zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 OŚWIATA I KULTURA
Nowy oddział przedszkolny w Błędowej Tyczyńskiej

Nowy rok szkolny i wielkie zmiany w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Św. M.M. Kolbego w Chmielniku. Od września grupa czterolatków rozpoczęła pracę w pięknie przygotowanej sali w Domu Ludowym w Błędowej Tyczyńskiej. Od trzech lat mieści się tutaj jeden nasz oddział trzylatków (liczący obecnie 16 dzieci), teraz dołączyła kolejna grupa licząca 21 dzieci. Oddziały przedszkolne pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 6.15 – 17.00.

Po przekroczeniu progu budynku przedszkola dzieci i rodziców wita jasny i przestronny hol, w którym znajduje się szatnia, zapewniająca dzieciom warunki do rozbierania i ubierania się. Nowe, estetyczne meble dostosowane do wzrostu dzieci, wyposażone są w półki i wieszaki, oznaczone znaczkami indywidualnymi. Wnętrze nowo przygotowanej sali robi wrażenie. Została ona podzielona na dwie części: edukacyjną (mierzącą 32 m˛) i zabawową (mierzącą 28 m˛). Wyposażone w nowe, estetyczne meble, utrzymana w ciepłej kolorystyce z pewnością zachęcają dzieci do codziennego uczęszczania. W sali zajęć znajdują się kolorowe meble, indywidualne szufladki dla każdego dziecka, stoliki i krzesełka dostosowane do wzrostu i potrzeb dzieci. W sali zabaw piękne zabawki, kolorowe sprzęty, duży plastikowy domek, kuchnia, toaletka, basen z kulkami i telewizor. Na regałach zestawy gier, układanek, puzzli, różnego koloru i kształtu klocki, materiały manipulacyjne, mozaiki. Sala wyposażona jest w różnorodne pojazdy i rozkładane zabawki mechaniczne. Nie mogło zabraknąć ulubionych przez dzieci pluszaków. Znajdują się tutaj różnego rodzaju i wielkości lalki, wózki oraz łóżeczka. Rozwijaniu mowy oraz zainteresowań czytelniczych dzieci sprzyja szeroka oferta literatury dziecięcej, umieszczona w „Kąciku książki”. Dodatkowo tuż obok naszej sali mieści się filia Biblioteki Gminnej w Chmielniku, którą odwiedzamy co tydzień. Dzieci mają możliwość posłuchania bajki czytanej przez Panią Agnieszkę oraz wypożyczenia ciekawej książeczki. O wystrój sali dodatkowo zadbały oczywiście panie pracujące w tych oddziałach. Ze ścian spoglądają więc na nas wesołe zwierzątka egzotyczne, motylki i znany wszystkim Kubuś Puchatek. Posiadamy również ciekawy sprzęt i przybory gimnastyczne. Są to m. in.: obręcze różnej wielkości, piłki, krążki, szarfy, woreczki oraz estetyczny i dopasowany do wieku dzieci sprzęt gimnastyczny: klocki korekcyjne, tunele, zjeżdżalnie, materace, czy też kamienie sensoryczne. Przy sali znajduje się duża łazienka (17,5 m˛), wyposażona w umywalki oraz kabiny z ubikacjami, dostosowanymi do wzrostu dzieci. Przedszkolaki mają możliwość skorzystania z zajęć dodatkowych takich jak: język angielski, zajęcia rytmiczno-taneczne z elementami gimnastyki korekcyjnej oraz religii. Raz w miesiącu zapraszamy do przedszkola ciekawych gości. We wrześniu na przykład odwiedził nas Pan policjant. Dodatkowo co roku wyjeżdżamy z dziećmi na ciekawe wycieczki, odwiedzamy teatr oraz sale zabaw.

Niewątpliwym atutem pracy i zabawy tutaj jest oczywiście panujący spokój i cisza. Tuż obok budynku gdzie znajdują się nasze oddziały przedszkolne mieści się obiekt rekreacyjno-sportowy, plac zabaw oraz trawiaste boisko, dzięki którym zapewniamy dzieciom naturalną potrzebę ruchu oraz możliwość przebywania na świeżym powietrzu.

Wszystkie te elementy tworzą wyjątkowy klimat miejsca, w którym dzieci spędzają większość swojego czasu. Od wyglądu sali, atmosfery w niej panującej i od nauczycieli zależy przecież, jakie wspomnienia będą miały nasze dzieci po opuszczeniu przedszkola. Mamy nadzieję, że wszystkie te detale sprawią, że będą często i z przyjemnością wracały do wspomnień dzieciństwa w przedszkolu.


 

Katarzyna Wielgo
nauczycielka wychowania przedszkolnego
w SP nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART