zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 1/2014 OŚWIATA I KULTURA
Razem się bawimy i uczymy

Wychowanie to uczenie określonych wartości i norm akceptowanych w danym środowisku, przyzwyczajanie do zachowań odbieranych jako pozytywne.

W ramach współpracy pomiędzy szkołami nauczycielki oddziałów zerowych: Halina Biestek z Zespołu Szkół w Chmielniku Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy oraz Alicja Ziaja ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. św. M. M. Kolbego w Chmielniku opracowały program innowacji pedagogicznej pod hasłem: „Razem się bawimy i uczymy”.

Innowacyjny w swoim podejściu materiał edukacyjny, który opracowałyśmy, zawiera propozycje aktywności dzieci w formie wspólnych spotkań, wyjazdów, zabaw i ćwiczeń, które skupiają się na dziecku, jednocześnie angażują nauczycieli i rodziców.

Innowacja pedagogiczna „Razem się bawimy i uczymy” jest innowacją programową. Jest ona uzupełnieniem i rozszerzeniem programu o treści z zakresu edukacji regionalnej. Innowacja ta służy kształtowaniu w dzieciach tożsamości rodzinnej, przedszkolnej, lokalnej i regionalnej, poznawanie historii oraz zwyczajów i obyczajów środowiska, tak istotnych dla świadomego swych korzeni człowieka.

Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym. Przedszkole, stanowiąc ważny szczebel w rozwoju dziecka, za priorytet swojej działalności przyjmuje jak najlepsze przygotowanie dzieci do szkoły. Zatem intensywne działania nauczycieli zmierzają ku osiągnięciu przez dziecko pełnej dojrzałości szkolnej.

Opracowana innowacja pedagogiczna jest realizowana w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Por. Jana Bałdy i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku w ramach zajęć. Treści zawarte w innowacji są realizowane i modyfikowane w zależności od potrzeb i możliwości dzieci, dobierane są w taki sposób, aby były ciekawe, pobudzały do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania. Realizowane zagadnienia łączą teorię z praktyką i dotyczą najbliższego środowiska, a więc domu, podwórka, szkoły, wsi, gminy. Łączy on w sobie treści z różnych dziedzin edukacji: polonistycznej, matematycznej, plastycznej, środowiskowej, technicznej i ruchowej.

We wrześniu nauczycielki obydwu oddziałów nawiązały współpracę. Dzieci przedstawiły się w formie zdjęć wykonanych w sali zajęć, sali zabaw oraz na spacerach.

Następnie odbył się wspólny wyjazd do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, tam wspólnie obejrzały spektakl „O chłopcu, który sprzedał uśmiech” oraz zwiedziły Muzeum Dobranocek, gdzie spotkały dobrych znajomych z bajek. W październiku dzieci wymieniły się własnoręcznie wykonanymi bukietami z „darów Pani Jesieni”. Grudzień to czas spotkania z Mikołajem i życzeń świątecznych. Własnoręcznie wykonane prezenty, kartki świąteczne i życzenia sprawiły dzieciom dużo radości. Na czas ferii dzieci życzyły sobie wspaniałego wypoczynku i wymieniły się radami na temat bezpiecznych zabaw na śniegu.

Czeka nas jeszcze wiele wspólnych przeżyć i spotkań. W niedługim czasie wybieramy się na wspólną wycieczkę do Łańcuta. Chcemy zwiedzić zamek, storczykarnię, powozownię, park oraz spotkać się na wspólnym obiedzie
w Restauracji „Zamkowa”.

Ważną rolę w realizacji programu innowacji odgrywają rodzice, którzy aktywnie włączają się w organizowanie spotkań i wyjazdów.

Stosowane metody i środki dydaktyczne są tak dobierane, aby gwarantowały realizację programu i dawały uczniom szansę na wszechstronny rozwój

Przy okazji proponowanej aktywności dziecka nauczyciele i rodzice mają możliwość tworzenia w klasie przedszkolnej atmosfery opartej na wartościach, w której wszystkie dzieci czują się kochane, szanowane, doceniane, rozumiane, bezpieczne.

Halina Biestek
Alicja Ziaja


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART