zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 OŚWIATA I KULTURA
Nowy oddział przedszkolny w Błędowej Tyczyńskiej

Nowy rok szkolny i wielkie zmiany w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Św. M.M. Kolbego w Chmielniku. Od września grupa czterolatków rozpoczęła pracę w pięknie przygotowanej sali w Domu Ludowym w Błędowej Tyczyńskiej. Od trzech lat mieści się tutaj jeden nasz oddział trzylatków (liczący obecnie 16 dzieci), teraz dołączyła kolejna grupa licząca 21 dzieci. Oddziały przedszkolne pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 6.15 – 17.00.

Po przekroczeniu progu budynku przedszkola dzieci i rodziców wita jasny i przestronny hol, w którym znajduje się szatnia, zapewniająca dzieciom warunki do rozbierania i ubierania się. Nowe, estetyczne meble dostosowane do wzrostu dzieci, wyposażone są w półki i wieszaki, oznaczone znaczkami indywidualnymi. Wnętrze nowo przygotowanej sali robi wrażenie. Została ona podzielona na dwie części: edukacyjną (mierzącą 32 m˛) i zabawową (mierzącą 28 m˛). Wyposażone w nowe, estetyczne meble, utrzymana w ciepłej kolorystyce z pewnością zachęcają dzieci do codziennego uczęszczania. W sali zajęć znajdują się kolorowe meble, indywidualne szufladki dla każdego dziecka, stoliki i krzesełka dostosowane do wzrostu i potrzeb dzieci. W sali zabaw piękne zabawki, kolorowe sprzęty, duży plastikowy domek, kuchnia, toaletka, basen z kulkami i telewizor. Na regałach zestawy gier, układanek, puzzli, różnego koloru i kształtu klocki, materiały manipulacyjne, mozaiki. Sala wyposażona jest w różnorodne pojazdy i rozkładane zabawki mechaniczne. Nie mogło zabraknąć ulubionych przez dzieci pluszaków. Znajdują się tutaj różnego rodzaju i wielkości lalki, wózki oraz łóżeczka. Rozwijaniu mowy oraz zainteresowań czytelniczych dzieci sprzyja szeroka oferta literatury dziecięcej, umieszczona w „Kąciku książki”. Dodatkowo tuż obok naszej sali mieści się filia Biblioteki Gminnej w Chmielniku, którą odwiedzamy co tydzień. Dzieci mają możliwość posłuchania bajki czytanej przez Panią Agnieszkę oraz wypożyczenia ciekawej książeczki. O wystrój sali dodatkowo zadbały oczywiście panie pracujące w tych oddziałach. Ze ścian spoglądają więc na nas wesołe zwierzątka egzotyczne, motylki i znany wszystkim Kubuś Puchatek. Posiadamy również ciekawy sprzęt i przybory gimnastyczne. Są to m. in.: obręcze różnej wielkości, piłki, krążki, szarfy, woreczki oraz estetyczny i dopasowany do wieku dzieci sprzęt gimnastyczny: klocki korekcyjne, tunele, zjeżdżalnie, materace, czy też kamienie sensoryczne. Przy sali znajduje się duża łazienka (17,5 m˛), wyposażona w umywalki oraz kabiny z ubikacjami, dostosowanymi do wzrostu dzieci. Przedszkolaki mają możliwość skorzystania z zajęć dodatkowych takich jak: język angielski, zajęcia rytmiczno-taneczne z elementami gimnastyki korekcyjnej oraz religii. Raz w miesiącu zapraszamy do przedszkola ciekawych gości. We wrześniu na przykład odwiedził nas Pan policjant. Dodatkowo co roku wyjeżdżamy z dziećmi na ciekawe wycieczki, odwiedzamy teatr oraz sale zabaw.

Niewątpliwym atutem pracy i zabawy tutaj jest oczywiście panujący spokój i cisza. Tuż obok budynku gdzie znajdują się nasze oddziały przedszkolne mieści się obiekt rekreacyjno-sportowy, plac zabaw oraz trawiaste boisko, dzięki którym zapewniamy dzieciom naturalną potrzebę ruchu oraz możliwość przebywania na świeżym powietrzu.

Wszystkie te elementy tworzą wyjątkowy klimat miejsca, w którym dzieci spędzają większość swojego czasu. Od wyglądu sali, atmosfery w niej panującej i od nauczycieli zależy przecież, jakie wspomnienia będą miały nasze dzieci po opuszczeniu przedszkola. Mamy nadzieję, że wszystkie te detale sprawią, że będą często i z przyjemnością wracały do wspomnień dzieciństwa w przedszkolu.


 

Katarzyna Wielgo
nauczycielka wychowania przedszkolnego
w SP nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 19 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART