Chmielnik jest dużą miejscowością, w której znajduje się kilka szkół podstawowych, a w nich mieszczą się oddziały przedszkolne dzieci pięcio i sześcioletnich. Współczesny styl życia nie sprzyja nawiązywaniu znajomości i kontaktów z rówieśnikami i osobami mieszkającymi w dalszej odległości. Smutny staje się fakt, że ludzie, a zwłaszcza dzieci, z tej samej miejscowości po prostu się nie znają.
Wychodząc, zatem naprzeciw temu zagadnieniu, nauczycielki oddziałów zerowych: Halina Biestek z Zespołu Szkół w Chmielniku Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku oraz Alicja Ziaja ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku stały się autorkami innowacji pedagogicznej pod hasłem: ,,Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence’’.
Ponieważ wychowywanie jest to uczenie określonych wartości i norm akceptowanych w danym środowisku oraz przyzwyczajanie do pewnych zachowań odbieranych, jako pozytywne, dlatego program tej innowacji skierowany jest do dzieci 5-6 letnich obu szkół. Głównym celem jest kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i osobami dorosłymi z bliższego i dalszego otoczenia, a żyjąc w realiach „wioski globalnej”, jaką we współczesnych czasach stał się świat, nie możemy zatracić tego, co najbliższe.
Realizacja programu dobiega do półmetka i można ocenić, że podjęte działania przynoszą zamierzone efekty, a wśród dzieci obydwóch szkół nawiązują się naturalne znajomości i kontakty. Przy okazjach proponowanych aktywności zarówno dzieci, jak też nauczyciele i rodzice mają możliwość tworzenia w klasach przedszkolnych atmosfery opartej na wartościach, w której wszystkie dzieci czują się szanowane, rozumiane, kochane i bezpieczne.
Aby wyrazić swoje uczucia, emocje i poglądy dzieci zajmują się refleksją, wizualizacją i artystyczną ekspresją, pogłębiając w ten sposób swoje poznawcze umiejętności i emocjonalne możliwości.
We wrześniu nauczycielki oddziałów przedszkolnych nawiązały współpracę, przedszkolaki przedstawiły się sobie w formie listu rysunkowego. Prawdziwe wzajemne poznanie jednak nastąpiło w październiku. Radości nie było końca. Dzieci przedstawiły wspólnie przygotowaną inscenizację pt. „Spotkanie z jesienią” swoim kolegom
z młodszych grup przedszkolnych. Pani Jesień obdarowała zebranych maluchów chrupkami, preclami, paluszkami (wszystko z nowej jesiennej mąki). Były wspólne zabawy oraz pyszny, gorący posiłek z darów jesieni. Na koniec każda z grup wykonała pracę plastyczną z pięknych jesiennych liści.
W listopadzie obydwie grupy udały się na wspólną wycieczkę do Teatru „Maska” i Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Dzieci obejrzały przedstawienie „Mała Syrenka”, spotkały się z konstruktorem lalek, próbowały własnoręcznie poruszać pacynkami, kukiełkami i marionetkami. W Muzeum Dobranocek spotkały Gąskę Balbinkę, Jacka i Agatkę, Bolka i Lolka, Koziołka Matołka, Reksia oraz Misia Uszatka. Udało im się nawet obudzić muzealnego ducha. Na pożegnanie zaśpiewały piosenkę o Koziołku Matołku i zrobiły sobie zdjęcia z Misiem Uszatkiem. Ogromną radość sprawił im przejazd „piętrowym autobusem”.
Dzieci z niecierpliwością czekały na następne spotkanie, a były nimi w grudniu mikołajkowe i świąteczne prezenty. Przedszkolaki pod nadzorem swoim wychowawczyń wykonały upominki oraz kartki świąteczne dla kolegi lub koleżanki z zaprzyjaźnionego oddziału. Układały też życzenia świąteczne poznając równocześnie tradycje chmielnickie związane z Mikołajkami i świętami Bożego Narodzenia.
Nawiązane kontakty i znajomości pozwalają na wzajemne rozpoznawanie się w kościele parafialnym np. przy żłóbku, w miejscach publicznych: sklepach, cmentarzu, poczcie oraz na uczenie się podejmowania odpowiedzialności za miejscowość, w której dzieci wzrastają. Powoli zaczyna się u wychowanków kształtować patriotyzm lokalny oraz zdrowa rywalizacja w czasie wykonywania i prezentacji wytworów dziecięcej działalności.
Alicja Ziaja i Halina Biestek