zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2012 OŚWIATA I KULTURA
Jak studentki przedstawiały świat uczniom Szkoły Podstawowej im Orląt Lwowskich w Zabratówce

W ramach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Projektor – wolontariat studencki”, w Szkole Podstawowej w Zabratówce realizowane były zajęcia, których celem było zapoznanie uczniów z poszczególnymi kulturami na świecie, pokazanie różnic kulturowych dawniej i dziś, a także zachęcenie do poznawania świata..

Grupa uczniów biorących udział w projekcie liczyła czterdzieści osób z klas III, IV, V, VI. Zajęcia prowadziły trzy studentki wolontariuszki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

30 listopada 2011 zajęcia były poświęcone krajom azjatyckim. Uczniowie poznali ceremoniał parzenia herbaty, uczyli się słówek i piosenek w języku chińskim i japońskim. Posługiwali się pałeczkami, kosztując potrawy azjatyckie, a także puszczali lampiony.

Z kolei 7 grudnia 2011 r. opowiadały o kulturze i zwyczajach Indian, dzieci poznawały indiańskie legendy. Uczniowie przebierali się za Indian, wymyślali imiona i własnoręcznie wykonali pióropusze.

14 grudnia 2011 uczestnicy zapoznali się z kulturą Grecji, starożytną i współczesną, przygotowali sałatkę owocową i tańczyli grecki taniec zorbę.

W trakcie zajęć trzy studentki, wolontariuszki, stosowały różnorodne metody, gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami. Uczniowie mieli możliwość w ciekawy sposób poznawać obce kultury, bawić się i integrować w grupie.

Opinie uczniów

I spotkanie:

„Przyjechały do nas studentki kulturoznawstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego które opowiadały o Japonii. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej. Panie przedstawiły się, na rękach miały napisane swoje imiona, oczywiście po japońsku. Pokazywały nam na laptopie zdjęcia z Dalekiego Wschodu. Dowiedzieliśmy się jak się tam ubierają, jak jedzą, dużo o ich kulturze. Każdy z nas dostał pałeczki i po krótkim tłumaczeniu jak się nimi posługiwać, mieliśmy okazję spróbować przy ich pomocy jeść. Piliśmy też chińską herbatę, jest gorzka i co ciekawe nie słodzi się jej. Zrobiliśmy sobie zdjęcia na pamiątkę. Mogliśmy się też dowiedzieć, jak pisze się jakieś imię po japońsku. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, bardzo nam się podobało. Uważam, że było ciekawie i pouczająco. Nie mogę się doczekać następnego, które prawdopodobnie będzie o Indianach.”

II spotkanie:

„Tym razem (7 grudnia) studentki opowiadały nam o Indianach i ich zwyczajach. Na zajęciach było bardzo ciekawie. Robiliśmy pióropusze oraz malowaliśmy nasze twarze na różne kolory. Dzisiaj po raz pierwszy tańczyliśmy taniec indiański. Braliśmy też udział w konkursie wiedzy. Każda klasa miała własne plemię, nasze nosiło nazwę „Pióro”. Te zajęcia były super.

III spotkanie:

Kolejne zajęcia miały tytuł „Grecja dziś i dawniej” Teraz studentki opowiedziały nam wiele ciekawostek o Grecji, np.: że w Grecji zabroniona jest jazda samochodem w stroju kąpielowym; na ulicy pierwszeństwo ma jadący samochód, nie piesi; a mieszkańcy są bardzo kłótliwi. Chwilę później uczyliśmy się kroków do słynnego w Grecji tańca - zorba. Później każdy mógł pomagać w przygotowaniu sałatki. Składała się ona z: mandarynek, ananasów, bananów, gruszek i jogurtów. Była przepyszna

Na koniec podsumowaliśmy wszystkie trzy zajęcia. Przypomnieliśmy sobie trochę o Japonii i Indianach, po czym zrobiliśmy grupowe zdjęcie.

Moim zdaniem te zajęcia były bardzo interesujące i wiele nas nauczyły. Ja osobiście bardzo bym chciała, żeby było ich więcej.

Marzena Litwin, Julia Czarnota,
Paulina Pieńczak, Weronika Wrischke,
Natalia Bartosz
– uczennice SP w Zabratówce


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART