zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
WYBORY 2011
GOPS W CHMIELNIKU
OSTATNIA STRONA
012345

Wieść Gminna 3/2011 OŚWIATA I KULTURA
Śladami „Wedety”


W dniu 07.10.2011 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Chmielniku była miejscem ciekawych i ważnych dla niej wydarzeń. Tego właśnie dnia zorganizowany został rajd „Szlakiem Wedety”, ugrupowania podległego Armii Krajowej, utworzonego przez patrona SP nr 1 - por. Jana Bałdę w 1941 r. Jego celem była walka konspiracyjna z okupantem niemieckim na terenie Rzeszowszczyzny w czasie II wojny światowej. Rajd zorganizowany został przez pracownika naukowego IPN - pana Zenona Fajgera, który równocześnie jest nauczycielem historii w Gimnazjum i Liceum Społecznym w Chmielniku. Trasa rajdu prowadziła przez tereny miejskie i podmiejskie. Rajdowi towarzyszyło duże zainteresowanie młodzieży, która zapoznała się z działalnością „Wedety” oraz losami jej bohaterów, które często były tragiczne.

Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 p. Bożena Buż, p. Elżbieta Dąbrowska i p. Monika Korbecka, przygotowały dla uczestników rajdu wystawę przybliżającą postać por. Jana Bałdy, jego współpracowników i przyjaciół. Młodzi ludzie mogli naocznie i prawie namacalnie przekonać się o ogromnym patriotyzmie swoich rówieśników z czasów II wojny światowej.

W rajdzie uczestniczyli też absolwenci Szkoły Podstawowej, wspominali szkolne czasy oraz jaki wpływ wywarła na nich postać por. Jana Bałdy. Na koniec odegrany został Hymn Szkoły Podstawowej. Uczestnicy rajdu wpisali się do Księgi Pamiątkowej, dziękując za doznane wrażenia.


Bożena Buż


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 29 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART