zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 OŚWIATA I KULTURA
Ile nam do zdrowia potrzeba?

 

 

 

 

 

 

Odpowiedzi na pytanie postawione w tytule mogą być różne tak jak ludzie ciekawie różnią się między sobą. Jednak Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich odpowiedziała na to pytanie tytułem projektu, który brzmi następująco: „Niewiele nam do zdrowia potrzeba, trochę ruchu na świeżym powietrzu, poezji i chleba”. I zgodnie z odpowiedzią podążały tą ścieżką, a nawet ścieżkami, bo przemierzyły ich w ciągu tych kilku tygodni wiele.

Celem projektu było propagowanie aktywności fizycznej wśród osób dojrzałych, poprzez marsze Nordic Walking, jazdę na rowerze i ćwiczenia pod chmurką z wykorzystaniem nowo powstałej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na terenie gminy. Spotkania służą także integracji, odkrywaniu piękna polskiej literatury, piękna poezji, wspólnemu śpiewaniu, a wszystko to na łonie natury. Celem pośrednim było odkrycie nieznanych zakątków naszej małej ojczyzny, bo każde z sołectw takie urokliwe miejsca posiada, ale jak mówi przysłowie „cudze chwalimy, swego nie znacie”. Po przejściu i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów w tak licznej grupie można śmiało powiedzieć, że „swoje znamy” trochę lepiej. W projekt zaangażowane były Panie z czterech Kół Gospodyń Wiejskich: z Błędowej Tyczyńskiej, Borówek, Chmielnika i Zabratówki. Trasy wędrówek z kijkami przebiegają tak aby każde Koło Gospodyń mogło poczuć się gospodarzem spotkania i pokazać ciekawe i bezpieczne miejsca na uprawianie tego sportu w swojej miejscowości. Trasa rowerowa oparta było częściowo na szlaku rekreacyjnym w kolorze „żółtym” jaki został wytyczony w Zabratówce. Jedno ze spotkań miało bardziej statyczny charakter bowiem odbyło się w strefie rekreacji jaka powstała w Błędowej Tyczyńskiej. Program projektu przewidywał także pogadanki o zdrowiu, gawędy z ciekawostkami o historii gminy Chmielnik, czytanie poezji lokalnych twórców i włączenie się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2015. Udało się zrealizować z nawiązką wszystkie założenia, odkryć zalety Nordic Walking w tak licznej grupie i ruchu na świeżym powietrzu. Czytana była poezja, literatura i było wspólne śpiewanie. Projekt zakładał uczestnictwo 28 osób, a marsze gromadziły grupy nawet 40 osobowe, co oznacza że Nordic Walking zyskuje coraz więcej zwolenników. Przed uczestnikami jeszcze podsumowanie i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. A może kiełkują już nowe pomysły na kolejne działania do zrealizowania za rok? Tego jeszcze nie wiemy, pokaże to ewaluacja. Natomiast szczegółowe relacje i zdjęcia z przebiegu projektu może obejrzeć na stronie biblioteki www.bibliotekachmielnik.pl i na jej profilu facebookowym.


Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu i poszukiwania pięknej polskiej jesieni na drogach i dróżkach Podkarpacia zarówno na piechotę jak i na rowerze najlepiej w towarzystwie. A jeśli w waszej głowie tli się jakiś pomysł na działanie zrealizowania w przyszłości zapraszamy do współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku.


Projekt dofinansowany ze środków programu Działaj Lokalnie IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundację Generator Inspiracji.

Koordynator projektu Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART