zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 1/2014 OŚWIATA I KULTURA
Wszystko o żurawinie

Od wieków medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje różnego rodzaju rośliny, by chronić to, co najcenniejsze – zdrowie. Wierząc w ogromną moc leków, nie doceniamy tego, co daje nam natura, zapominając o tym, że jest ona matką wielu leczniczych roślin. Jedną z takich roślin jest żurawina.

Choć rośnie w Polsce, nie cieszy się dużą popularnością. A szkoda! Bo żurawina skutecznie walczy z chorobami – od zapalenia nerek po otyłość i nowotwory.

Łacińska nazwa żurawiny przywodzi na myśl pewne skojarzenie. A mianowicie Vaccinum to po łacinie szczepionka.

Przez wieki żurawinę stosowano nie tylko w kuchni, ale także w zwalczaniu dolegliwości pęcherza, anginy, schorzeń reumatycznych, przeziębień, przy problemach z żołądkiem, jelitami i trzustką.

Żurawina jest niską krzewinką o małych, czerwonych owocach, przypominających jagody lub borówki. Zawiera dużo błonnika, witamin (B1, B2, B6, C, E, karoten), a także minerałów: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza (wspomaga walkę z anemią) oraz flawonoidy (a konkretnie poliantocyjanidy), które pełnią funkcję silnych przeciwutleniaczy. Zalecana jest przy niedoborach tych witamin i minerałów. Kwas benzoesowy sprawia, że jest owocem długo zachowującym świeżość. Kwasy cytrynowy i jabłkowy nadają owocom kwaśny, cierpki smak, dlatego te świeże owoce w diecie pojawiają się bardzo rzadko. Częściej niż po świeżą żurawinę sięgamy po przetworzoną.

Właściwości odżywcze owocu żurawiny

Szklanka soczystych jagód żurawiny dostarcza 3,2 g błonnika (tyle, ile duże jabłko), ma nawet 30 mg witaminy C, witaminę B1 i B2, sole mineralne: wapń, fosfor, miedź i jod, garbniki, taniny oraz kwas cytrynowy i jabłkowy.

To one nadają owocom charakterystyczny cierpko-słodki smak. Żurawina zawiera też sporo kwasu benzoesowego – naturalnego konserwantu. Dzięki niemu zachowuje świeżość na długo po zerwaniu owoców. W lodówce przechowasz ją sześć tygodni, a w zamrażalniku nawet rok.

W jakich chorobach pomoże?

Naukowcy potwierdzają, że żurawina należy do czołówki roślin o właściwościach prozdrowotnych. Od dawna stosowano ją w medycynie naturalnej do leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego.

Cierpkie jagody żurawiny zawierają sporo cytrynianów, które mogą ograniczać powstawanie złogów szczawianowo-wapniowych. Dlatego regularne picie dużej ilości soku żurawinowego pozwala zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, ale także je rozpuszczać.

Co więcej, żurawina ma działanie antybakteryjne i może zwalczać infekcje dróg moczowych. Żurawina hamuje przyleganie bakterii E. coli do ścian komórkowych dróg moczowych, ogranicza ich namnażanie i ułatwia wydalanie.

Podobnie działa na bakterie Helicobacter pylori odpowiadające za powstawanie wrzodów oraz na drobnoustroje wywołujące próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia. Substancje zawarte w cierpkiej żurawinie działają na zęby jak teflon. Tworzą one powłokę utrudniającą przyleganie bakterii do szkliwa i infekowanie dziąseł. Ale to nie wszystko. Żurawina przyniesie ulgę także kobietom w okresie menopauzy.

Na zdrowe serce i mocne tętnice

Największe zainteresowanie badaczy wzbudzają właściwości przeciwutleniające drobnych owoców żurawiny, porównywane do działania czerwonego wina. Naukowcy przekonują, że regularne picie soku żurawinowego zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia. A to dzięki bioflawonoidom, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów i rozszerzają naczynia krwionośne.

Mają pozytywny wpływ na poziom dobrego cholesterolu HDL, o obniża ryzyko zawałów serca. Przeciwutleniacze zawarte w żurawinie chronią też organizm przed uszkodzeniami wywołanymi działaniem wolnych rodników, zapobiegając niektórym nowotworom, np. okrężnicy lub płuc.

Minikuracja oczyszczająca na bazie owocu

O żurawinie powinny pamiętać także osoby odchudzające się. Ma doskonałe właściwości odtruwające, pomaga usunąć toksyny i reguluje przemianę materii. Przez trzy dni układaj jadłospis według poniższego wzoru. Tuż po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z sokiem
z cytryny, możesz do niej dodać łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego.

Później pół godziny przed każdym posiłkiem wypij szklankę soku żurawinowego (oczywiście bez cukru). Kurację stosuj regularnie i powtarzaj co dwa tygodnie, a poczujesz przypływ energii i pozbędziesz się niechcianych kilogramów.

Przed śniadaniem szklanka ciepłej wody z sokiem z cytryny

Śniadanie naleśniki z konfiturą żurawinową. herbatka owocowa lub ziołowa

Przed południem sok żurawinowy

Przekąska pół dużego grejpfruta

Przed obiadem sok żurawinowy

Obiad 2 plastry polędwiczki, 2 łyżki pęczaku, surówka
z białej kapusty, szklanka soku pomidorowego

Przed kolacją sok żurawinowy

Kolacja koktajl mleczno-żurawinowy z 2 łyżkami płatków owsianych lub otrębów pszennych, zielona herbata.

Mimo swoich cudownych właściwości, żurawina nie nadaje się dla każdego. Nie poleca się jej osobom zażywającym leki o działaniu przeciwzakrzepowym, ponieważ może spowodować wystąpienie krwotoków. Z żurawiny zrezygnować powinny także osoby cierpiące na osteoporozę, gdyż zawarte w niej szczawiany utrudniają wchłanianie się wapnia.

Przepisy wykorzystane podczas pokazu żywieniowego 20.02.2014 w Chmielniku.

Sałatka z żurawiną i szpinakiem

1x szpinak

2 x czerwona cebulka

1 x ser feta

2 x żurawina suszona

1 x żurawina suszona

Majonez

1 x prażone pestki z dyni

Jogurt naturalny

czarne oliwki mały słoik

Cukier

1 x sos włoski z knora

Miód

sałatka z żurawiną

Sok z cytryny

1 seler naciowy

Sól

1 seler konserwowy

Pieprz

2 x pierś z kurczaka

 

Seler pokroić w kosteczkę. Piersi pokrojone w kostkę podsmażyć z przyprawą kebab gyros. Cebulkę skroić w kostkę. Żurawinę namoczyć na 10 minut w gorącej wodzie.

Połączyć wszystkie składniki

Filety z kurczaka z żurawiną (przepis p. Janiny Ciura – KGW Błędowa Tyczyńska

4 filety pojedyncze z drobiu

Marynata:

1-2 ząbki czosnku drobno zsiekać

1 łyżka vegety

2-4 łyżki oliwy z oliwek

Szczypta mielonego kminku

WSZYSTKO WYMIESZAĆ

Filety wypłukać – wysuszyć na ręczniku i włożyć do marynaty na 2-3 godziny do lodówki (można zrobić dziś na jutro)

10-15 szalotek obrać,

1 por pokroić w cienkie pół plasterki,

1 cebulę obrać, pokroić w piórka,

˝ kostki masła

10 dag żurawiny suszonej

1 szklanka białego wytrawnego wina

Mała papryczka chili lub ostra papryka mielona.

Na patelni roztopić masło i razem z marynatą obsmażyć filety na złoty kolor z obu stron. Dodać szalotki, cebulę, pora, żurawinę podlać winem i przez 1 – 2 minuty zagotować. Przykryć pokrywą i dusić ok. 30 minut. Czasem przemieszać i można podlać odrobiną rosołu, doprawić papryką, pieprzem, drobno zsiekaną papryczką a nawet oliwkami. Filety przekroić na porcje i polać powstałym sosem. Sos można też zmiksować.

Podawać z ziemniakami, sałatką z buraków lub kapusty

 

 

SMACZNEGO!!!!!!


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART