zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
SPORT
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2010 OŚWIATA I KULTURA
W zuchowej gromadzie


Wychowanie harcerskie spełnia ważną rolę w rozwoju młodego człowieka, bowiem uczy go wzrastania w grupie, gromadzie, zespole. Dobrze jest, jeśli to wzrastanie rozpoczyna się od przynależności dziecka do drużyny zuchowej. Jest ona pierwszym stopniem wtajemniczenia w organizację harcerską, którą rozpoczyna poznanie prawa zucha od słów „Zuch kocha Polskę”.

W dzisiejszym zmaterializowanym i skomputeryzowanym świecie jest coraz trudniej stworzyć i prawidłowo prowadzić drużynę zuchową. Musimy się pochwali, że w naszej Szkole, czyli Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, to zadanie jest realizowane od początku istnienia placówki.

Drużyna „Wesołe Słoneczka” została założona jeszcze w punkcie filialnym w baraku, a wraz z powstaniem nowej Szkoły działalność „kwitnie” do dnia dzisiejszego. Od wielu lat propagatorem idei zuchowej i zarazem drużynową jest pani Bogumiła Jaworska.

Uczniowie klas I-III są „zbierani” pod skrzydła Druhny, która czyni z nich wspaniałą wizytówkę placówki widoczną na terenie zwłaszcza Parafii, a nawet diecezji, bowiem 100% umundurowana drużyna bierze aktywny udział w imprezach kościelnych i szkolnych.

Cotygodniowe zbiórki pozwalają zuchom na poznawanie tajników organizacji zuchowej, zdobywanie sprawności oraz przygotowują kandydatów do obietnicy zuchowej, która ma uroczysty i patriotyczny charakter i odbywa się z udziałem władz harcerskich i szkolnych. Należy nadmienić, że to właśnie zuchy wybrały najpierw na swego Patrona Św. Maksymiliana. Odbywały wycieczki do miejsc z Nim związanych i w końcu „przekonały” społeczność szkolną do wybrania tej postaci na Patrona Szkoły.

Zuchy, na co dzień, opiekują się przyszkolnym Krzyżem, przygotowują akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, biorą udział w dożynkach, procesji z palmami, w odpustach parafialnych i „opiekują się” pensjonariuszami Domu Opieki im. Ojca Pio w Chmielniku. Przywożą i rozprowadzają Światło Betlejemskie, roznoszą je do domów mieszkańców wsi, a zwłaszcza do osób samotnych wraz z życzeniami, stroikami i kartkami świątecznymi.

Działalność drużyny zuchowej to nie tylko zaangażowanie na rzecz innych, lecz także radość ze wspólnego przebywania w swojej gromadzie, miejscem spotkań jest sala kominkowa – mała harcówka, która została wygospodarowana na strychu Szkoły.

W czasie wakacji i ferii zuchy uczestniczą w biwakach i wyjazdach w ramach współpracy drużyny ze stowarzyszeniem Trzeźwa Gmina. Razem z drużynową i zaproszonymi gośćmi zwiedzają zakątki Chmielnika, jak również wyjeżdżają do miejsc ciekawych, związanych z historią i wypoczynkiem. Dzieci nie mają, zatem czasu na nudę, nie przesiadują całymi godzinami przed komputerem i telewizorem, korzystają z zabaw na świeżym powietrzu, bywają gośćmi Ośrodka w Przysiółku Chmielnik-Pole.

Z zuchowym pozdrowieniem: Czuj, czuj czuwaj!


E. Świerk


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART