zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gmina Nr 2/2008
Blisko boisko
Rajd pieszy "Szlakiem Wolańskich Przysiółków"
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
Z ŻYCIA OSP
KRONIKA SPORTOWA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2008 OŚWIATA I KULTURA
Relacja z pobytu we FrancjiW dniach od 28 maja do 2 czerwca 2008 r. delegacja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ojca Świętego Jana Pawła II gościła z wizytą we Francji. Naszym gospodarzem była Szkoła Podstawowa z Saint-Quentin, a wszystko to w ramach programu Long Learning Comenius, realizowanego od dwóch lat przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. W podróż udali się tym razem nauczyciele: Marta Rejman, Bogdan Kaczor i Michał Wolańczyk, zabierając ze sobą trójkę uczennic z klasy piątej: Agnieszkę Płodzień, Anetę Chwaszcz i Paulinę Gibała. Jak zawsze, dla dzieci wyjazd był nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce języka angielskiego, a więc warto się uczyć języków !

Po nużącej, całodniowej podróży dotarliśmy wreszcie do miejsca przeznaczenia, gdzie już następnego dnia zwiedzaliśmy szkołę w Saint-Quentin i dyskutowaliśmy o projekcie. Jednym z punktów programu była rozmowa z panią posłanką do Parlamentu Europejskiego oraz wizyta w ratuszu, gdzie spotkaliśmy się z władzami miasta, otrzymaliśmy upominki i obejrzeliśmy zabytkową salę obrad sejmiku.

Nie cały czas jednak zajmowały nam dyskusje o projekcie i oficjalne spotkania. Wraz z pozostałymi reprezentantami wszystkich szkół partnerskich udaliśmy się na wspólne zwiedzanie galerii malarstwa oraz spacery po mieście połączone z podziwianiem architektury art deco, z której miasto Saint-Quentin słynie. Wielką atrakcją była wycieczka do Laon, pierwszej stolicy Francji, gdzie zwiedzaliśmy katedrę, muzeum i urokliwe, stare uliczki. Okazja do spróbowania francuskiej kuchni została wykorzystana w stu procentach (z konsumpcją ślimaków przez wszystkich uczniów i nauczycieli włącznie).
Po kilku dniach spędzonych w Saint-Quentin, delegacje wszystkich szkół pojechały do Paryża. Podczas długich wędrówek korytarzami Luwru (który jest największym muzeum na świecie) nie omieszkaliśmy zatrzymać się przy posągu Wenus z Milo i obrazie Mona Lizy. Na dalsze zwiedzanie Paryża udaliśmy się już sami i, choć nie mieliśmy za dużo czasu, zobaczyliśmy katedrę Notre Dame, wieżę Eiffla i Pola Elizejskie. Okazję do drobnych zakupów mieliśmy zapuszczając się w różne egzotyczne zakątki i uliczki stolicy Francji.
Już niebawem to nasza szkoła będzie gościć nauczycieli z Francji, Włoch i Węgier. Mamy nadzieję, że nasi zagraniczni koledzy będą równie mile wspominać wizytę w Polsce, jak my wizyty w ich krajach.

 

Michał Wolańczyk


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 8 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART