
Głównym celem naszej działalności ekologicznej podejmowanej już od wielu lat jest kształtowanie oraz promowanie właściwej postawy wśród społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Przedsięwzięcia proekologiczne w głównej mierze opierają się na praktycznych działaniach uczniów i nauczycieli. Przygotowujemy i przeprowadzamy każdego roku szereg nowych działań, ale również kontynuujemy przedsięwzięcia prowadzone przez lata. Oto najważniejsze z nich:
-
Szkolne akcje zbiórki: makulatury „Zbierając makulaturę, chronisz naturę”. Celem akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczną edukacją ekologiczną, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Priorytetem akcji zbiórki makulatury oprócz aspektu ekologicznego jest pozyskiwanie funduszy na książki do biblioteki szkolnej. Akcja rozwija się z roku na rok. Włącza się coraz więcej osób, są to nie tylko uczniowie, ale i ich rodziny, wszyscy pracownicy szkoły.
-
We wrześniu z okazji akcji „Sprzątania Świata” uczniowie z Kołka Ekologicznego przygotowują akademię dla całej społeczności szkolnej o wpływie człowieka na świat przyrody, na życie roślin i zwierząt. Oczywiście porządkujemy teren przy szkole lub w najbliższej jej okolicy. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami także porządkują tereny wokół własnych domów.
-
W marcu z okazji „Dnia Wiosny” odbywają się apele, przedstawienia, zawody sportowe lub konkursy ekologiczne: np. konkurs na ekologiczną Miss Wiosny. Modelki prezentowały stroje wieczorowe, letnie i sportowe wykonane z materiałów wtórnych, surowców podlegających recyklingowi, konkurs na Wiosenny Ekologiczny Kapelusz- zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie kapelusza wyłącznie z materiałów podlegających recyklingowi. Uczniowie Kółka Ekologicznego przygotowują również akademię dla całej społeczności szkolnej. Angażując również uczniów z klas I-III.
-
Kwietniowe święto naszej planety, czyli „Dzień Ziemi”, podczas którego młodzi Ekolodzy uświadamiają kolegom i koleżankom konieczność ochrony przyrody. W często tematem przewodnim jest prawidłowa segregacja odpadów, zdrowe odżywianie i aktywny styl życia.
Potrzeba promowania i stosowania w praktyce zasad zdrowego żywienia jest szczególnie ważna wśród dzieci i młodzieży. Nawyki żywieniowe kształtuje się przede wszystkim w domu, ale szkoła jest miejscem, gdzie uczniowie spędzają większość dnia.
Konsekwencje spożywania na co dzień śmieciowego jedzenia ponoszą dzieci już teraz w postaci plagi otyłości, która niestety w życiu dorosłym procentuje chorobami żywieniowo zależnymi – nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą. Dlatego też w szkole realizowane są projekty i programy zewnętrzne, np. „Szklanka mleka”, „Mam kota na punkcie mleka”, „Śniadanie daje moc” – Dzień zdrowego śniadania, „5 porcji owoców, warzyw lub soku”, „Owoce i warzywa w szkole”, „Pora na pomidora”, „Dzień Sportu”, „Przerwa z Klanzą”, wyjazdy na basen połączone z nauką pływania i rekreacją.
Cyklicznie dla uczniów naszej szkoły organizujemy Forum Zdrowia dla dzieci, na które zapraszani są ciekawi ludzie, np. Pani Agata Ziaja – pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia z Błędowej Tyczyńskiej, Pani Ewa Sroka higienistka szkolna, Pani Agata Kobos – lekarz weterynarii i specjalista dogoterapii, Pani Dorota Wojtowicz – instruktor jazdy konnej. Zaproszeni Gości w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazują dzieciom wiedzę związaną ze zdrowym żywieniem i aktywnym stylem życia.
Odbywają się również konkursy wiedzowe i maratony sprawnościowe. Wyłonieni z każdej z klas zwycięzcy zostają nagradzani.
Ponadto w szkole prowadzone i realizowane są innowacje przyrodnicze i prozdrowotne:
-
„Z przyrodą za pan brat” – innowacja przyrodnicza dla klas IV-VI. Autorem innowacji była Pani. E. Domin, rok 2013/2016
-
„Mali miłośnicy przyrody” innowacja ekologiczna klas I-III. Autorem innowacji była Pani M. Gryndys, rok 2011/2014
-
"Twoje zdrowie w Twoich rękach"- innowacja zdrowotna klas I-III. Autorem innowacji są Panie. M. Gryndys, p. A. Ziaja, rok 2014/2017
-
"Multimedialne spotkania z przyrodą" - innowacja przyrodnicza w klasie IV. Autor innowacji p. E. Domin, rok 2016/2019
Przez wiele lat prowadzone są również projekty i kampanie zewnętrzne:
„Wybieram Czyste Pogórze.pl” – cykl ekolekcji realizowanych przez Fundację TRADYCYJNA ZAGRODA.
„Ekonauci Małych Gmin”
„Pomórzmy zwierzakom”
„Nakręć się na pomaganie” – zbiórka plastikowych nakrętek
„Zbiórka zużytych baterii” – Reba,
„Oddaj zużyty telefon”.
W czasie wieloletnich działach prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły nawiązano współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami, np.: Związek Komunalny Wisłok, Schronisko Kundelek, Koło Łowieckie „Sarenka” z Błażowej, Gospodarka Komunalna w Błażowej, Regionalne Towarzystwo Rolno-Przemysłowe „Dolina Strugu”.

Nauczyciel SP nr 3