Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. M. M. Kolbego uczestniczy w unijno-ministerialnym programie „Szkoła Współpracy”. 6-osobowy zespół RUN (Rodzice + Uczniowie + Nauczyciele) stanowią: pani Anna Murias i pan Paweł Maciołek (R), Weronika Korbecka i Aleksandra Zagórska (U) oraz pani Dyrektor Bożena Gwizdała i opiekun SU pani Elżbieta Świerk (N).
Nauczyciele w listopadzie uczestniczyli w ogólnopolskim spotkaniu w Warszawie, zaś w lutym i w marcu pełne zespoły wzięły udział w warsztatach trenerskich w Rzeszowie.
20 marca w Szkole odbyły się debaty, najpierw uczniów, a następnie nauczycieli na temat funkcjonowania Szkoły oraz proponowanych zmian i ustalenia płaszczyzn wzajemnej współpracy.
21 marca podobne rozmowy przeprowadzili w swoim gronie rodzice. Wnioski z debat wymienieni reprezentanci przedstawili na warsztatach wojewódzkich 24 marca.
Wśród postulatów uczniowskich pojawiły się następujące propozycje: zorganizowanie szatni dla dziewcząt do przebierania się na wf, więcej lekcji na powietrzu oraz założenie sklepiku uczniowskiego w Szkole.
Rodzice „zażyczyli” sobie tablicy informacyjnej w Szkole, możliwości korzystania ze strony internetowej, aby aktualizować informacje i pomysły oraz swojego miejsca na spotkania.
Poparli też wniosek uczniów o organizację szatni. Wspólnym postulatem wszystkich grup była chęć trójstronnych spotkań w celu rozwiązywania zaistniałych problemów.
Po zajęciach warsztatowych zostało uruchomione działanie modernizacji istniejącej szatni na przebieralnie na wf, zaś rozwiązaniem ma się okazać zakup szafek dla każdego ucznia.
Celem głównym stało się, zatem zgromadzenie środków finansowych na zrealizowanie zamierzonego działania. Wspólne propozycje działań były następujące:
-
Akcja pakowania zakupów w sklepach – harcerze (w realizacji).
-
Robienie i sprzedaż kartek świątecznych: 8 kwietnia od godz. 12 – 18 – harcerze i chętni uczniowie i nauczyciele (zrealizowano).
-
Aukcja Wielkopostna: 10 kwietnia – rzeczy do licytacji przynieśli nauczyciele (zrealizowano).
-
Zbiórka nakrętek, puszek aluminiowych, makulatury, złomu: w tym miedzianego – wszyscy (w trakcie realizacji)
-
Kiermasz Rozmaitości – uczniowie przynosili rzeczy i później je sprzedawali (zrealizowano).
-
Dni klasowe dla rodziców – przegląd klasowych talentów – wykupienie biletu wstępu – każda klasa przygotowuje takie spotkanie (do realizacji).
-
Klub-świetlica dla rodziców w Szkole zostanie zorganizowane miejsce spotkań popołudniowych dla zainteresowanych rodziców i nauczycieli z możliwością zakupienia ciasta, kawy, herbaty.
-
Wyprzedaż garażowa – rodzice będą gromadzić przynoszone przez siebie „produkty” do loterii fantowej, a w czasie wywiadówki i pikniku rodzinnego organizować „wyprzedaż” w formie zakupu losów (w trakcie realizacji).
-
Rozgrywki sportowe na szkolnym boisku – nauczycieli/uczniów/rodziców/władz samorządowych – obserwatorzy wykupują bilety wstępu (do realizacji).
-
Wspólny teatr: nauczycieli/rodziców/uczniów – na występ należy zakupić bilet wstępu (do realizacji).
W czasie Pikniku Rodzinnego, który odbył się 31 maja, została przeprowadzona loteria fantowa z przedmiotów ofiarowanych przez różnych darczyńców oraz aukcja obrazów namalowanych przez nauczycielki z przedszkola i niektórych rodziców.
Musimy się pochwalić, że ze zorganizowanych już przedsięwzięć zgromadziliśmy pewną kwotę, przed nami dalsze działania, liczymy jednak na wsparcie sponsorów.
E. Świerk