni polskiej – pierogi. We wtorek, 11 czerwca w budynku naszej szkoły przy wspólnym stole spotkali się zagraniczni goście, a także zaproszeni na tę okoliczność politycy, władze gminne, kościelne, dyrektorzy i pracownicy szkół z naszej gminy, przyjaciele szkoły, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Chmielniku, aby porozmawiać o systemach edukacyjnych w poszczególnych państwach, dowiedzieć się o tradycjach i zwyczajach kultywowanych w każdym z krajów partnerskich, podzielić się wrażeniami z pobytu w Polsce, spróbować regionalnych potraw. Z okazji spotkania powstał także zbiór regionalnych słówek i powiedzonek, pt. Słownik babci Heli. To broszurkowe wydanie zostało rozdane gościom i, mam nadzieję, było źródłem rozrywki, ciekawostką i miłą pamiątką ze spotkania.
Dzień był bardzo uroczysty, dopisała nawet kapryśna tego lata pogoda. Goście wyjechali zadowoleni, wzruszeni żegnali się z nami, obiecując ponowne spotkanie, tym razem jesienią w Bułgarii.
M. Tereszkiewicz