zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2019 OŚWIATA I KULTURA
Abecadło Plastyka

 

Dużym zainteresowaniem w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku cieszą się zajęcia plastyczne pod nazwą „Abecadło Plastyka”. Nasza przygoda z rysowaniem rozpoczęła się w marcu bieżącego roku. Obecnie mamy, aż trzy grupy młodych artystów, a nowych chętnych nie brakuje, co oczywiście bardzo nas cieszy i motywuje do dalszych przygód z malarstwem. Głównym celem naszych spotkań jest rozwijanie zainteresowań związanych z twórczością plastyczną oraz sztuką, wyobraźni, kształtowanie wrażliwości artystycznej, przyswajanie terminów plastycznych, ale przede wszystkim czerpanie radości i przyjemności z tworzenia i pokazanie dziecku, że „Każdy człowiek jest na swój sposób artystą”

Najmłodsi uczestnicy Abecadła to 15 osobowa grupa dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Poprzez różnorodność na zajęciach (malowanie, rysowanie, klejenie, wycinanie, układanie, tworzenie kompozycji, lepienie, składanie) ćwiczymy sprawność manualną i nabywamy umiejętności radzenia sobie z nowymi zadaniami. Zajęcia zaczynamy lub kończymy (w zależności od zaplanowanego tematu) wspólną zabawą kształtując w ten sposób umiejętność pracy w zespole.

Dwie pozostałe grupy również 15 osobowe to miłośnicy rysowania od 7 do 12 lat, którzy odkryli już w sobie swój styl artystyczny, albo nadal poszukują i na pewno podczas zajęć każdy znajdzie coś dla siebie.

Tematy spotkań przygotowane są w oparciu o wcześniejsze poznanie zainteresowań oraz upodobań dzieci i zdecydowanie różnią się od zajęć szkolnych. Do tej pory zapoznaliśmy się z takimi pojęciami jak: artystyczne linie, abstrakcja, barwy pochodne, cień, cieniowanie, dyptyk, ekspresja, figury geometryczne, gama barw, malarstwo Vincenta van Gogha, horyzont, a przed nami jeszcze wiele ciekawych zagadnień. Wszystkie spotkania zaczynamy od zapoznania się z nowym plastycznym terminem. Uczestnicy angażowani są do rozmowy, wspólnego szukania inspiracji, aby rozwijać umiejętność obserwowania otaczającego nas piękna w przyrodzie i bogactwa barw w naturze. Po krótkiej, ale ciekawej lekcji teorii wykonujemy ćwiczenia pomocnicze i zabieramy się do tworzenia naszych pięknych prac. Dzieci zawsze bardzo mocno angażują się w proces tworzenia i z ogromną dumą pokazują swoje prace rodzicom, a nasze motto brzmi „U każdego znajdziemy coś ładnego” Wspólnie wybieramy najładniejszy element kompozycji u kolegów i koleżanek, aby każdy uwierzył w swoje możliwości twórcze. Młodzi Artyści z przyjemnością podejmują nowe wyzwania. Z uśmiechem na ustach i głową pełną pomysłów wzięli udział w konkursie plastycznym „Odpoczywaj na wsi” organizowanym przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników i oczywiście życzymy samych sukcesów.

Efekty naszych działań mogą Państwo obserwować na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku (Facebook). Zapraszamy serdecznie do oglądania, a mamy się czym pochwalić.

  

Animator Kultury – Sylwia Kozak


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 17 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART