Już od stycznia w każdy wtorek chmielnicka biblioteka zmienia się w mini przedszkole. Trzynaścioro maluszków wraz z opiekunami bierze udział w różnorodnych zajęciach rozwijających wyobraźnię, zdolności manualne, sprawność fizyczną itd. Dzieci uczą się przebywania w grupie rówieśniczej, poznają nowe zabawy, wierszyki, wyliczanki. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników ich możliwości rozwojowych. We wszystkie działania włączają się rodzice, dzięki czemu dzieci czuja się bezpiecznie. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Fundacji J. K. Steczkowskiego mogliśmy wyposażyć bibliotekę w odpowiednie dla dzieci stoliki i krzesełka pomoce dydaktyczne, materiały plastyczne, książeczki zabawki. Czy pomysł był trafiony? Poprosiliśmy o opinie rodziców dzieci biorących udział w projekcie.
„Od stycznia 2013roku, wtorkowe popołudnia spędzamy wraz z córką w Gminnej Bibliotece Publicznej, mając możliwość korzystania z projektu „Trochę tańca deko baśni i się dziecka świat rozjaśni”. Nazwałyśmy te spotkania „mini przedszkolem”. Już pierwsze spotkanie pokazało, jak będzie pomocne w procesie adaptacji dziecka w nowym środowisku. Obecnie w tej mniejszej grupie, a w przyszłości w przedszkolu.
Czas, który tam spędzamy po brzegi wypełniony jest ciekawymi zajęciami: muzycznymi, plastycznymi. Panie prowadzące zajęcia poprzez swoją otwartość i serdeczność zdobywają zaufanie dziecka. Dostrzegają jego wady i zalety, pozwalają mu być sobą. Nie brakuje takich atrakcji, jak: teatrzyk - w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli fantastyczni aktorzy, piękne dekoracje i stroje, również ciekawe są zajęcia z udziałem tresowanego psa. Stałym punktem jest spotkanie dzieci w „krainie bajek”. Z radością zasiadają w kręgu i z zaciekawieniem słuchają czytanych im bajek.
Nie zostali pominięci rodzice, którzy biorą udział w spotkaniach z psychologiem.
Poza realizowaniem przygotowanych zagadnień istnieje możliwość rozmów indywidualnych, oraz sugerowanie swoich propozycji tematycznych.
Jako uczestnik dotychczasowych spotkań niezwykle doceniam tę inicjatywę i cieszę się, że możemy brać udział w tego typu projekcie, który służy przede wszystkim naszemu rozwojowi, jak również jest doskonałą okazją do spotkań w lokalnym środowisku.
Agnieszka Trawka- Ferenc
We wtorkowych zajęciach w bibliotece bierzemy udział od samego początku. Jest to bardzo miłe spędzenie czasu, w super atmosferze. Dla dzieci, które na co dzień nie uczęszczają do przedszkola dobre jest to, że spotykają się razem. Zajęcia plastyczne i zabawy są dostosowane do wieku dzieci, rozwijają wyobraźnię, oraz zdolności manualne i intelektualne. Wiktoria chętnie chodzi na spotkania, ponieważ wie, że za każdym razem jest coś innego i nie będzie się nudzić. Po powrocie do domu opowiada co było, czego się nauczyła, jakie koleżanki były i jacy koledzy.
Katarzyna Brudz