zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
RÓŻNE
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2012 OŚWIATA I KULTURA
Wspólne przedszkolne działania

Chmielnik jest dużą miejscowością, w której znajduje się kilka szkół podstawowych, a w nich mieszczą się oddziały przedszkolne dzieci pięcio i sześcioletnich. Współczesny styl życia nie sprzyja nawiązywaniu znajomości i kontaktów z rówieśnikami i osobami mieszkającymi w dalszej odległości. Smutny staje się fakt, że ludzie, a zwłaszcza dzieci, z tej samej miejscowości po prostu się nie znają.

Wychodząc, zatem naprzeciw temu zagadnieniu, nauczycielki oddziałów zerowych: Halina Biestek z Zespołu Szkół w Chmielniku Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku oraz Alicja Ziaja ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku stały się autorkami innowacji pedagogicznej pod hasłem: ,,Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence’’.

Ponieważ wychowywanie jest to uczenie określonych wartości i norm akceptowanych w danym środowisku oraz przyzwyczajanie do pewnych zachowań odbieranych, jako pozytywne, dlatego program tej innowacji skierowany jest do dzieci 5-6 letnich obu szkół. Głównym celem jest kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i osobami dorosłymi z bliższego i dalszego otoczenia, a żyjąc w realiach „wioski globalnej”, jaką we współczesnych czasach stał się świat, nie możemy zatracić tego, co najbliższe.

Realizacja programu dobiega do półmetka i można ocenić, że podjęte działania przynoszą zamierzone efekty, a wśród dzieci obydwóch szkół nawiązują się naturalne znajomości i kontakty. Przy okazjach proponowanych aktywności zarówno dzieci, jak też nauczyciele i rodzice mają możliwość tworzenia w klasach przedszkolnych atmosfery opartej na wartościach, w której wszystkie dzieci czują się szanowane, rozumiane, kochane i bezpieczne.

Aby wyrazić swoje uczucia, emocje i poglądy dzieci zajmują się refleksją, wizualizacją i artystyczną ekspresją, pogłębiając w ten sposób swoje poznawcze umiejętności i emocjonalne możliwości.

We wrześniu nauczycielki oddziałów przedszkolnych nawiązały współpracę, przedszkolaki przedstawiły się sobie w formie listu rysunkowego. Prawdziwe wzajemne poznanie jednak nastąpiło w październiku. Radości nie było końca. Dzieci przedstawiły wspólnie przygotowaną inscenizację pt. „Spotkanie z jesienią” swoim kolegom
z młodszych grup przedszkolnych. Pani Jesień obdarowała zebranych maluchów chrupkami, preclami, paluszkami (wszystko z nowej jesiennej mąki). Były wspólne zabawy oraz pyszny, gorący posiłek z darów jesieni. Na koniec każda z grup wykonała pracę plastyczną z pięknych jesiennych liści.

W listopadzie obydwie grupy udały się na wspólną wycieczkę do Teatru „Maska” i Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Dzieci obejrzały przedstawienie „Mała Syrenka”, spotkały się z konstruktorem lalek, próbowały własnoręcznie poruszać pacynkami, kukiełkami i marionetkami. W Muzeum Dobranocek spotkały Gąskę Balbinkę, Jacka i Agatkę, Bolka i Lolka, Koziołka Matołka, Reksia oraz Misia Uszatka. Udało im się nawet obudzić muzealnego ducha. Na pożegnanie zaśpiewały piosenkę o Koziołku Matołku i zrobiły sobie zdjęcia z Misiem Uszatkiem. Ogromną radość sprawił im przejazd „piętrowym autobusem”.

Dzieci z niecierpliwością czekały na następne spotkanie, a były nimi w grudniu mikołajkowe i świąteczne prezenty. Przedszkolaki pod nadzorem swoim wychowawczyń wykonały upominki oraz kartki świąteczne dla kolegi lub koleżanki z zaprzyjaźnionego oddziału. Układały też życzenia świąteczne poznając równocześnie tradycje chmielnickie związane z Mikołajkami i świętami Bożego Narodzenia.

Nawiązane kontakty i znajomości pozwalają na wzajemne rozpoznawanie się w kościele parafialnym np. przy żłóbku, w miejscach publicznych: sklepach, cmentarzu, poczcie oraz na uczenie się podejmowania odpowiedzialności za miejscowość, w której dzieci wzrastają. Powoli zaczyna się u wychowanków kształtować patriotyzm lokalny oraz zdrowa rywalizacja w czasie wykonywania i prezentacji wytworów dziecięcej działalności.


Alicja Ziaja i Halina Biestek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART