zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

Nauka przez doświadczenie w KUL-u
Jubileusz z Miłoszem
Moja pasja
O Trójkowym patriotyzmie „Mali są ludzie, wielkie są ich dzieła” Czesław Miłosz
"Twoja mowa Cię zdradza"
"Ziemia niebieska planeta – walka o przetrwanie"
Świat w którym żyjemy
Biblioteka miejscem spotkań
Bajka o Bożym Narodzeniu
WIGILIA DLA OSÓB STARSZYCH I SAMOTNYCH.
O Trójkowym patriotyzmie „Mali są ludzie, wielkie są ich dzieła” Czesław Miłosz

Listopad to miesiąc poświęcony pamięci naszych przodków, rodaków, najbliższych członków naszych rodzin. To przecież minione pokolenia wykuwały i kształtowały nasz narodowy los.

Listopad wpisuje się też w polski patriotyzm, gdyż obchodzimy w nim kolejne rocznice odzyskania przez naszą Ojczyznę utraconej „na ciąg prawie sześciu pokoleń” wolności i narodowej tożsamości.

Opadające liście, jak również jesienna pogoda – chociaż w tym roku nie zdawała się być listopadowa – wprowadzają zawsze w jakiś naturalny sposób w czas zadumy, refleksji, wspominania i zastanawiania się nad naszym miejscem na tej Ziemi i naszym sensem istnienia pośród innych.

Do wymienionych skojarzeń dodać jeszcze należy fakt, że kończący się 2011 rok miał swego literackiego Patrona, a był nim Czesław Miłosz - laureat Literackiej Nagrody Nobla.

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego już od ponad dwudziestu lat, właśnie w listopadzie, organizowane są rodzinne spotkania o treści typowo patriotycznej. Są to wspólne przedsięwzięcia naszej Placówki z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku. Tak było i w bieżącym roku.

Czy w dzisiejszych czasach należy organizować patriotyczne popołudnia, wieczornice, pozalekcyjne spotkania uczniów wraz z członkami ich rodzin? Z całą stanowczością stwierdzamy, że tak!

Organizatorem tegorocznego spotkania, które odbyło się 21 listopada, było kółko polonistyczne Odpowiednie dawać rzeczy słowo. Członkowie od marca byli zapoznawani z postacią Czesława Miłosza, poznawali jego twórczość wyszukując w niej elementów nie tylko polskich, ale jako „dzieci Europy” również tych właśnie europejskich oraz ogólnoludzkich.

Z wielomiesięcznej pracy zrodził się pomysł połączenia wspomnień z dzieciństwa i młodości Poety z realną rzeczywistością i tak oto zaproponowano rodzinom naszej Szkoły udział w konkursie zatytułowanym W mojej Ojczyźnie (tytuł zaczerpnięto z jednego z wierszy wielkiego Rodaka).

Pomysł okazał się możliwy do zrealizowania. 13 rodzin wykonało wymyślone przez siebie prace twórcze z kilku dziedzin. Były to prezentacje medialne, fotografie ulubionych miejsc, zakątków, atrakcji rodzimego i bliskiego krajobrazu, rysunki i prace malarskie oraz niecodzienne opisy i wiersze na temat najbliższej, drogiej, ukochanej, małej Ojczyzny.

Finał konkursu miał uroczystą wymowę. Półmrok rozświetlany blaskiem świec, wystawy prac nie tylko konkursowych, ale również zdjęcia będące efektem pleneru fotograficznego zatytułowanego Chmielnickie widoki zorganizowanego przez panią Bogumiłę Jaworską wraz z uczniami oraz dekoracja poświęcona Czesławowi Miłoszowi, stworzyły magiczną, poetycką atmosferę.

Do rywalizacji w grupach chętnie przystąpili uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Odbyły się indywidualne i grupowe recytacje, wspólne śpiewy i prezentacje wykonanych prac konkursowych. W przerwie „uczty duchowej” uczestników pokrzepił słodki poczęstunek, o który zadbały przybyłe na spotkanie Mamy.

W końcowej części dokonano podsumowania oraz wręczenia nagród i dyplomów, którego dokonały panie: Bożena Gwizdała – dyrektor Szkoły i Beata Wojnarowicz-Hondz - kierownik Biblioteki Publicznej w Chmielniku.

Za udział w powyższym konkursie wyrażamy podziękowanie następującym Mamom i ich Dzieciom: Iwonie Czarnocie i córce Małgosi, Marii Jaworskiej i Mariolce oraz Konradowi, Katarzynie Wąsacz i Julii oraz Wiktorii, Marcie Iwasieczko i Ewelinie oraz Leonowi, Beacie Murias i Kindze, Halinie Murias i Gabrysi, Beacie Bazan i Diance, Katarzynie Ostrowskiej i Patrycji, Marioli Ślemp i Oli, Krystynie Kozak i Michałowi, Krystynie Kuk i Jarkowi, Agacie Cyrul i Patrycji oraz Bożenie Cisek i Ani.

Jak zatem uczyć i wdrażać dzieci do lokalnego patriotyzmu? Właśnie poprzez dostrzeganie miejsc, które nas otaczają, w których żyjemy i które wspólnie współtworzymy. Rodziny z SP 3 potrafią to dobrze robić.


Elżbieta Świerk


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 27 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART