EkoNauci |
Inscenizacja (fragment Zemsty)
|
Konkurs literacki
|
Konkurs recytatorski
|
Co to jest czas? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bowiem fizycznie on nie istnieje, ale odczuwamy na codzień jego skutki. Termin ten ma zdecydowanie negatywny wydźwięk, ponieważ kojarzy się z przemijaniem. Co innego, jeżeli szybko poruszające się wskazówki zegara przybliżają okres letnich wakacji. To chwila zasłużonego odpoczynku, który należy się po wykonanej pracy. Wiadomo, że czas płynie szybciej, kiedy jesteśmy zajęci realizacją wielu zadań, kiedy dzieje się wokół nas coś ciekawego…
W Zespole Szkół w Chmielniku dosłownie wrzało w tym roku szkolnym od przeróżnych akcji, imprez, uroczystości, które miały na celu edukowanie młodzieży w różnorodnych dziedzinach wiedzy i umiejętności. Mieliśmy szczęście współpracować z różnymi organizacjami, instytucjami oraz gościć w naszej szkole wyjątkowych ludzi, którzy podejmowali razem z nami te działania. Spośród akcji można tu wymienić m.in."Trzymaj formę", "Zachowaj trzeźwy umysł", czy „Kampania Odpadowa EkoNautów Małych Gmin”. Nieocenione było wsparcie Urzędu Gminy w Chmielniku z Panem Wójtem na czele, Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku oraz prężna współpraca ze szkołami z terenu naszej gminy i nie tylko. O tym co dzieje się w naszej szkole informowaliśmy na bieżąco w poprzednich numerach „Wieści Gminnej”, a oto ostatnie wydarzenia.
W Zespole Szkół w Chmielniku szkolni ekolodzy w ramach projektu „Kampania Odpadowa EkoNautów Małych Gmin” zrealizowali szereg działań zmierzających do wzrostu świadomości ekologicznej w społeczeństwie, zmniejszenia ilości odpadów wywożonych na składowiska i dbania o środowisko, w którym żyjemy. Najłatwiej zrealizować to zamierzenie ograniczając ilość śmieci, ale w obecnym świecie raczej jest to nierealne. Dlatego wszyscy, starsi i młodsi powinni nauczyć się segregować odpady w swoich domach i pozyskiwać surowce wtórne. Wychodząc tym wyzwaniom naprzeciw najmłodsi ekolodzy
z Zespołu Szkół w Chmielniku wraz z nauczycielami i Stowarzyszeniem ,,Ekoskop” 9 maja 2013 roku zorganizowali happening środowiskowy. Na wstępie uroczystości najmłodsze dzieci przedstawiły inscenizację o tematyce ekologicznej i wręczyły zaproszonym gościom wyhodowane przez siebie rośliny. Następnie przedstawiciele ,,Ekoskopu” przeprowadzili ,,Olimpiadę EkoNautów” Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość skorzystania z edukacji ekologicznej. W 10. punktach edukacyjnych, prowadzonych przez sędziów ekologów ze Stowarzyszenia ,,Ekoskop” i wolontariuszy, mogli poprzez gry i zabawy uczyć się jak postępować z domowymi odpadami. Można było własnoręcznie wykonać lalkę z odpadów, papier czerpany, odwiedzić stoisko Eksperta Śmieciologa. Wszyscy fantastyczne się bawili. Po zakończeniu zmagań wśród uczestników rozlosowano cenne nagrody. Edukacja ekologiczna to inwestycja na przyszłość. Przyniesie korzyści nam i przyszłym pokoleniom.
Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce 24 maja. Tego dnia w mury Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku przybyli Przedstawiciele klas IV – VI ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Dziękujemy za skorzystanie z zaproszenia i zaszczycenie nas swoją obecnością Gościom ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku, a także ze Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej. Przedstawiciele poszczególnych szkół wraz ze swymi Opiekunami przybyli na finał Gminnego Konkursu Fotograficzno-Recytatorskiego pt. „Kwiaty Polskie”, zorganizowanego przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku, w ramach obchodów Roku Tuwima. Cieszymy się, że nasza formuła konkursowych zmagań spodobała się, czego efektem było ,,ujawnienie się” wielu młodych, zdolnych fotografów, zauważających piękno swojej małej ojczyzny. Szczery zachwyt (trwa do dzisiaj) wzbudziły także popisy oratorów, którzy interpretowali dziecięcą poezję Juliana Tuwima. Sądzimy, że pomimo niesprzyjającej wówczas aury warto było przeżyć trud podróży, by spotkać się, zdobyć kolejne doświadczenie i nawiązać nowe (lub podtrzymać ,,stare”) znajomości.
3 czerwca w Zespole Szkół mieliśmy zaszczyt gościć ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego, który odwiedził nas w ramach wizytacji parafii. Wyjątkowego gościa przywitała Pani Dyrektor Barbara Mucha, a młodzież przygotowała na tę okazję specjalny program religijno-patriotyczny. Ks. biskup swoim słowem zachęcał uczniów do pielęgnowania polskiej tradycji chrześcijańskiej oraz wyrażania miłości do Ojczyzny poprzez własny rozwój – pilną naukę i rzetelną pracę. Nawiązał również miły dialog z najmłodszymi uczestnikami spotkania – uczniami początkowych klas Szkoły Podstawowej nr 1. Na koniec wszyscy otrzymaliśmy duszpasterskie błogosławieństwo.
5 czerwca natomiast miał miejsce międzyszkolny konkurs literacki "Lektury szkolne i ich filmowe adaptacje?", organizowany przez nauczycieli Gimnazjum im. Szarych Szeregów przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku.
Celem konkursu było popularyzowanie polskiej literatury, doskonalenie kluczowych umiejętności polonistycznych i umiejętności językowych, przygotowanie do wystąpień publicznych, kształtowanie umiejętności krytycznego odbioru dzieła filmowego oraz rozwijanie umiejętności analitycznych.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół Doliny Strugu w dwóch kategoriach: uczniowie szkół podstawowych – kl.V-VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Św. M.M. Kolbego w Chmielniku, Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej i Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem oraz uczniowie szkół gimnazjalnych – kl. I-III - Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku, Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku, Gimnazjum w Hyżnem oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tyczynie.
Bazę całego konkursu stanowiły utwory „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Godzina pąsowej róży” Marii Krüger oraz ich filmowe adaptacje. Młodzież z Zespołu Szkół w Chmielniku wystawiła dla wszystkich gości inscenizację fragmentów tych książek.
Uczestnicy konkursu wykazali się dobrą znajomością tych dzieł, potrafili je porównać i wskazać elementy różniące poszczególne książki od ich filmowych adaptacji. Konkurs dzielił się na część pisemną i ustną, a pytania były dość szczegółowe i nie były łatwe. Obowiązywała na przykład znajomość dzieła filmowego od strony produkcji: nazwiska reżyserów, aktorów, odtwarzających główne role, a nawet twórców muzyki do filmów. Umiejętność odpowiedzi na te wszystkie pytania świadczy zapewne o wszechstronnej wiedzy, zainteresowaniach, ale i o bystrości młodzieży, są to bowiem cechy ludzi inteligentnych. Dlatego dziękujemy uczestnikom za udział, ale również za udowodnienie, że literatura mieści się w ramach zainteresowań naszej młodzieży.
Następną okazją do krzewienia ducha rywalizacji była rozegrana 12 czerwca Międzyszkolna Spartakiada dla uczniów klas młodszych, nad którą Honorowy Patronat objął Pan Krzysztof Grad – Wójt gminy Chmielnik. O zaszczytne miano zwycięskiej drużyny, oprócz gospodarzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku, walczyli Sportowcy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku oraz ze Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej, którzy przybyli wraz ze swymi Opiekunami. Spotkania takie mają sens, bowiem oprócz zdolności umysłowych należy doskonalić umiejętności sportowe. Sport pozwala bowiem ,,toczyć boje” z rywalami, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Rozwija charakter, kształtuje silną wolę i samodyscyplinę. Poprawia ogólny stan naszego organizmu, który dzięki cielesnym ćwiczeniom może lepiej poradzić sobie z wytężonym wysiłkiem umysłowym. Mamy nadzieję, że duża dawka sportowych emocji, jaka wówczas została zaserwowana wszystkim Uczestnikom, drzemie w nich ciągle i przekłada się na piękne noty na świadectwach.
Co się tyczy świadectw… Niech dominującym na nich kolorem będzie czerwień pasków. A z okazji zbliżających się wakacji życzymy Wszystkim Społecznościom Szkolnym gminy Chmielnik radosnego, ale spokojnego i bezpiecznego wypoczynku. Byśmy mogli spotkać się szczęśliwie po wakacjach i ,,rywalizować” na różnych polach konkursowych zmagań.
Spartakiada - drużyny ze szkół naszej gminy
|
Wizyta ks. biskupa
|
Nauczyciele Zespołu Szkół w Chmielniku