Już dawno nie dzieliłam się z Wami działaniami naszego Stowarzyszenia, a dzieje się dużo. Realizujemy zarówno działania objęte konkursem gminnym jak i projektem „Razem dla zdrowia” w ramach działań realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie – Fundacją Generator Inspiracji.
Z gminnych środków konkursowych udało nam się zrealizować wiele działań. Rozpoczęliśmy od wyjazdu do kina na polski film dramatyczny pt. „Zerwany kłos”. W czerwcu wyjechaliśmy do Krakowa. Zwiedziliśmy Instytutu Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podniesieni duchowo podążyliśmy do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Ten sensoryczny park edukacyjny wzorowany na parku w Norymberdze, to wspaniałe miejsce gdzie mnóstwo urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. I chociaż tam rządziła fizyka, to nie było nudno. Nasze dzieci, które są dotknięte różną niepełnosprawnością, wyszły zachwycone. Krzywe lustra, wózki na szynach, sprzężone huśtawki, kalejdoskop gigant, telegraf akustyczny czy kamerton to tylko niektóre atrakcje tego parku. Mogli spróbować sił na żyroskopie czy kuli zorba.
W ramach projektu „Razem dla zdrowia” rozpoczęliśmy współpracę z Domem Zdrowia z Błażowej oraz Zakładem Aktywności Zawodowej z Woli Rafałowskiej. Dzięki tej współpracy nasi uczestnicy mogą nie tylko sięgnąć opinii i rady fachowców z dziedziny zdrowego żywienia, dietetyki ale także psychologii. Za nami już pierwsze warsztaty w Domu Zdrowia. Zobaczyliśmy, że można zdrowo i smacznie zjeść i się najeść. Uczestnicy chętnie pomagali w przygotowywaniu potraw w kuchni, a ich niepełnosprawność nie stanowiła żadnej bariery. Podczas warsztatów rozmawiamy na różne tematy, pokonujemy własne słabości, bawimy się w rytmach fitness i spożywamy smaczne zdrowe koktajle, zupy i sałatki. Już 23 września zaplanowane mamy kolejne podczas których będziemy wspólnie przygotowywać potrawy, a także uczestniczyć w wykładach „Zdrowa trawa”, prowadzonych przez dietetyka. Już w październiku zapraszamy wszystkich na zakończenie projektu i wspólne degustowanie naszych wyrobów kulinarnych i pogawędka na temat zdobytej wiedzy. Będzie można otrzymać publikację książkową, która zostaną zwarte najważniejsze informacje zdobyte podczas tych warsztatów projektowych. Bliższych informacji na temat warsztatów i naszych działań można się dowiedzieć na naszej nowo tworzonej stronie internetowej pod adresem www.spon.chmielnik.net.pl, która to powstała dzięki wsparciu OST Tyczyn, za co bardzo dziękujemy.
Zofia Oczoś
Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom
Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik