Pod koniec ubiegłego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku przystąpiła, jako biblioteka partnerska, do udziału w programie pod nazwą „Program Rozwoju Bibliotek”. Jest on realizowany w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries”; w wybranych krajach Fundacja Gatesów tworzy partnerstwa w celu zapewnienia obywatelom bezpłatnego dostępu do technologii informacyjnych i komunikacyjnych poprzez sieć bibliotek publicznych.
Fundusze na to przedsięwzięcie pochodzą w głównej mierze z grantu Fundacji Billa i Melindy Gatesów przekazanego w 2009 roku Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program Rozwoju Bibliotek jest zaplanowany na pięć lat i ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym wraz z filiami dostęp do komputerów, Internetu, szkoleń bibliotekarzy, wzmacniając tym samym cały system biblioteczny oraz działania informacyjno-promocyjne. Podobne programy Fundacja Gatesów współfinansowała już w wielu krajach na całym świecie m.in. Chile, Meksyk, Botswana, Litwa, Łotwa. W Polsce jego realizacją zajęła się utworzona w 2008 roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Kampania informacyjna, która jest częścią tego programu włączyła temat bibliotek do debaty publicznej nad ich obecną sytuacją i rolą. W dzisiejszej dobie gdzie społeczeństwo staje się społeczeństwem informacyjnym, biblioteka dla wielu odgrywa bardzo ważną rolę, a dzięki programowi, będzie mogła lepiej sprostać potrzebom użytkowników.
Wymaga to zmiany dotychczasowej polityki organizacji biblioteki i wnikliwego przyjrzenia się temu co już mamy, a co możemy zmienić, korzystając z możliwości jakie daje program. Pozwoli to małymi kroczkami zmieniać sposób postrzegania biblioteki i bibliotekarek w tak małym środowisku jak nasze i uczynić z niej miejsce informacji, edukacji i dialogu. W tym dążeniu będą pomagać specjaliści z różnych dziedzin.
W ramach uczestnictwa w tym przedsięwzięciu biblioteki w Błędowej Tyczyńskiej i Zabratówce w marcu otrzymały po jednym zestawie komputerowym z oprogramowaniem (system operacyjny Windows 7 Enterprise), urządzenie wielofunkcyjne (laser, skaner, drukarka, ksero) i aparat cyfrowy. Bibliotekarki mają również zapewniony bezpłatny cykl szkoleń, które pomogą w obsłudze tego sprzętu i wykorzystaniu w pełni jego możliwości. Jednak szkolenia nie dotyczą tylko obsługi samego sprzętu. Jest w tym wieloletnim programie przewidziana duża ilość specjalistycznych szkoleń, które pomagają rozwijać się i zainicjować na rodzimym gruncie wiele nowatorskich działań. O tym, czego się nauczymy będziemy informować czytelników Wieści Gminnych na bieżąco.
Irena Szczypek