zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2019 OŚWIATA I KULTURA
Z wycieczkowego szlaku do Lwowa

 

O Lwowie, który leży bardzo blisko polskiej granicy większość z nas myśli, że to miasto na dalekim wschodzie, a patrząc na mapę Europy to właśnie Lwów wyznacza jej centrum. Przez ponad cztery stulecia był polskim miastem. Po trzecim rozbiorze znalazł się na obszarze Austro-Węgier, by powrócić na krótko do Polski w latach dwudziestych. Na początku XX wieku w tymże mieście mieszkali pospołu Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Ormianie i Niemcy galicyjscy. To oni stanowili o kosmopolitycznym charakterze miasta i tworzyli wspaniały klimat do tego aby rozkwitała sztuka, a Lwów uchodził w całej Europie za ośrodek modernizmu. Jednak XX wiek mimo wielu dobrych zmian, spłynął rzeką krwi, pozostawiając otwartą ranę w wielu miejscach, w wielu miastach, we Lwowie również. Obecnie jest to miasto, które nie chce pamiętać ani tych dobrych, a tym bardziej tragicznych okresów ze swojej przeszłości. Opowiadają o nich tylko budowle, ulice, pomniki na Cmentarzu Łyczakowskim, liczne kościoły. To dzięki nim możemy próbować odtworzyć ten zapomniany klimat miasta nazywanego często europejską Jerozolimą czy Florencją wschodu, miasta w którym tak wiele jest polskich śladów i którego świetność tworzyły całe pokolenia Polaków.

To ich śladami próbowaliśmy podążać podczas dwudniowej wycieczki do Lwowa, w organizacji której pomogło nam biuro podróży Marco Polo Travel z Rzeszowa. Jej uczestnikami była 47. osobowa grupa mieszkańców naszej gminy. Na tę wyprawę wybraliśmy się w pierwszy weekend czerwca, który po deszczowej, majowej pogodzie przyniósł nam upragnione słońce, co tym bardziej dodawało wycieczkowego animuszu. Chadzaliśmy przepięknymi lwowskimi uliczkami podziwiając m. in.: Stare Miasto z czterema fontannami, Katedrę Łacińską i Ormiańską, Zespół klasztorny Bernardynów, Plac Halicki, Sobór św. Jura. Panorama miasta rozpościerała się przed nami podczas wędrówki do ruin Wysokiego Zamku i na Kopiec Unii Lubelskiej. Oczywiście odwiedziliśmy również plac, na którym wciąż czuwa nasz wieszcz Adam Mickiewicz. Obowiązkowym punktem każdej z lwowskich wycieczek jest wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim i hołd złożony spoczywającym tam Orlętom Lwowskim i polskim powstańcom z 1863 roku. Dla naszej grupy to także był punkt priorytetowy. I na koniec tej relacji absolutna wisienka na torcie, czyli wizyta w Operze Lwowskiej i obejrzenie opery autorstwa Amadeusza Mozarta pt. „Czarodziejski flet”.

Pośród wielu plusów tej wyprawy był tylko jeden minus – zbyt długi postój na przejściu w Medyce, który w naszym wypadku wyniósł w sumie 7 godzin, ale skoro to polska granica jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej musimy dzielnie znosić konsekwencje przynależenia do tej wspólnoty.

Obserwując poziom zadowolenia z tej wycieczki wśród uczestników myślimy, że pokusimy się o organizację kolejnych, tej podobnych, oczywiście uwzględniając potrzeby zainteresowanych podróżowaniem.




Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku
Fot. Seweryn Gajda


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART