zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KGW W BORÓWKACH
STOWARZYSZENIA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2013 OŚWIATA I KULTURA
"Słowa sercem pisane" - spotkanie z poezją ks. Zbigniewa Czuchry - Misjonarza Saletyna

W dniu 28 kwietnia 2013 roku w naszej szkole gościliśmy ks. Zbigniewa Czuchrę, Misjonarza Saletyna, który zaprezentował nam swoją poezję.

Na samym początku spotkania pani Zofia Puterla, organizatorka poranka poetyckiego, w kilku słowach przedstawiła zebranym życiorys naszego Gościa.

Ks. Zbigniew Czuchra urodził się w Krośnie w 1934 r. W 1968 roku w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Głos Pana posyłał go do pracy do różnych zakątków naszego kraju. Ksiądz Czuchra pełnił posługę kapłańską w Trzciance Lubuskiej, w Rzeszowie, przez sześć lat ,,proboszczował” w Gdańsku-Sobieszewie, potem w Dębowcu. Wychowywał nowicjuszy i kleryków w Dębowcu i Krakowie. W parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie duszpasterzuje od 2003 r. Ciekawostką jest, że ksiądz Zbigniew uczył religii w Technikum byłego dyrektora naszej szkoły, pana Jana Kłosowskiego.

Ksiądz Czuchra głosi Słowo Boże w różnych regionach Polski. Usłyszeć go można w katolickim Radio Via w Rzeszowie. Publikuje artykuły w „Niedzieli” i „Posłańcu Matki Bożej Saletyńskiej”. Jest opiekunem i spowiednikiem sióstr zakonnych, prowadzi Kręgi Rodzin.

Zainteresowania księdza poety są natury wyższej: pasjonuje go historia, literatura, poezja (Baczyński) oraz muzyka (Chopin).

Ksiądz Zbigniew ma również swoje pasje. Kocha góry i szerokie przestrzenie wolności, gdzie rodzą się Jego poetyckie zamyślenia. Kapłaństwo zawsze łączyło się dla niego z działaniami w zakresie kultury, a także z twórczością poetycką.

Ksiądz Zbigniew Czuchra do tej pory wydał trzy zbiory wierszy:

  • "Dla Ciebie... Słowa sercem pisane"
  • "Powiew rodzinnych stron"
  • "Czasu srebrna nić"

"Dla Ciebie... Słowa sercem pisane"

Wiersze mogą posłużyć nam przy składaniu życzeń na Święta Narodzenia Pańskiego i Wielkiej Nocy, czy też przy wysyłaniu serdecznych słów Mamie, Ojcu, Babci lub temu, kto uczy nas myśleć o Bogu.

Po krótkim wprowadzeniu w specyfikę tomiku poetyckiego nastąpiła recytacja wierszy w wykonaniu klasy I.

Zbiór wierszy ,,Powiew rodzinnych stron” ks. Zbigniew poświęca ,,tym, wśród, których wyrosłem i Ziemi Rodzinnej’’. Wybrane wiersze z rodzinnych stron ks. Zbigniewa czytali koledzy i koleżanki z klas starszych: Weronika Korbecka i Jakub Drąg.

Kolejny tomik wierszy ks. Zbigniewa pt. ,,Czasu srebrna nić’’ zaprezentowała nam Karolina Rusinek z klasy IV. W wierszach tych wyraźnie ukazane jest piękno, mądrość i miłość Stworzyciela, który nam podarował świat, abyśmy pod opieką Maryi wzrastali ku wieczności.

Po zakończonej prezentacji poezji ks. Zbigniewa przyszedł czas na przeprowadzenie wywiadu z naszym Gościem. Była to dla nas szczególna okazja, gdyż rozmowa z ,,żywym” poetą nie zdarza się zbyt często.

Pytania zadawała pani Zofia, dotyczyły one wierszy księdza, a także jego lat szkolnych i drogi do kapłaństwa. Ksiądz Zbigniew bardzo chętnie odpowiadał na pytania. Nastrój rozmowy był poważny i wytworny, ponieważ podczas całej imprezy ,,przygrywał” Fryderyk Chopin, ulubiony kompozytor naszego Gościa.

Po skończonym wywiadzie dzieci uczęszczające do naszej szkoły też chciały pochwalić się wykonaniem pieśni poświęconych Maksymilianowi Marii Kolbe – Patronowi naszej szkoły. Utwory te bardzo spodobały się ks. Zbigniewowi.

Spotkanie poetyckie z księdzem poetą wyczuliło w nas wrażliwość na piękno.

Podziękowanie za spotkanie złożyli księdzu czwartoklasiści ofiarując książkę ,,Biskupi polscy”, zaś kwiaty wręczyła pani Zosia. Nasz szacowny Gość ofiarował naszej szkolnej bibliotece dwa tomiki swoich wierszy.

Oto wiersze ks. Zbigniewa Czuchry o matce, które dedykujemy wszystkim Mamom z okazji ich święta.

 

Matka

Matka – to radość, wyciągniętych ramion

Co od dzieciństwa, aż po brzeg starości

Prowadzi dziecko, chroniąc przed upadkiem,

W swym poświęceniu i trwałej miłości.


Matka – to Serce, przestronne, szerokie,

Otwarte w każdej chwili dnia i nocy.

To oczy smutne, dobrocią głębokie,

Podtrzymujące cię w chwilach niemocy.


Matka – to dobroć, której mało w świecie,

Poszukiwana jednak przez każdego.

Kiedy się potkniesz, smutek cię przygniecie,

Podając rękę nie pyta – dlaczego?


Matka – to boleść, co się w duszę sączy.

W każdej minucie w każdej życia dobie.

Od Jej stałości, nic cię nie odłączy,

I nie przestanie kochać, nawet w grobie.


Matka – to Miłość, trwała i niezłomna,

Do której tęsknisz, gdy Jej już nie stanie.

Ty Jezu miałeś Matkę, dobroć Jej ogromna,

Więc naszym Matkom daj Swą łaskę Panie!


Matka i dzieci

Popatrz, mamo, czas leci, dorastają ci dzieci.
Szron siwizną skroń znaczy serce drży ci z rozpaczy,
bo syn wkrótce wyfrunie już z domu.
Ale przyznam się szczerze, ty mi na pewno wierzysz,
że choć zmarszczek przybywa
jesteś przecież szczęśliwa,
bo wciąż duszę masz świeżą i młodą.

Zofia Puterla


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 1 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART