zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 OŚWIATA I KULTURA
Ile nam do zdrowia potrzeba?

 

 

 

 

 

 

Odpowiedzi na pytanie postawione w tytule mogą być różne tak jak ludzie ciekawie różnią się między sobą. Jednak Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich odpowiedziała na to pytanie tytułem projektu, który brzmi następująco: „Niewiele nam do zdrowia potrzeba, trochę ruchu na świeżym powietrzu, poezji i chleba”. I zgodnie z odpowiedzią podążały tą ścieżką, a nawet ścieżkami, bo przemierzyły ich w ciągu tych kilku tygodni wiele.

Celem projektu było propagowanie aktywności fizycznej wśród osób dojrzałych, poprzez marsze Nordic Walking, jazdę na rowerze i ćwiczenia pod chmurką z wykorzystaniem nowo powstałej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na terenie gminy. Spotkania służą także integracji, odkrywaniu piękna polskiej literatury, piękna poezji, wspólnemu śpiewaniu, a wszystko to na łonie natury. Celem pośrednim było odkrycie nieznanych zakątków naszej małej ojczyzny, bo każde z sołectw takie urokliwe miejsca posiada, ale jak mówi przysłowie „cudze chwalimy, swego nie znacie”. Po przejściu i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów w tak licznej grupie można śmiało powiedzieć, że „swoje znamy” trochę lepiej. W projekt zaangażowane były Panie z czterech Kół Gospodyń Wiejskich: z Błędowej Tyczyńskiej, Borówek, Chmielnika i Zabratówki. Trasy wędrówek z kijkami przebiegają tak aby każde Koło Gospodyń mogło poczuć się gospodarzem spotkania i pokazać ciekawe i bezpieczne miejsca na uprawianie tego sportu w swojej miejscowości. Trasa rowerowa oparta było częściowo na szlaku rekreacyjnym w kolorze „żółtym” jaki został wytyczony w Zabratówce. Jedno ze spotkań miało bardziej statyczny charakter bowiem odbyło się w strefie rekreacji jaka powstała w Błędowej Tyczyńskiej. Program projektu przewidywał także pogadanki o zdrowiu, gawędy z ciekawostkami o historii gminy Chmielnik, czytanie poezji lokalnych twórców i włączenie się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2015. Udało się zrealizować z nawiązką wszystkie założenia, odkryć zalety Nordic Walking w tak licznej grupie i ruchu na świeżym powietrzu. Czytana była poezja, literatura i było wspólne śpiewanie. Projekt zakładał uczestnictwo 28 osób, a marsze gromadziły grupy nawet 40 osobowe, co oznacza że Nordic Walking zyskuje coraz więcej zwolenników. Przed uczestnikami jeszcze podsumowanie i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. A może kiełkują już nowe pomysły na kolejne działania do zrealizowania za rok? Tego jeszcze nie wiemy, pokaże to ewaluacja. Natomiast szczegółowe relacje i zdjęcia z przebiegu projektu może obejrzeć na stronie biblioteki www.bibliotekachmielnik.pl i na jej profilu facebookowym.


Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu i poszukiwania pięknej polskiej jesieni na drogach i dróżkach Podkarpacia zarówno na piechotę jak i na rowerze najlepiej w towarzystwie. A jeśli w waszej głowie tli się jakiś pomysł na działanie zrealizowania w przyszłości zapraszamy do współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku.


Projekt dofinansowany ze środków programu Działaj Lokalnie IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundację Generator Inspiracji.

Koordynator projektu Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART