"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek
wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi,
a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia,
solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego"
Jan Paweł II
Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość, by tak było to instytucja ta musi tętnić życiem. Historię powstania i działalność naszej biblioteki została opisana przez panią Beatę Wojnarowicz-Hondz w artykule ,,50 lat Biblioteki Publicznej w Woli Rafałowskiej”, który ukazał się w ,,Wieściach Gminnych” w numerze 3 z 2006 roku. Dlatego ja skupię się bardziej na aktualnej działalności tej placówki.
Zadania i funkcje bibliotek prawie wszędzie są takie same od lat, jednak inne zadanie maja duże biblioteki uniwersyteckie czy biblioteki specjalistyczne, a inne biblioteki publiczne.
Praca w naszej bibliotece też ma szczególny charakter. Służy ona dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Oprócz tego, że w głównej mierze zajmujemy się książkami i ich czytelnikami, to również jesteśmy instytucją kultury na wsi. W chwili obecnej posiadamy ok. 17600 woluminów książek, czytelnię z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz świetlicę środowiskową.
Księgozbiór który posiadamy jest opracowywany i wprowadzany do bazy komputerowej za pomocą programu Mak+, jest to taki pierwszy mały kroczek w stronę unowocześnienia naszej biblioteki.
Oprócz tego współpracujemy z wszystkimi instytucjami funkcjonującymi na terenie naszej miejscowości. Jednak bezpłatny i ogólny dostęp do Internetu sprawia, że działalność biblioteki natrafia na duże problemy. Pomimo zachęceń i organizacji różnych konkursów mających na celu popularyzację czytelnictwa, liczba osób czytających na terenie naszej wsi drastycznie spada. Niestety coraz mniej dzieci i młodzieży sięga po książkę.
Bardzo bym chciała, by Biblioteka ta była miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców Woli Rafałowskiej, by mogli korzystać z jej zbiorów z chęcią i odwiedzać to miejsce o wiele częściej niż dotychczas.
Staramy się być instytucją przyjazną i praktyczną. Stworzyliśmy kącik młodego czytelnika, w którym najmłodsi czytelnicy mogą spędzać czas na zabawie, lub pooglądać wybraną bajeczkę, a ich rodzice w tym czasie mogą skorzystać z naszych zbiorów i odszukać ciekawą lekturę dla siebie.
W ramach zajęć świetlicowych organizuję również zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży .Co sobotę odbywają się zajęcia ruchowe i plastyczne dla dzieci. Z młodzieżą organizuję co roku czuwanie wielkopostne, przygotowuję wieńce dożynkowe oraz przygotowuję program artystyczny na uroczystość Matki Bożej Zielnej. Poza tym staram się spędzać z nimi ich wolny czas, rozmawiając na różne interesujące ich tematy oraz zachęcam do korzystania ze sprzętu i gier znajdujących się na wyposażeniu naszej świetlicy.
Serdecznie zapraszam wszystkich w nasze progi.
Małgorzata Nawojska