Wszechogarniające ekrany zabierają nasz czas, uwagę, zaprzątają myśli, wypełniają przestrzeń naszych mieszkań. Jest ich coraz więcej, są coraz mniejsze, dostępne dla każdego jako gadżet osobisty. I wszystko by było dobrze gdybyśmy mogli nad korzystaniem z nich jakoś zapanować. Niestety nie potrafią tego niejednokrotnie osoby dorosłe, które nie wychowały się w erze Internetu, więc czego można wymagać od tych młodszych, którzy innego świata nie znają, nawet trudno im sobie wyobrazić, że jeszcze kilkanaście lat temu nie było komputerów, urządzeń mobilnych i Internetu. W najgorszej sytuacji są dzieci, gdyż w ich przypadku niekontrolowane i nieumiarkowane korzystanie z różnego rodzaju gier i nadmiaru treści w Internecie wywiera negatywny wpływ na ich rozwój psychiczny, hamując go, a nawet doprowadzając do degradacji kształtującej się osobowości. W naszej bibliotekach ekrany w różnych rozmiarach również posiadamy, ale są one tylko środkiem do tego aby wyeksponować i podkreślić rolę słowa mówionego i pisanego w naszym życiu, szczególnie w kontaktach z dziećmi i młodzieżą, gdzie słowo sprzyja budowaniu relacji, pobudza wyobraźnię, może wzmacniać. To właśnie słowo jest kanwą projektu „Uwolnij wyobraźnię”, który skierowany jest do dzieci w wielu 10-13 lat. Założenia mamy proste: napisać bajkę, przedstawić ją w postaci słuchowiska, odwiedzić studio radiowe, uczestniczyć w warsztatach z aktorem, wziąć udział w spektaklu, a potem tylko świętować to co uda nam się dzięki temu zrobić. Uwalniać dziecięcą wyobraźnię zaczęliśmy w połowie wakacji i na chwilę obecną mamy w projekcie zintegrowaną, energetyczną i kreatywną grupę dzieci. Grupa podjęła się najtrudniejszej ze sztuk - wspólnego pisania bajki. Czasami ilość pomysłów nie mieściła się w bibliotecznej przestrzeni, ale młodzi twórcy umieli korzystać z zasad demokracji i w drodze głosowania dochodzili do zgody. Wynik tego jest taki, że zamiast bajki, powstało krótkie opowiadanie fantasy. Za sobą mamy również wizytę w Radiu Rzeszów, które dzięki dziennikarce tegoż radia pani Bernadecie Szczypcie dzieci obejrzały od tzw. kuchni, a nawet odbyły się krótkie próby nagraniowe i montowanie materiału dźwiękowego. Przygotowując się do nagrania słuchowiska młodzi uczestnicy doskonalą swoje umiejętności aktorskie, pracę głosem, wyrażanie emocji, koncentrację. Zajęcia teatralne prowadzi z nimi aktor teatru Maska w Rzeszowie pan Jerzym Dowgiałło. Przed nami jeszcze przedstawienie napisanego opowiadania w formie słuchowiska, wyjazd do Teatru im. W. Siemaszkowej i nocne spotkanie w bibliotece „Wyobraźnia nigdy nie śpi”. Na finał planujemy prezentację dziecięcych poczynań przed szerszą publicznością.
W naszej instytucji od kilku działa Strefa Malucha, Strefa Kultury Młodzieżowej, Strefa Seniora, brakowało projektowej strefy dla dzieci w wieku szkolnym, od tego roku taka strefa również zaistniała i mamy nadzieję na jej dynamiczny rozwój. I już dziś zapraszamy dzieci do jej współtworzenia.
Projekt „Uwolnij wyobraźnię” realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 - 2018. Operatorem regionalnym programu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Irena Szczypek
koordynator projektu
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku