zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gmina Nr 2/2008
Blisko boisko
Rajd pieszy "Szlakiem Wolańskich Przysiółków"
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
Z ŻYCIA OSP
KRONIKA SPORTOWA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2008 OŚWIATA I KULTURA
Z dziejów szkolnej sceny

Gimnazjum w Chmielniku, jak każda szkoła, ma swoje piękne tradycje i zwyczaje. Dużo dobrego się tu dzieje, choć rzadko o tym piszemy. Znaczącą rolę w życiu kulturalnym uczniów odgrywa na pewno istniejący od lat teatrzyk (kółko teatralne). Powstał na życzenie i zapotrzebowanie ze strony ambitnej młodzieży, która pragnęła próbować swoich sił w aktorstwie lub oklaskiwać występy kolegów. Każdego roku wystawialiśmy po dwa, trzy widowiska i tak oto, po 9 latach, teatrzyk szkolny ma już na swoim koncie wcale pokaźny dorobek. Repertuar jest bogaty i różnorodny, są tu baśnie i adaptacje dramatów Szekspira, Słowackiego, Wyspiańskiego i Brandstaettera, przedstawienia jasełkowe i rocznicowe. Przybliżyliśmy widzom postać Sienkiewicza, w okrągłą rocznicę jego urodzin, odbyły się recytacje poezji religijnej, wygnańczej i patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Jednak najistotniejszy w tym wszystkim był trud młodych aktorów, którzy z pasją i przejęciem wchodzili w swoje, nieraz bardzo trudne, role. Nie sposób zapomnieć wzruszającej Pauliny Trawki jako Królewny Śnieżki, Konrada Banaszewskiego w roli ułana żegnającego swą ukochaną, Joasi Cwynar – Katarzyny w „Poskromieniu złośnicy”, Pauliny Mazur – skromnego i cichego Kopciuszka, którego macochę brawurowo zagrała Joanna Trawka. Ewa Szczypek z powodzeniem wcieliła się w Czerwonego Kapturka w widowisku o tematyce ekologicznej, zaś Kamil Ostrowski - w tym samym przedstawieniu - śmieszył widzów jako współczesna Baba Jaga. Zainteresowanie wzbudzili też: Natalia Szczypek i Arek Wojnarowicz, czyli apodyktyczna matka i uległy syn w baśni „Księżniczka na ziarnku grochu” wg Andersena. Duże uznanie zdobyła Edyta Czarnik – Klementyna w monodramie „I przyszła wolność”. Uczennica mówiła, recytowała, śpiewała i tańczyła, prezentując niewątpliwy kunszt sceniczny i artystyczną wszechstronność. Nie można pominąć Adriana Koryla, Maćka Piotrowskiego czy Pauliny Szczypek, którzy zwycięsko wyszli ze swoich karkołomnych zadań w sztuce pt. „Dzień gniewu”...

To zaledwie kilka przykładów. Trzeba by jeszcze wymieniać i wymieniać jeszcze długo. Nazwiska wszystkich wykonawców (niech się nie obrażają) zostały uwieńczone w kronice kółka, cudnie zilustrowanej przez panią Izabelę Weron, nota bene ilustratorkę książek. Pani Weron potrafi też wyczarować przepyszną scenografię do każdego przedstawienia, dawniej czyniła to pani Anna Długosz.

Osobną kartę w historii Teatrzyku wypełnia współpraca z Gminną Biblioteka Publiczną – niegdyś pod kierownictwem pani Kazimiery Kędzior, a obecnie – pani Beaty Wojnarowicz-Hondz. W ramach tej współpracy gimnazjaliści wzięli udział w kilku Festiwalach Poezji i Pieśni Religijnej oraz w obchodach Papieskiego Jubileuszu – 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Zaprezentowali także program bożonarodzeniowy na spotkaniu bibliotekarzy z województwa podkarpackiego.

Sporo zadowolenia i radości dostarczyły młodym aktorom występy dla młodszych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy. Dla tak uroczej publiczności warto się było potrudzić, jak również wziąć udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” (lektorki nie tylko czytały, ale i opowiadały najmłodszym bajki). To tylko drobna cząstka działalności naszego Teatrzyku.

Piszę ten tekst z nadzieją i myślą o tym, że młodzi ludzie, którzy z nami pracowali, jeszcze nieraz dadzą o sobie znać, a ich talent w pełni zostanie wykorzystany w środowisku lokalnym.

Należy dodać, że kółko teatralne rozkręcałyśmy wspólnie z panią Walerią Nawojską-Kasiak – miłośniczką gry scenicznej.

 

Halina Szczęch


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 29 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART