zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
WYBORY 2011
GOPS W CHMIELNIKU
OSTATNIA STRONA
012345

Wieść Gminna 3/2011 OŚWIATA I KULTURA
Zespół Szkół w Chmielniku, czyli… wszystkie dzieci są nasze

„Głosem narodu jest harmonia ojczysta, mieczem – jedność i zgoda,
celem – prawda.”
C.K. NorwidOd września b.r. dwie miejscowe szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Por. Jana Bałdy oraz Gimnazjum im. Szarych Szeregów, połączyły się pod wspólną nazwą – Zespół Szkół w Chmielniku.

 

W Polsce w ostatnich czasach notuje się tendencję wzrostową, jeśli chodzi o łączenie szkół. Dzieje się to na podstawie Art.62 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), który reguluje kwestię łączenia szkół różnych typów w zespół. Nie oznacza to ich likwidacji, gdyż zespół szkół jest jednostką organizacyjną, a nie szkołą i wg prawa nie może być tak traktowany. Można by uznać, iż oprócz nazwy nic się nie zmieniło, obydwie szkoły są nadal jednostkami systemu oświaty. Niemniej jednak bezspornie w ten sposób tracą one w pewnym zakresie samodzielność, ponieważ działają pod wspólnym kierownictwem dyrektora zespołu szkół. Jak mówi ustawa: połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.

Brzmi to wszystko obcesowo i od razu nasuwa się pytanie: jak to działa w praktyce? Krótko mówiąc – nie taki diabeł straszny. Chmielnicki Zespół Szkół funkcjonuje już miesiąc i ma się coraz lepiej pod dyrektorskim okiem pani Barbary Muchy oraz jej zastępcy pani Walerii Nawojskiej – Kasiak. Zespoły nauczycielskie obydwu szkół ściśle ze sobą współpracują. Podczas wspólnych konferencji ustalają jednaki front wychowania dzieci i młodzieży oraz planują akcje i uroczystości. Dzielą się pomocami dydaktycznymi oraz salami lekcyjnymi – zwłaszcza na czas remontu trwającego w Szkole Podstawowej, która jak wiadomo dobiła już setki i właśnie przechodzi gruntowną odnowę. Współpraca w dążeniu do celu została po raz kolejny przypieczętowana 4 października 2011 r., kiedy to obydwie szkoły zorganizowały wspólny Dzień Patrona. Oczywiście okoliczność zaistnienia Zespołu Szkół nie zmusiła żadnej z jednostek do wyparcia się własnego patrona. Dobrze się złożyło, że zarówno patron Szkoły Podstawowej – por. Jan Bałda oraz patron Gimnazjum – Szare Szeregi to bohaterowie z czasów II wojny światowej. Obchody tego dnia rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie por. Jana Bały na miejscowym cmentarzu oraz uroczysta msza świeta w Sanktuarium M.B.Ł. z udziałem obydwu pocztów sztandarowych. Dalsza część uroczystości dokonała się w budynku szkoły. W sali gimnastycznej odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów obydwu szkół. Gimnazjaliści za pomocą krótkich scenek przypomnieli tragizm wojny oraz posługując się pieśnią i poetyckim obrazem, uczcili jej bohaterów. Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej wyraziły protest przeciwko wojnie i złożyły wiele próśb do świata o jedność i pokój miedzy narodami. Hasłem przewodnim bowiem tegorocznych obchodów stały się słowa: „Dziwny jest ten świat, ale cudowny”. Klamrą zamykającą całą uroczystość było odśpiewanie Hymnu o por. Janie Bałdzie oraz Hymnu Szarych Szeregów.

Najważniejsza tego dnia była pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli za Polskę. Wychowanie patriotyczne bowiem, to nasz wspólny cel i tu nie może być żadnych podziałów.


 

Monika Wójcik


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART