zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
RÓŻNE
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2012 OŚWIATA I KULTURA
"Nic dwa razy sie nie zdarza (...)"

"Nic dwa razy sie nie zdarza (...)"

Wisława Szymborska

 

A jednak się zdarzył, jak co roku i to już po raz jedenasty, tradycyjnie w grudniu – „wieczorek literacki”, który miał miejsce 14.12.2012 r. w Zespole Szkół w Chmielniku.

Jest to impreza środowiskowa od wielu lat przygotowywana przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum, poświęcona znanej postaci związanej z literaturą. Pani dyrektor Zespołu Szkół Barbara Mucha, witając przybyłych gości na tegorocznym "wieczorku", słusznie zauważyła, że choć ta impreza zdarza się już po raz 11., każda z nich jest całkowicie inna od poprzedniej. Różnica tkwi nie tyle w pomysłowości realizatorów, ale przede wszystkim w tematyce i wyjątkowości postaci, którym jest poświęcona.

W tym roku impreza zaciekawiała tym bardziej, że miała być kompozycją twórczości dwóch znanych osobistości - Janusza Korczaka i Wisławy Szymborskiej. Pomysł na takie nietypowe zestawienie zapewne zrodził się z dwóch powodów: po pierwsze rok 2012 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka - wspaniałego pedagoga, pisarza, lekarza, a w końcu prekursora działań na rzecz praw dziecka, po drugie ten sam rok nie oszczędził nam straty jaką była śmierć Wisławy Szymborskiej 1 lutego b.r. - polskiej poetki, eseistki, krytyka literackiego, tłumaczki, felietonistki, a w końcu laureatki nagrody Nobla.

Na spotkanie przybyli liczni goście - przedstawiciele Gminy i szkół, rodzice uczniów ZS, a także absolwenci naszego Gimnazjum. Ten grudniowy wieczór sprzyjał atmosferze jaka się wytworzyła w sali, gdzie odbywało się widowisko. Była to doskonała okazja do spotkania i rozmowy przy kawie i ciasteczkach. Przy okazji dziękuję rodzicom, którzy jak zawsze przygotowali ten miły poczęstunek.

Scenografia całego przedstawienia nawiązywała do teatralnej garderoby, w którą doskonale wkomponowane były żywe postacie młodych aktorów. Spektakl okazał się kombinacją elementów charakterystycznych dla obydwu wielkich osobowości. Tak więc życiową filozofię Korczaka doskonale odzwierciedlił przedstawiony fragment „Króla Maciusia Pierwszego” - miłość do dzieci, ale przede wszystkim spojrzenie na dziecko jako człowieka i wiara w jego możliwości. Tu jednak nie skończyły się nawiązania do Korczaka. Mimo, że w dalszej części przedstawienia młodzież recytowała już tylko poezję Wisławy Szymborskiej, to jednak i tutaj, choćby w wierszu „Jeszcze” czy "Obóz głodowy pod Jasłem" nawiązującym do wojny i historii narodu żydowskiego, z fragmentami filmu „Korczak” przewijającymi się w tle, widzowie natychmiast uświadomili sobie jego żydowskie korzenie (Henryk Goldszmit), altruistyczną pracę w Getcie warszawskim, a w końcu śmierć w obozie zagłady w Treblince, która przypieczętowała wszystko w co w życiu wierzył. Człowiek - to właśnie on znalazł upust w poezji Szymborskiej, człowiek w całej swojej złożoności. Egzystencjalne wiersze poetki przypomniały widzom, że w czasie wojny to nie tylko człowiek - ofiara, ale i człowiek - oprawca, natomiast dziś człowiek wchodzi w jeszcze inne role, wynikające z funkcjonowania współczesnego świata. Oglądający ten spektakl mieli okazję do pewnej refleksji czerpanej właśnie z deklamowanych wierszy Szymborskiej. Refleksja dotyczyła naszego życia np. że życie jest jak premiera w teatrze w dodatku bez próby i grana tylko raz, że nic się nie powtórzy...

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Chmielniku składają serdeczne podziękowania uczestnikom tegorocznego „wieczorku literackiego” za przybycie i stworzenie naprawdę niepowtarzalnej atmosfery.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem życzę wszystkim zdrowia, pogody ducha, aby następny rok był ciągiem samych najlepszych zdarzeń.

Zespół Szkół w Chmielniku
Monika Wójcik


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART