zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 1/2021 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

Z przymrużeniem oka
Zbieramy - pomagamy!
Z życia naszej szkoły...
Wciśnij "Enter"
W poszukiwaniu szczęścia
SENIOR odNOWA – kilka słów o projekcie
Młodzież podbija świat sztuki
Młodzież podbija świat sztuki

 

Strefa Kultury Młodzieżowej w skrócie SKM, formalnie jest grupą nastolatków współpracującą z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku. Natomiast nieformalnie są to osoby chcące przekraczać pewne granice, pragnące wyzwań, większego samorozwoju, które zamiast wychodzić poza swoje strefy komfortu powiększają je o nowe doświadczenia zdobyte w tym klubie. Grupa ta jest otwarta na drugiego człowieka oraz zaangażowana w to co robi. Oczywiście SKM-owicze przyznają również, że nie są idealni i zdarzają się u nich małe nieporozumienia jednakże, na spotkaniach nauczyli się jak odpowiedzialnie i sprawiedliwie radzić sobie z takimi problemami.

W tym roku, a dokładniej we wrześniu SKM wystartował z nowym projektem pod tytułem „Nie cudzą, ale swoją ścieżką”. Projekt jest skupiony głównie na możliwości doświadczania i poznawania nowych zainteresowań takich jak taniec czy teatr oraz jednocześnie na porównaniu danych form sztuki dla przykładu fotografii i malarstwa. Na samym początku tej przygody uczestnicy wybrali się na wyjazd w góry, aby lepiej się poznać, a także obmyślić plan działania. Podczas wyjazdu wszyscy się bardzo zintegrowali i nabrali sił, aby móc pracować nad dalszymi punktami projektu. Bowiem na kolejnych spotkaniach pracę ruszyły pełną parą, a dokładniej młodzież rozpoczęła pisanie własnego scenariusza do filmu, który następnie został wyreżyserowany przez nich samych. Z początku nie było to proste, dlatego postanowili poprosić o małą pomoc Pana Kamila Dobrowolskiego. Po kilku spotkaniach i konsultacjach uczestnicy zostali naprowadzeni na odpowiednie tory i ruszyli dalej. Nagle znów spotkała ich kolejna niespodzianka w postaci ograniczeń związanych z pandemią. Pomimo lekkiego podłamania całą tą sytuacją nie poddali się i pracowali zdalnie, choć nie było łatwo. Scenariusz był poddawany naprawdę wielu poprawkom, lecz w końcu udało się zakończyć prace z nim związane. Niestety nie był to koniec ciężkiej pracy, dopiero nagrywanie samego filmu okazało się wielkim kawałkiem chleba. Na szczęście SKM podszedł do sprawy pozytywnie i prace ruszyły dość szybko. W trakcie nagrywek wystąpiło parę przeszkód czy sporów jak to w dużej grupie bywa, jednak młodzież poradziła sobie i z tym. Było dużo telefonów, wyjazdów i rozmów, aż w końcu plan zdjęciowy został zamknięty. Teraz pozostała obróbka w odpowiednim programie i mamy nadzieję, że wkrótce premiera tego dzieła. Podobnie i z uśmiechem podeszli do kolejnej części projektu jaką jest teatr. Młodzież postanowiła napisać rymowaną i z lekkim humorem wersję „Czerwonego Kapturka”. O dziwo z tekstem poradzili sobie dość sprawnie. Kostiumy zostały uszyte, a w scenografii wykonuje się ostatnie szlify. Aktualnie grupa prowadzi próby, aby przedstawienie, pomimo że amatorskie, wyglądało jak najlepiej. Jest dużo śmiechu i pozytywnej energii, której jak wiemy nigdy nie jest za dużo. Oprócz wyrażania się poprzez teatr młodzi mają możliwość zrobić to podczas zajęć z tańca użytkowego i towarzyskiego, które rozpoczęły się początkiem lutego. Do tego momentu grupa miała okazję nauczyć się między innymi salsy czy walca. Pomimo tego, że nie wszystkim wszystko przychodzi od razu to i tak każdy z wielką przyjemnością uczęszcza na te warsztaty. W związku z ograniczeniami wszystkie prace czy spotkania są ograniczone, lecz SKM-owicze starają się pogodzić bezpieczeństwo i dalsze działanie.

W kolejnych miesiącach, jeśli całość pójdzie pomyślnie, a obostrzenia się zmniejszą grupa ma zaplanowany plener malarski w górach, cały dzień w Rzeszowie z aparatem czy porównywanie zadań typowo męskich i typowo żeńskich. Muszę przyznać, że zapowiada się ciekawie, a SKM z pewnością nie może się doczekać kolejnych miesięcy.

Projekt "Nie cudzą, ale swoją ścieżką" prowadzony jest w ramach Programu "Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.





 



Magdalena Drąg
uczestniczka projektu


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART