zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2021 OŚWIATA I KULTURA
Za nami kolejny rok....

Za nami kolejny rok pracy... Rok inny od wszystkich... Rok, który niemalże w całości spędziliśmy przed ekranami komputerów, z dala od szkolnej sali, z dala od szkolnych korytarzy rozbrzmiewających radosnym śmiechem i rówieśniczymi rozmowami.

Musieliśmy zmienić wiele naszych planów, odłożyć realizację niektórych na bliżej nieokreślony czas. I wydawać by się mogło, że rok ten upłynął nam w nudzie. Nic bardziej mylnego! Mimo tych trudności udało nam się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw, wziąć udział w licznych konkursach czy projektach.

Jednym z nich był projekt edukacyjny Projektor. Wolontariat Studencki, w którym wzięli udział uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

Projektor to program realizowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Autorem i Fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. ”Celem programu jest aktywizacja i przeciwdziałanie wykluczeniu dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi w całej Polsce poprzez rozwijanie ich pasji i zainteresowań, odkrywanie talentów i potencjału drzemiącego zarówno w studentach, jak i w uczestnikach projektów. Wolontariuszami w Projektorze są studenci rozmaitych kierunków, z różnych uczelni na terenie całego kraju.”

(http://projektor.org.pl/projektor-2/)

Ze względu na reżim sanitarny, zajęcia odbywały się w formie zdalnej.

Piątoklasiści uczestniczyli w Warsztatach z Wyzwaniem. Miały one na celu "pokazać dzieciom, że tematy, które są ważne w dorosłym życiu, nie muszą być trudne i nudne w nauce" (http://projektor.org.pl/warsztaty-z-wyzwaniem). Zagadnieniami, którymi się zajmowali były: Świadomy Ja – żyję i działam w cyfrowym świecie oraz Aktywny Ja – mam wpływ na swoje otoczenie.

Zajęcia odbywały się według ustalonego schematu. Każdy moduł podzielony był na 3 części. Warsztaty prowadzono zawsze metodami aktywnymi z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi TIK.


Zarówno funkcjonowanie w cyfrowym świecie, jak i bycie świadomym obywatelem to zagadnienia niezwykle istotne. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wiele zależy od nich samych. Zrozumieli, że nie można pozostawać biernym czy ślepo podążać za trendami. Udział
w warsztatach umożliwił im rozwijanie kreatywności, umiejętności pracy z zespole, krytycznego myślenia, świadomego wyrażania swojego zdania. Ważne było, że, jak piszą organizatorzy "motywacją do nauki nie jest zdobycie oceny czy zdanie egzaminu a ciekawość świata, chęć rozwoju i samorealizacji, radość z rozwiązywania problemów i współpraca".

Uwieńczeniem działań projektowych było zakwalifikowanie się do udziału w ogólnopolskim podsumowaniu projektu - Finału Warsztatów z Wyzwaniem. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z innej szkoły, co pozwoliło nam na integrację i wymianę doświadczeń.

Inną ciekawą inicjatywą był ogólnopolski projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję", w którym udział wzięli uczniowie kl. IV - VIII naszej szkoły. Jego pomysłodawczyniami są Pani Irmina Żarska oraz Pani Magda Krajewska, skupia on zaś wspaniałych ludzi, którzy chętnie dzielą się z innymi swoimi pasjami, wiedzą, przeżyciami.

Projekt stał się w czasie pandemii naszym "oknem na świat". Obostrzenia sanitarne, nauka zdalna sprawiły, że uczniowie zostali niejako "uwięzieni" w swoich domach. Zabrakło wycieczek, wyjazdów do kina czy teatru, spotkań z ciekawymi ludźmi. Pustkę tę zapełnił właśnie projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję". Dzięki niemu mogliśmy uczestniczyć w wirtualnych warsztatach czy spotkaniach ze wspaniałymi edukatorami, którzy oferowali swój czas i wiedzę zupełnie bezinteresownie.

Organizacja akcji była prosta: na specjalnie założonej grupie facebookowej pojawiały się "oferty" przeprowadzenia bezpłatnych zajęć składane przez nauczycieli, ale nie tylko. Zainteresowani kontaktowali się z prowadzącymi i wspólnie umawiali termin spotkania. Tematyka e-lekcji była niezwykle różnorodna i trzeba przyznać, że każdy z tematów cieszył się niezwykłą popularnością. Świadczyły o tym m. in. liczby proszących o przeprowadzenie zajęć. Warto wspomnieć, że obecnie grupa edukatorów liczy niemalże 10 tys. osób.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 5 wirtualnych spotkaniach. "Odwiedziliśmy" Sri Lankę oraz Irlandię poznając kulturę, obyczaje i historię tych krajów. Podczas warsztatów teatralnych dowiedzieliśmy się, czym jest teatr kamishibai. Rozwijaliśmy również nasze aktorskie zdolności, twórczą ekspresję. Mieliśmy także okazję dokładnie poznać pochodzenie języka polskiego oraz jego podobieństwa i różnice z językiem czeskim.

"Gościliśmy" na naszych lekcjach niesamowitych ludzi, którzy z zaangażowaniem opowiadali o swoich podróżach, zainteresowaniach, przemyśleniach. Dziękujemy im za poświęcony nam czas, zainspirowanie swoimi pomysłami, rozbudzenie naszej kreatywności i ciekawości świata.

Obecny rok to czas szczególny dla naszej szkolnej społeczności, gdyż mocno związany jest z postacią Patrona - Stefanem Kard. Wyszyńskim. Oczekujemy na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, zgłębiając jego nauki.

Jednym z etapów przygotowań do tego wydarzenia był ogólnopolski konkurs ph. "Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia Naszym Patronem", zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 50 w Lublinie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego –Prymasa Tysiąclecia. Do konkursu przystąpili uczniowie z 16 województw. Wzięli w nim udział również nasi wychowankowie. Na konkurs wpłynęło ponad 800 prac. Cieszymy się niezmiernie, gdyż wśród laureatów znalazły się nasze uczennice z kl. VI. Wiktoria B. zajęła I miejsce w kategorii "gra planszowa", zaś Patrycja B. wyróżnienie w tej samej kategorii. To ogromny sukces, a jednocześnie motywacja do rozwijania swoich zdolności i pasji.

W szkole zabrzmiał ostatni dzwonek, znowu opustoszały korytarze...

Tym razem jednak opuściliśmy szkolne mury, by udać się na zasłużony odpoczynek. Do zobaczenia we wrześniu!

 




Agata Litwin-Ślemp


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 26 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART