Święta Wielkanocne kojarzą się ze wspaniałymi potrawami i wypiekami, bukietem żonkili, barankiem i pisankami oraz gałązkami bukszpanu na uroczyście nakrytym stole. Staropolskim zwyczajem pierwszy świąteczny posiłek zaczynamy od podzielenia się z bliskimi święconym jajkiem - symbolem życia i złożeniem sobie życzeń. Następnie zasiadamy do pięknie nakrytego stołu, aby delektować się smakiem wielkanocnych specjałów. Tradycyjnie powinny znaleźć się: jajka, chrzan, szynka, kiełbasa, baby i mazurki udekorowane polewą. Oto kilka propozycji sprawdzonych przysmaków na wielkanocny stół.
Półmisek jaj
-
6 jajek
-
2 cebulki dymki lub szczypiorek.
-
1 ogórek świeży,
-
pęczek rzodkiewek,
-
1/2 świeżej papryki,
-
2 łyżki majonezu sól pieprz do smaku zielenina do dekoracji (sałata, koperek)
Jajka ugotować na twardo, przekroić wzdłuż na pół, wyjąc żółtka. Warzywa umyć osuszyć drobno posiekać Majonez utrzeć z żółtkami, przyprawić, dodać warzywa, wymieszać. Masą napełnić połówki białek, ułożyć na półmisku na sałacie. Udekorować zieleniną.
Rożki z szynki
-
1 kwaśne jabłko,
-
1 łyżka majonezu, 2 łyżki chrzanu,
-
1 łyżka śmietany,
-
1 łyżka rodzynek
-
1 łyżeczka soku z cytryny, sól cukier 6 plasterków szynki.
Jabłko obrać, zetrzeć na grubej tarce, dodać rodzynki, chrzan, majonez, śmietanę. Doprawić solą, cukrem i sokiem z cytryny. Na brzeg każdego plastra szynki nałożyć farsz. Szynkę zawinąć w rożek i ułożyć na półmisku obok jajek.
Szybka Baba Wielkanocna
-
4 jaja,
-
1 szklanka cukru kryształu,
-
cukier waniliowy,
-
po pół szklanki mąki; ziemniaczanej, krupczatki i tortowej,
-
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
-
1 margaryna (lub masło – jeśli ktoś woli),
-
ewentualnie skórka otarta z cytryny (lub łyżka kakao i 2 łyżki mleka – na babkę marmurkowa),
Za pomocą miksera, utrzeć jaja z cukrem i cukrem waniliowym, dodać mąki przesiane z proszkiem do pieczenia i wlać wrzącą margarynę ciągle ubijając, dodać skórkę cytrynową lub olejek waniliowy zależnie od upodobań.
Przelać do formy (posmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą).
Jeśli chce się uzyskać efekt babki marmurkowej należy zostawić mn. w. 1/5 ciasta i dodać przesiane kakao i mleko. Zmiksować razem i wylać na wierzch ciasta białego.
Piec ok. 30-40 min w temp. ok. 170 stopni.
Mazurek kajmakowy
Kruche ciasto
-
300 g mąki
-
200 g schłodzonego masła
-
100 g cukru pudru
-
1 jajko
Masa kajmakowa
poza tym
-
marmolada lub dżem
-
do dekoracji - dowolnie: orzechy, kandyzowane owoce, polewa czekoladowa, migdały, płatki migdałowe.
CIASTO:
Mąkę przesiać na stolnicę i posiekać z zimnym masłem. Dodać resztę składników i szybko zagnieść ciasto. Chłodzić ok. 45 minut. Ciasto podzielić na pół. Z każdej połowy rozwałkować jednakowe placki (najlepiej w 2 jednakowych blaszkach) o grubości ok. 1/2 cm. Piec ok. 30 minut w 190 stopniach- aż ciasto będzie lekko rumiane i złote. Ostudzone placki przełożyć marmoladą. Górny placek też posmarować marmoladą, ale cieniutko.
Kajmak: Mleko lub śmietanę gotować z cukrem stale mieszając, uważając by całość się nie przypaliła. Mleko należy gotować w dużym garnku, na dużym ogniu. Trwa to ok. 20 minut, ale warto, bo masa jest pyszna!
Gdy masa zgęstnieje, a spuszczona z łyżki kropla szybko zastyga garnek zdając z ognia. Do przestudzonej masy dodać rozpuszczony tłuszcz i chwilę ucierać drewnianą pałką.
Kajmak bardzo szybko wylać na mazurek. Gdy jest jeszcze ciepły udekorować, ponieważ bardzo szybko zastyga.
SMACZNEGO !
przepisy wybrała
Beata Wojnarowicz-Hondz